A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 2. Megyés s plébániai egyházak (ecclesiae parochiales et plebaniae) és kápolnák a Balaton környékén

Balaton környékének egyházai és varai a középkorban 133 fallal körülvenni és hozzá búcsút fűzni nem szabad. A felső-dörögdi nemesek — a templom kegyurai — a Szent András tiszteletére avatott főoltár előtt s a Bold. Szűz oltára előtt és mellett állnak ; a hozzájok tartozó úri nők meg a Bold. Szűz oltá­rától nyugatra helyezkednek el érkezésük sorrendjében. Megjelenhetnek a templomban az alsó-dörögdi nemesek is a hozzájok tartozó nemes nőkkel egyetemben. Közülök a férfiak a Szent-Domokos-oltár előtt és tőle oldalt, a nők meg szintén megérke­40. ábra. A felső-dörögdi egyház szentélye nyugatról. zésök szerint, ezen oltártól nyugatra állanak. Megjelenhetik a templomban a két falunak egyéb férfi- és nő-lakossága is. Ók a nekik való helyen állanak. Az alsó- dörögdi nemes férfiak és nők a Szent-András-egyház déli szögleténél temetkezhetnek, ha nekik úgy tetszik. S ha baj van, vagyonukat mind ők, mind jobbágyaik a templom déli részébe hordhatják mentés végett.1 Ezen egyességből kiderül az is, hogy a főoltáron kívül volt még a templomban Bold. Szűz és Szent Domokos oltára is. Ádám Iván: A felsődörögdi templomrom. (Czobor B. : Egyházművészsti Lap 1882. 214. 1.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom