Károlyi Zsigmond—Nemes Gerzson: Szolnok és a Közép-Tiszavidék vízügyi múltja I. rész, Az ősi ártéri gazdálkodás és a vízi munkálatok kezdetei (895-1846) (Vízügyi Történeti Füzetek 8. Budapest, 1975)

3. Az ősi ártéri gazdálkodás és a feudális kor vízimunkálatai — a Közép-Tisza vidékén - 3.4 A vízszabályozások kezdetei és az ártéri gazdálkodás hanyatlása - 3.4.4 Az ősi ártéri gazdálkodás nyomai a terület gazdasági életében

33. ábra. A három részből álló Alpár jellegzetes ártérperemi települése a XVIII, sz.-ban — halasokkal, szőlőkkel és dohánykertekkel A kilenc középkori halastó közül hat még itt is megtalálható, a feliszapolódás előrehaladásának megfele­lően azonban új néven: „Lapos Holt Tisza" (Lakitelek mellett), „Sulymos tó" (Alpár mellett), „Tökös tó" (Újfalu mellett). Alpár felett, már névtelen tó partján van a „Szőlőskert", Alpár és Újfalu között, a Tisza mentén, az „Újfalui Kertek, amelyekben dohányt termesztenek". Egy mederváltozás „pillanatát" rögzíti a T.Ug(h) melletti kanyar, az „Ugtii tekerület" átszakadása. Pár évvel később — már holt ág. (Ballá Antal 1780 köriili felvétele. OL. Vízr. Int. Tisza 1/2.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom