A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak

233 A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. reken fülkék, szobroknak szánva. A nyugati homlokzaton kerek ablak, melynek tizenkét küllőjét mértani művel díszített csúcsívek kötötték össze. A templom oldalában levő márvány-síremlék felirata : Hic est sepultura Magni­fici viri domini Stephani Waywode ac palatini regni. Anno Domini 1397. E szerint ez a sírkő Laczkfi István nádoré és erdélyi vajdáé. Annyira le van kopva, hogy a sírkövön levő czimer már nem látható. Pölöske. Pölöske i Zala-Egerszegtől délkeletre) Ferenczes kolostora 1513-ban fordul elő, mint földbirtokos Barátokfalván.1 Szent-Grót. Szent-Grót (ma Zala-Szent-Grót) 1531-ben Ferenczes kolostorral.'2 Templomukból az északi fal egyrésze a toronynyal a legújabb időkig fenmaradt. 1 Magy. orsz. levt. Dl. 32206. sz. és Csánki III. 24. és 174.- 1531 . . . „In custodia Sancti Spiritus“ . . . „G(uardianus). P. Zenthgroth, P. Valentinus de Zerdaliel.“ (Egyháztürténelmi Emlékek a magyarországi hitújítás korából. II. 466.) 97. ábra. A keszthelyi plébániai egyház.

Next

/
Oldalképek
Tartalom