dr. Tóth Sándor (szerk.): A Bakony természettudományi kutatásának eredményei 16. - A zirci arborétum élővilága I. (Zirc, 1985)

G. FONYÓDY KATALIN – DR. GALAMBOS ISTVÁN: A zirci arborétum vadon élő lágyszárú flórája és termőhely jelző szerepe – Die wildwachsende Kralitartige Flora des Arboretums von Zirc und deren standortcharakterisierende Rolle

Erre utal a havi középhőmérsékletek alacsony évi ingadozása (22,1 °C) és a kettős csapadékmaximum. E hatásokat részben elfedi az a geomorfológiai adottság, hogy a medence északon nyitott lévén a hideg északi szelek akadálytalanul törnek be a Cuha-völgyön keresztül. Ez megmutatkozik az alacsony évi középhőmérsékletben és a hosszan tartó télben. Talajviszonyaival FÁBIÁN (1967) foglalkozott s megállapította, hogy genetikai talajtípusai zavartak, nem típusos fejlődésűek. Az általa említett „idegen föld" hatást magyarázza a Cuha-patak tevékenysége, az egykori tófelületek feltöltése és a terü­leten működött XVIII. századi téglaégető tevékenysége. FÁBIÁN (1967) három talaj­típust különített el: — karbonátmaradványos barna erdőtalaj, — Ramann-féle barna erdőtalaj, — humuszkarbonát talaj. A talaj pH-ja vizes oldatban 7,3—8, humusztartalma magas 5,44—6,71%. Fizikai talaj­féleség zömmel agyagos vályog. ANYAG ÉS MÓDSZER Az arborétum lágyszárú flórájának feldolgozása folyamán rendszeres gyűjtéseket és megfigyeléseket végeztünk a területen. A munka során nem vettük figyelembe a nyilvánvalóan telepített fajokat pl. Eranthis hyemalis és a bejárat közelében ülte­tett dísznövényeket. A munkát nehezítette a gondosan kezelt arborétum gyakori gépi kaszálása. A begyűjtött anyagot a Bakonyi Természettudományi Múzeum herbáriu­mában helyeztük el. A megfigyelések és gyűjtések adatait rendszertani sorrendben, az egyes nemeken belül betűrendben közöljük. Az egyes fajok után az alábbi adatokat tüntettük fel. 1. FLÓRAELEM Az egyes fajok besorolásánál SOÓ (1964—1973) alapvető munkáját használtuk. Az alkalmazott rövidítések általánosan ismertek, így feloldásuktól eltekintünk. Meg kell azonban említeni, hogy a tágabb értelemben vett európai elemeket alcsoportjaira bontottuk (cirkumpoláris, eurázsiai, európai s. str., közép-európai fajok).

Next

/
Oldalképek
Tartalom