A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak

A Bulafon környékének egyházai és várai a középkorban. 241 A többi öt darab meg, a melyek Sár-Szent-Mihályon vannak, olyan érdekes rész­leteket tartalmaz, hogy révükön a síremlék képét főbb vonásaiban megrajzolhatjuk. A felső testet vasmell födi, melynek nyakát czifrázott veret futja körül. A váll- fővasak csillagosak. A karok tőben le vannak törve. A deréktól lefelé egyre nagyob­bodó karélyok futnak rákfarkasan. A csatakötény alsó részét két oldalt függélyesen váluzott és csúcsban végződő sínek alkotják ; a közüket meg sodrony vért takarja. A felső és alsó lábszárt bordázott sínek födik, a térden kagylós térdvassal. A rák­farkas szerkezetű lemezes saruk hegyben végződnek, rajtuk a felkötött sarkantyú nyomával. A bal láb egy törökön, a jobb meg oroszlánon áll. A jobb láb a térdtől lefelé a lábfej közepéig hiányzik. A derékról baloldalt szíjjon egyenes keresztvasú pallos függ alá. A felsőczomb mellett baloldalt czimerpajzs, melyben derékszög alatt álló jobb kar, kézfejjel, czímertanilag jobbra fordulva ; felső részében rákfarkas, alsó részében meg hosszanti sinekből álló vérttel ; vaskönyökkel és vaskeztyűvel ; a markában meg egyenes keresztvasú egyenes karddal, melyet rézsútosan tart. A kard és a kar között nyolczágú csillaggal és e fölött félholddal. A czímerpajzs másik részé­ben, a kardtól jobbra növényindák kanyarognak a végokon virágokkal. (102. ábra.) Ezen czímerpajzshoz hasonlít az a czímerpajzs, mely Magyar Benigna (Kinizsiné) imádságos könyvének, vagyis a Festetich-kódexnek czímlapján látható, itt a pán- czélos jobb kar, melynek felső részét rákfarkas, alsó részét meg hosszanti lemezek borítják, vaskönyökével a czímerpajzs aljába helyezkedik. A kézfejen nincs vas- keztyű. A kardot kezében függélyesen tartja ; keresztvasa a kard hegye felé hajlik. A kar és a kard között fölfelé hajló félhold ; e fölött meg hatágú csillag. A czímer- pajzsot négy oldalról ugyancsak kanyargó növényindák futják körül, a melyek virágokban végződnek.1 Kinizsi sírkövén a czímerpajzs alatt látható még egy egyenes kard ; de ennek kapcsolatát a hiányzó részek miatt nem ismerem A sírkő felirata teljesen hiányzik. Uzdolai Myslenovith (Kamicsáczi) Horváth Márk sírköve darabokra törött 1 Ezen czímerpajzsot színes alakban közli Beöthy-Badics: Képes Magyar Irodalomtörténet I. k. 178-179. 1. között. A Balaton tudom, tanulmányozásának eredményei. 111. köt. 1. rész. 3. sz. 16 103. Fej Kinizsi Pál sírkövéről.

Next

/
Oldalképek
Tartalom