A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak

‘217 A tihanyi apátságé 1266-ban Szent Domokos, Szent Erzsébet, Mária Magdolna és Szent Mihály kápolnája is.1 Midőn Thurzó Gergel}' zala vári és Miklós báttai apát, 1508 ápr. 8-án, a tihanyi monostort megvizsgálták, az apátság commendatorát nem találták Tihanyban, mert az apátság hivatalos ügyei őt máshová szólították. Tisztjei azonban a biztosokat minden kitelhető szívességgel és tisztelettel fogadták. A biztosok úgy találták, hogy a mostani commendator a monostort lehetőteg kijavította és helyreállította s még mindent kész átalakítani, a mi megújításra vár, hogy a rendet a monostor állapota kielégítse. Az apátnak Tihanyban csak négy szerzetese van, a kik közül három miséspap, egy meg laikus. Ezeknek az apát fizetést ad. A biztosok ezt helytelenítették és eltiltották.1 2 Kecsethy Márton veszprémi püspök 1537-ben a tihanyi apátságra vonatkozó .4 Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. adománylevelet kér I. Ferdinánd királytól.3 Ekkor tehát az apátság a veszprémi püspök kezére jutott. A tihanyi apátság hiteles hely volt.4 A mai tihanyi monostor és egyház a XV11I. században épült; de az altemplom a XI. századból való. A keletelt altemplom alaprajza hosszúkás négyszög, melyet három pár oszlop három hosszanti hajóra oszt. A lejárat a templomból az altemplom 1 Mon. Episc. Vespr. I. 152. 2 Magy. orsz. levt. Dl. 21890. sz. 3 Egyháztört. Emlékek a magyarországi hitújítás korából III. k. 1537-iki kei. oki. 1 1342 . . . „Petrum clericum altaris nostri ministrum misissemus.“ (Zal. Oki. I. 400.) 86. ábra. Részlet a tihanyi altemplomból I. Endre király sírkövével.

Next

/
Oldalképek
Tartalom