Tóth Sándor: A Bakony természettudományi kutatásának eredményei 25. - A Bakonyvidék zengőlégy faunája (Diptera, Syrphidae) (Zirc, 2001)

ANYAG ÉS MÓDSZER / MATERIALS AND METHODS - EREDMÉNYEK / RESULTS - A fajok és a lelőhelyadatok felsorolása / List of species and places of occurence

Egyéb rövidítések: +MAL = Malaise-csapdával gyűjtve; +TÁL = tálcsapdával („sárgatál") gyűjtve; +FENY = fénycsapdával gyűjtve; Cf = hím; $ = nőstény. A fajok és a lelőhelyadatok felsorolása A szerzők a szerteágazó faunisztikai irodalomban általában eltérő rendszert használ­nak. Ugyancsak rendkívül sokrétű az alkalmazott nevezéktan. Jelen kötetben a legújabb, hat elismert zengőlégy-specialista által összeállított német faunalista, valamint rendszer (SSYMANK et al. 1999) szolgál mintául. A munka a taxonok rövid jellemzése mellett, valamennyi rendelkezésre álló alapadatot tartalmazza. Ezek a gyűjtés helye, időpontja, a példányszám hím és nőstény bontásban, a gyűjtő neve, valamint a gyűjtőeszköz, amennyiben az nem a szokásos lepkeháló (leggyak­rabban a Malaise-csapda). Az adatok írása egységesen (az előző bekezdésben foglaltak sorrendjében) történik. A gyűjtőhelyek többsége közelebbi (általában földrajzi) név, melynek közigazgatási hovatar­tozását a zárójelben szereplő település határozza meg. A faunisztikai adatközlő fejezetben, a közelebbi nevek írásánál, a zárójeles közigazgatási névre csak az azonos nevű, de más más településhez tartozó gyűjtőhelyek (pl. Malom-völgy) esetében van szükség. Az adatok felsorolásánál alkalmazott írásjelek értelmezése: - az egyes gyűjtőhelyekhez tartozó valamennyi adatot, azaz az ún. adattömböket elvá­lasztó jel (gondolatjel); : a gyűjtőhely neve utáni jel (kettőspont); ; az azonos gyűjtőhelyek adattömbjeit felépítő, dátumból, példányszámból és a gyűjtő személyének kódjából (illetve az esetleges további adatokból) álló ún. adatcsopor­tok közötti jel (pontosvessző); , az egy-egy adatcsoporthoz tartozó ún. adategységeket, azaz a dátumot, a példányszá­mot és a gyűjtő személyének kódját (illetve az esetleges további adatokat) elkülöní­tő jel (vessző). SYRPHINAE Baccha Fabricius, 1805 Közepes nagyságú, feltűnően karcsú testű, rendszerint árnyékos biotópokban, erdő­szegélyekben, gyakran zárt erdőkben is élő zengolegyek. Évente általában több (leg­alább kettő) nemzedékük van (oligovoltinok). Lárvájuk afidofág életmódú, főleg levél­tetvekkel és pajzstetvekkel táplálkoznak. Mindkét hazai fajuk előfordul a Bakonyvidéken. Baccha elongata (Fabricius, 1775) Elterjedése: Európa, Transzkaukázus, Kazahsztán, Szibéria, Nearktikus régió. Magyaror­szágon gyakori előfordulású (TV.), főleg a domb- és hegyvidéken, mindenfelé gyűjthető. A Bakonyvidék minden kistáján megtaláltuk.

Next

/
Oldalképek
Tartalom