Bardoly István - Haris Andrea: A magyar műemlékvédelem korszakai Tanulmányok (Művészettörténet - műemlékvédelem 9. Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1996)

D. Mezey Alice – Szentesi Edit: Az állami műemlékvédelem kezdetei Magyarországon. A Central-Comission zur Erforschung und Erhaltung der Baudenkmale magyarországi működése (1853-1860)

ségűek, s nem rendelkeznek a szükséges történed ismeretekkel. A bizottság há­rom évvel később mégis ezen döntés értelmében kezdte meg működését 4 . Első évkönyvében közölt alapdokumentumai 5 szerint a Central-Commission célja „...hogy a korona különböző országai tudományos egyesületeinek és szak­embereinek magántevékenységét buzdítsa és támogassa, egyesek kutatásait össze­gyűjtse és nyilvánossá tegye, hogy az elődök és egyes népcsoportok emlékeit álta­lánosan ismertté tegye és a Birodalom dicsőségére fenntartsa..." A bizottság mű­ködési körének lehatárolására az az általános meghatározás volt érvényes, hogy csak azok az építmények tekintendők műemléknek, amelyek időtálló művészeti vagy történeti értékkel bírnak. Fenti cél elérése érdekében az alapszabály elsősor­ban a fennálló építészeti emlékek leírását és osztályozását írta elő. Eszerint a bi­zottságnak minden bevonható segítséget felhasználva kell törekednie az összes fennálló történeti építészeti emlék pontos leírására, s az emlékek „felvétele" egy­ségességének érdekében a bizottság feladata megíratni és publikálni olyan rajzok­kal illusztrált magyarázatokat, amelyek a történeti építészeti emlékek és ezek épí­tési korának jellegzetes ismérveit olyan érthetően tárgyalják, hogy segítségükkel a nem-szakemberek is el tudják készíteni a szükséges leírásokat. A leírásokból kell összeállítani azt a „monumentális", vagy (keresztény mű-) "régészeti" statisztikát, melynek ráadásul osztályoznia is kell az emlékeket történeti és művészeti értékük szerint kevésbé fontosakra, illetve olyanokra, melyeknek fenntartására kédönösen nagy sédyt kell helyezni. A programot nyilvánosan meghirdető proklamációt Rudolf von Eitelberger (1817-1885) írta a bizottság közleményeinek első füzetében. 6 Szóhasználata vilá­gossá teszi, amit amétgy is le kell szögeznünk: a szakemberek a bizottság nevében is szereplő „építészeti emlék" (Baudenk­male, monument) kifejezésen középko­ri építészeti emléket értettek. Eitelber­ger szerint tehát a műemlékek az oszt­rák császárság nagyságának beszélő ta­núságtevői. Amíg más nemzetek és álla­mok, a franciák, az angolok, az olaszok, a németek, a svájciak és a belgák közép­kori építészeti emlékeiket összefüggése­ikben tárgyaló nag) 7 művekkel rendel­keznek, mi ilyesmiről (azaz systematis­che Monumentalkunde-ról) egyelőre nem is álmodhatunk, előbb építőköve­ket kell gyűjtenünk egy ilyen munkához. Kevéssé ismert emlékeink szétszórva fek­szenek nagy földrajzi területen, melyen különböző nyelveket beszélő és külön­böző kultúrfokon álló népek élnek. Leg­fontosabb tehát emlékeinket előlrúzni a feledésből, pontos és jó leírásokat kell Rudolph Eitelberger von Edeiberg. (1817-1885) készíteni róluk. Pontosakat, amennyi­Megjelent: Walter Frodi: Idee und Verwirklichung. ben az tartalmazza a méreteket, az anya­wien, 1988. Abb. 9. got, a feliratodat pontos olvasatban, s

Next

/
Oldalképek
Tartalom