dr. Tóth Sándor (szerk.): A Bakony természettudományi kutatásának eredményei 16. - A zirci arborétum élővilága I. (Zirc, 1985)
G. FONYÓDY KATALIN – DR. GALAMBOS ISTVÁN: A zirci arborétum vadon élő lágyszárú flórája és termőhely jelző szerepe – Die wildwachsende Kralitartige Flora des Arboretums von Zirc und deren standortcharakterisierende Rolle
lanatus és egyes helyeken az Anthoxanthum odoratum. Tömeges a Ranunculus acris és a Plantago media, valamint a Rumex acetosa. A Geranium phaeum a tisztásokra is kimegy és nagy borítást ér el. Külön meg kell még említeni a bejárat és a tó közötti keskeny füves sávot és a középkori apátság feltárását célzó egykori ásatások helyét. E helyeken a talaj bolygatása majd tömörítése olyan viszonyokat teremtett, hogy a relatíve szárazabb körülményeket igénylő növények is előfordulnak. Ugyanez vonatkozik a tó épített kőfalára, melynek közeiben is több szárazságkedvelő növény él. (4. kép) EREDMÉNYEK ÉS ÉRTÉKELÉSÜK Az arborétumban végzett gyűjtések és megfigyelések alapján 162 vadonélő lágyszárú növény előfordulását mutattuk ki. Az érdekesebb florisztikai adatokat, a felsorolásnál kihangsúlyoztuk. Az egyes fajoknál feltüntetett adatcsoportok értékelését a következőkben adjuk meg. Az adatokat oszlopdiagramban ábrázoljuk, számszerű értékei erről leolvashatók. 1. Flóraelem megoszlás (2. ábra) A szélesebb értelemben vett európai elemek magas aránya (87,65%) a termőhely humiditására utal (közép-európai erdők, mezofil rétek jelenléte). 2. Ökológiai spektrum megoszlás (3. ábra) A közép-európai klímának megfelelően magas a hemikryptophyták aránya (65%). A geophyták a kora tavaszi, lombfakadás előtt virágzó fajok közül kerülnek ki, arányuk 15%. A hasonló aránnyal szereplő egy- és kétévesek zömét a gyomfajok képezik. Utóbbiak magas részesedése antropogén hatást jelez. 3. Ploiditásfok megoszlás (4. ábra) A mindössze 2%-os poliploid túlsúly a termőhely extremitásoktól mentes kiegyenlített körülményeit bizonyítja. 4. T érték megoszlás (5. ábra) A T 5-ös fajok nagy százalékos részesedése várható volt (82,1%)- A T5a hőértékű fajok magas százaléka (40%)) az enyhe szubatlantikus hatást bizonyítja. A hőközömbös fajok (9,15%) elsősorban a gyomnövények közül kerülnek ki. A T átlag 5,08. 5. W érték megoszlás (6. ábra) Az oszlopdiagram alapján szabályos megoszlás mutatkozik a vízháztartási értékek százalékában, mely a W5-ös értéknél kulminál. A W átlag is ide esik: 5.21 értékkel. Mindezek üde, jó vízgazdálkodású termőhelyet jeleznek, sőt a W6-os érték a második legnagyobb gyakoriságot éri el (21,6%), ami mérsékelten nedves termőhelyet jelez. 6. R. érték megoszlás (7. ábra) Az inkább mészkedvelő növények (R4 = 41%) magas arányát a bázikus alapkőzeten kialakult talaj magyarázza. A talajreakció értékek átlaga: 3,59. A TWR értékek együttes vizsgálata azt mutatja, hogy az arborétum ökológiai viszonyai a mérsékelt övi fás növényzet számára optimálisak. 7. N érték megoszlás (8. ábra) A megoszlás közepes (N3 = 40%) vagy inkább nitrogénben gazdag (N = 23%) talajt jelez. A jó nitrogénellátottság megmutatkozik a nitrogénkedvelő fajok nagy számában és borításában. N átlag = 3,17.