Horler Miklós szerk.: Vas megye műemlékeinek töredékei 2. Magyarszecsőd - Zsennye (Magyarország építészeti töredékeinek gyűjteménye 6. Budapest, 2002)

Tanulmányok – a töredékek katalógusai - Magyarszecsőd, római katolikus templom (C. Harrach Erzsébet, Ivicsics Péter, Lővei Pál, Horler Miklós)

C. Harrach Erzsébet MAGYARSZECSOD, RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM Azonossági szám: 70. Az egykori oklevelek tanúsága szerint II. András 1205-ben, uralkodása első évében adományozta a Rába folyó melletti Lápsa birtokot - a mai Magyarszecsődöt és környé­két - Csernök fia Istvánnak, minden hasznával, tartozékával. 1 Az adományozást köve­tő nagyon rövid időn belül a 13. század első felében épült fel a község „Mindenszen­tek" tiszteletére szentelt egyháza (498-499. kép), ezt az előkerült építészeti részletek is megerősítették. A vizitációk, a szájhagyomány alapján az 1234-es évet jelölik befeje­zési évként. Egy 1356-os oklevél szerint 1283-ban végzett birtokelosztásnál a templom kegyurasága közös maradt, 2 az épület tehát már állott. A 17. században a templom a hitújítók kezén volt. 3 Ettől kezdve rendszeres fel­jegyzések alapján ismerjük fejlődését. Az 1698-as forrás 4 részletes leírást ad róla, szinte elénk varázsolja állapotát: „A templom a község közepén, nyílt és tágas helyen van, reges régen Isten dicsőségé­re és Mindenszentek tiszteletére a katolikusok építették, keletelve van, tágas temető ve­szi körül a templomot. A temetőt részben árokkal, részben cövekéit, hasított deszkával kerítették, amely helyenként töredezett és nyitott, ezért ki és be átjárható. Maga a templom zsindellyel fedett, de a szentély fölött rongált, tornya nincs. Ha­rangja van a templom melletti fából készült haranglábon, amelyet zsindely fed és itt szoktak harangozni. A templomnak deszkából készült és avult mennyezete van. Rácsosán elválasztott és kétrészes fa kórusa, kő szószéke, elég sok, de rendezetlen ülőpadja van. Padozata szinte semmi nincs, csupán a külső szint található meg egyenlőtlenül, mert az oda va­ló temetkezés miatt nyitottá vált és elformátlanodott." A következő látogatási feljegyzés szinte szó szerint idézi a korábbit. 5 1720-ban a templom ismét a katolikus szertartások színhelye lett, 6 változott azon­ban a védőszent, ettől az időtől ugyanis Kisboldogasszony a templom titulusa. Az 1756-os évben a vizitációs jegyzőkönyv megemlíti, hogy a szentély boltozott, a többi rész táblamennyezetes, fából készült a torony, a szószék és a kórus. 7 Az egyet­len kapu nyugatról nyílott. Ebben az időben tehát a déli bejárat már be volt falazva. Említés történik a kriptáról, amely a szentély alatt helyezkedett el. A külső leírása ér­dekes megjegyzésként rögzíti, hogy „a szentély falán három kereszt tűnik elő" a kele­ti homlokzaton. 1780-ban jó állapotban állt a templom. 8 „E templomnak nincs sekrestyéje, de a fő­oltár mögött van egy eléggé szűk hely, amely sekrestyéül szolgál." Az ekkor kifogásta­lan templom 35 évvel később „olyan elhanyagolt állapotban van, hogy romossága fe­nyegető", és ezért a püspök a „Vallás Alapból" kíván a Szecsődi család részére segély­kiutalást szerezni, hogy „mielőbbi renoválásáról gondoskodjanak". 9

Next

/
Oldalképek
Tartalom