A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 4-6. rész: A Balaton környékének csapadékviszonyai, növényfenologiai megfigyelésének eredményei, a Balaton vizének fizikai és chemiai tulajdonságai (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1898-1911)

A Balaton vizének fizikai tulajdonságai, 2-3. szakasz. Cholnoky Jenő: A Balaton színtüneményei / Harkányi Béla: Hullámos vízfelületek fénytükrözési jelenségei

58 Néhány egyéb fénytünemény. Igen érdekes végül a 6. kép (szeptember 21.-én délután 4 órakor), a melyen most erős a hullámzás és sűrű, setét cumulus-képződés van. Mind a hat kép között ezen a legerősebb a légtükrözés, mert így szeptem­berben legélesebb a különbség a víz és levegő hőmérséklete között. — A Nap nyugovóban van, a nyugati ég (a kép jobboldalán) fényes fehér s a víz is élénk fényben csillog itt. A kép baloldalán a vastag cumulus-felhők sötétek s alatta a víz is fakó, sötét, zöldes színű. Különösen erősen sötétzöld a tó közvetlen előt­tünk, a hol bele lehet látni az itt mély (Balatoni mérték szerint mély, t. i. 9 méte­res) vízbe. A közeli dolgok a hat kép közül csakis a harmadikon tükröznek, a hol a víz úgyszólván teljesen sima Bármikor, az évnek akármelyik szakában, a napnak bármely órájában tekint­sük meg ugyanazt a képet, mindig más és más azon a hangulat, majd a fény és árnyék, majd a színek eloszlása változik s olyan szemet, lelket gyönyörködtető változatosság köti le figyelmünket, a mely könnyen megmagyarázza, hogy miért tartjuk legszebb tájképnek mindig a tóparti képeket. TARTALOMJEGYZÉK, Bevezetés • I. Fejezet. A tó vizének átlátszósága .... II. Fejezet. A Balaton vizének saját színe . . III. Fejezet. A Balaton vizének reflexiói . . . IV. Fejezet. A hullámzó víz fénytüneményei V. Fejezet. Az ég tükrözése hullámzó felületen VI. Fejezet. Néhány egyéb fénytünemény . .

Next

/
Oldalképek
Tartalom