A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 2. A Balaton környékének várai a középkorban

A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 263 Zapolyai János ezt nem tudta elnézni. Palota ellen 1533-ban Laski Jeromost küldi, hogy magyarok, törökök és cseh bányászok segítségével bevegye a várat. More rövid ideig ellenállott s azután Szlavóniába szökött, de gyermekeit Palotán hagyta. A vár falait a cseh bányászok aláaknázták és felrobbantották ; a török pedig felgyújtotta a várat. A magyarok és csehek első gondja a vár népének megmentése volt. More László fiát és leányát magokkal viszik Zapolyaihoz Budára, ahol Laski hadseregét olyan örömmel fogadják, mintha csak az ország megmentéséről lett volna szó.1 A török meg a vár bevételével hozzálátott a zsákmányoláshoz. Volt itt 160 113. ábra. Palota vára délről. nagy és súlyos kupa; 10—12 lábmosó medencze, ugyanennyi kézmosó medencze és sok más tárgy ezüstből. A várnak egy kis bástyájában: a sok ezüstneműn kívül, 40 zsák tele aranynyal és egyéb pénzzel ; a legszebb, értékes ezüstös ló-hevederek, harisnyák és a királyi pompához való sok egyéb dolog. Az itt talált tárgyak értéke kétszázezer forinttal fölér. S mindez nem volt elég. A török még sok magyar embert fogolyként vitt el magával.1 * 3 Palota várát Zapolyai János király 1533-ban Podmaniczky Jánosnak és Rátáéi­nak adományozza.:J 1 U. az: U. ott. XII. lib. 189—190 1. s Pray: Epistolae Procerum. II. k. 38. 1. 3 Istvánffy: Regni Hungarici Historia 1622-iki kiadás. XII. lib. 190. 1.

Next

/
Oldalképek
Tartalom