A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

4. szakasz. A Balaton és vidéke a történeti korban. 1. rész: A Balaton a történeti korban / Makay Béla - I. rész. A magyarok bejöveteléig - III. fejezet. Avar-frank korszak

70 A Balaton és vidéke a történeti korban. azonban, mert ők sem említik azt, hogy Privina „munimen“-je már egy római „bur­gus“ (vár) alapkövein épült, épp úgy nem lehet még tagadni az alapépítmény római eredetét, amint hogy nem lehet tagadásba venni azt, hogy Privina várában épült, illetve alapíttatott a zalavári apátság ; csak azért, mert erről Kollár és Dolezsalek külön kifejezetten meg nem emlé­keztek. Dolezsalek, Kollár úti emlé­keiből rajzban közli az akkor is már csak hiányos, a földből alig kiemelkedő alapfalak rajzát (8- ábra), amely teljesen megfelel a négy sa­roktornyos római „quadriburgum“ alaprajzának. Ma már alig van valami nyoma a lecsapolt mocsár felszán­tott szigetén épült várnak, melynek köveit a szomszéd községek ház­építésre hordták szét, maga a megye pedig útépítésre használta fel. Kü­lönösen pedig a vár köveiből készült és töltetett fel a Zalavár községből az ingoványos berken át Zala- szabar és Zalaapáti felé vezető út. A megye egyesült erővel úgy neki látott a romok széthordásához, hogy a fentnevezett utazók Deák Ferencz figyelmét is felhívták a pusztításra, aminek sietett is felsőbb helyen ki­eszközölt letiltó paranccsal gátat vetni.1 Privina széthordott vára tehát római burgus alapjain épült, ami annál természetesebbnek látszik, mert az újonnan települő népek, hódítók rendesen a már fennálló alapépítményeket szokták újabb építkezéseiknél felhasználni. A kérdéses római burgust Salle néven neveztük. Van-e erre írásos bizonyíté­kunk, alapunk ? Nincs. Az a Salle ugyanis, amelyet a Ptolemaeus-féle Geographia és a Ravennai Névtelen említ, helyrajzi fekvésénél fogva sem lehet Zalavár, nem lehetett tehát Privina vára. Az a Salle, Zalalövő, a Salle, Zala folyó mellett. 8. ábra. A zalavári római burgus, illetve Mosaburg alaprajza Kollár után. X = szentély. Y = toldott épület ■■ = fennálló falak. 1 József nádor letiltó parancsa a zalavári romok ásására nézve 1842-ben. Zalav. apáts. magán lvt. X\. fasc. 39. Xr. 25. Dolezsalek terve a Zalavar romjain építendő emlékkápolna iránt. Zalav. apáts. magán lvt. XV. fasc. 39. Nr. 24.

Next

/
Oldalképek
Tartalom