A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája, Geofizikai függelék 1-3. szakasz (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1911)

Eötvös Loránd: A Balaton nivófelülete s azon a nehézség változásai. Erre vonatkozólag az 1901 és 1903. években a jég hátán végzett megfigyelések

ELEN dolgozatom tartalma nem felel meg teljesen a büszke czímnek, melyet annak élére állítottam. E főczímmel inkább csak a feladatot akartam rövid szavakban kifejezni, melynek megoldásához az itt közöl­tek is hozzájárulnak. A munkálat nem befejezett egész, de két okom van arra, hogy annak közzétételét későbbre ne halasszam. Az egyik ok a hála érzete a Balaton-bizottság és annak lelkes vezére LÓCZY LAJOS barátom iránt, kinek támogatása munkámat lényegesen megkönnyítette, a másik azon vágyam, hogy eddig végzett munkálataim eredményeit idejekorán én is beleilleszthessem abba a díszes keretbe, melyet «A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei» foglalnak össze. Már több mint egy évtized óta foglalkozom egy új módszernek kidolgozásával és kipróbálásával, mely a nivófelületek görbületi viszo­nyainak és a nehézség térbeli változásainak megismerését eddig meg sem közelített részletességgel teszi lehetővé. A laboratóriumban megkezdett kísérletek s a szabadban előbb csak egyes pontokon (Szt.-Lőrincz, Gellérthegy alja, Sághegy) végzett meg­figyelések után a Balaton befagyott felületén volt először alkalmam kipróbálni azt, használható-e ez a módszer nagyobb területek rendszeres tanulmányozására. Valóban ilyen első nagyobb próbára a Balaton sima jégtükre külö­nösen alkalmasnak mutatkozott, mert a megfigyeléseket mentekké tette azon zavaró hatásoktól, a melyeket a közvetlen környezet szabálytalan­ságai okoznak. E próbán sokat tanultam. Becsesek ezért e megfigyelések nekem, de kedvesek is azon kel­lemes órák emléke által, melyekben azokat végeztem. Vándorlásaink a jégen, a nehézségek legyőzése egy-egy jégtorlasz vagy hasadáson való átkelésnél, a berendezkedés az új tanyán, a hosszú téli éjszakáknak csupán az összehúzódó jég dübörgése által megzavart csendje, a küzdelem viharokkal és szélfuvásokkal s a még kellemetlenebb olvadás veszélyeivel, mind megannyi esemény, mely szinte feledhetet­lenül vésődött emlékezetünkbe.

Next

/
Oldalképek
Tartalom