A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 2. Megyés s plébániai egyházak (ecclesiae parochiales et plebaniae) és kápolnák a Balaton környékén
1 0 4. Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. azt jelzi, hogy itt a Hunt-Pázmán nemzetség valametyik tagjának czímerével van dolgunk. (16. és 17. ábra.) A szentélyt csúcsíves gerinczes keresztboltozat borítja ; az apsist meg három csúcsíves hasáb, melyeket gerinczek választanak el egymástól. A szentélyben a boltozat ívei consolokon nyugosznak. Az apsis északi hasábjában a régi szentségház. A barock oltár újabbkori készítmény. (15. ábra.) A templom hajójának déli oldalán két ablak, melyek közül a keleti még ma is csúcsíves. A hajó északi oldalán két négyszögű ablak. Az apsis déli oldalán csúcsíves, a keletin meg félköríves ablak. A szentély déli oldalán sekrestye van, melyet kelet felé félköríves ablak tör át. A sekrestyét dongaboltozat födi. A torony nyugati részén levő portale csúcsíves. E fölött van egy hangrés. Fölebb meg a torony három oldalán egy-egy négyszögletű ablak, az északi oldalon meg hangrés. Még fölebb a nyugati oldalon egy csúcsíves ablak. E fölött egy négyszögű ablak, melynek magasságában a toronynak még a többi három oldalán is egy-egy négyszögű ablak. A toronytető két csücskén egy-egy kis kőkereszt, a minőt a templomtető keleti sarkán is látunk. A templom eredetileg — a XIV. vagy XV. században — csúcsívesnek épült. Később azonban több részét egészen átalakították. így a csúcsíves szentélyhez éppen nem simul a barock-stílű főoltár. A két harang közül a kisebbiknek ez a felirata, domború betűkkel : Goss mich Antoni Zechenter in Ofen 1762. A nagyobbik harang felső részén belül meg ez a domború betűs felirat : Joseph Steinstoch goss mich in Ofen. A harang alsó peremén ez a felirat van bevésve : A PEREMARTONI HeLV. CONFESS- L. EkKLESIA HARANG’a UJJONNAN ÖNTETETT MDCCLIII. ESZTENDŐBEN.1 Berény 1. Szár-Berény. Berzseny. Berzseny (Tüskevártól délnyugatra) egyháza 1398-ban Szent Móricz hitvalló tiszteletére avatva.1 2 Plébánosáról 1523-ban olvasunk.3 Biliege. Biliege (ma puszta Tót-Vázsony határában)4 papja István, a ki 1333-ban huszonnyolcz,5 * 1334-ben harminczkét kis dénárt0 fizet pápai tized fejében. Biliege papja 1357-ben István,7 1501-ben meg Osvát.8 Plébánosáról közben 1454-ben is 1 A harangok feliratát közölte már Halavács Gyula : Magyar harangföliratokról. (Archaeol. Értesítő. 1905. 163 1.) 2 Fejér : Cod. Dipl. X/II. 596. 3 Egyháztört. Emlékek a magyar hitújít. korából. I. 79. 4 1267 . . . ,,in partibus Wesprimiensibus circa villam, que vocatur Bylga.“ (Haz. Okm. IV. 44.) 5 Mon. Ep. Vesp. II. 65. e U. o. II. 73. 7 Zal. Oki. I. 581. 8 1501. . . . „Osvaldum plebanum de Bylyge.“ (Veszpr. kápt. házi levt. Szőllős 25.)