A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak

A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 205 Ezen oszlop alatt két pillér-fejezet látható megfordított helyzetben. Mindegyik­nek a díszítménye Árpádkorra vall. Az alsón, vagyis a nagyobbikön kinyílott kelyhű virág szirmai meredeznek. A felsőn, vagyis a kisebbiken meg kettősinda fut végig s belőle a hajlásúknál palmetták nőnek ki. A nagyobbik pillérfejezet jobb felén záró-kö ötlik szemünk elé. (77. ábra.) A baloldali ötlábú oszloplábon egy sarok-oszlop fejét látjuk, melyet nagyobbítva a 78. ábra mutat be. Ezen oszlopfőn két hármas inda kanyarog egymáson keresztül a végükön hármas-ujjú palmettát alkotva. Az oszlopfejezet alsó részét két hármas­ujjú pálmalevél tölti ki. A baloldali ötlábú oszlopláb jobb felén sarok-párkány látható, melynek peremét tojásdad-alakú hármas inda által körülfogott öt- és hat-szirmú rozetták töltik ki. A jobboldali ötlábú oszloplábon egykor egy oszlopfejet díszítő akanthns-levélnek kifelé hajló vége húzódik meg. E fölött meg vállkő és falpillér-láb, melynek oldalain háromféle nagyságú levelek futnak körül. Párkánykő, melyen hármas indaszár fut végig, a hajlatokban háromágúpalmettákat alkotva. A hármas inda és a háromágú palmetta nagy hasonlóságot mutat a pécsi székes egyház1 és a széplaki János-vitézek egyházának2 3 ornamentális alakulataival. (79 ábra.) 1 Gerecze Péter : A pécsi székesegyház egykori oltársátra és többi szobrászati maradványai. (Archaeologiai Közlemények. XX. köt. 7G —129. 1.) 3 Békefi Remig : A czikádori apátság története. 15. 1. 77. ábra. Oszloplábak, hengeroszlop és pillérfejezetek a somogyi Szent-Egyed apátság egyházából.

Next

/
Oldalképek
Tartalom