A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája. Függelék: A Balatonmellék palaeontológiája 2. kötet (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1912)

Frech Frigyes: A werfeni rétegek vezérkövületei és pótlékok a cassiani és raibli rétegek kagylósmeszének, valamint a rhaetiai dachsteini mész és dachsteini (fő-)dolomit faunájához

Pótlékok a kagylós mész faunához. 68 12. Thecosmilia ( Margarosmilia) Zieteni KLIPST. sp. A faj kőzetképzően lép föl, azonban többnyire átkristályosodva és csak kevés kereszt­metszetben mutatja a jellemző szerkezetet. Azonkívül BÖCKH JÁNOS ugyanerről a termőhelyről említi, azonban pontosabb szintjelzés nélkül a következő fajokat : 13. Avicula aspera FUCHS és 14. Peclen filosus HAU. Az 1-ről és 9-ről némi új megfigyeléseket tehettem ; a Gonodus Mellingi és az Ostrea montis Caprilis fajokat már említettem. Mysidioptera incurvistriata WÖHRM. em. BITTNER. (VIII. tábla, 4. ábra) BITTVER: Lamellibranchiaten der alpinen Trias, XXII. tábla, 11. ábra, 191. oldal. — — Bakonyi triasz-lamellibranchiaták 11. tábla, 9., 12. ábra, 58. oldal. A meglehetős változó, radiálisan unduláló bordáival és szabálytalan növedék­vonalaival jellemzett faj az Északi és Déli Alpok karniai rétegeiben (a carditás és Schlernplatórétegekben) messze elterjedt. Egy finom bordás kisebb alakot már Veszprémből és pedig a Jeruzsálemhegy physocardiás (craspedodonos) márgáiból ábrázolt. A pontosan ekviválens, azaz közvetlenül a fődolomit fekűjében található sándorhegyi meszekben a fajt hasonlóképen kimutathattam. A szóbanforgó, kissé töredezett példányt 1901-ben feleségem a Sándorhegyen találta és ez ugyanazon a darabon a Terebratula piriformis mut. alexandrina változattal együtt van. A sándorhegyi alak csaknem kétszer olyan nagy, mint a veszprémi és ennek megfelelőleg külső peremén durvább bordái vannak. Nagyságra és díszítésre ez teljesen megegyezik a BITTNER-től a Schlernplatőrói leírt változattal (Lamellibran­chiaten der alpinen Trias, XXII. tábla, 11. ábra). Terebratula piriformis SUESS mut nov. alexandrina. (IX. tábla,* 3 a—3 d, 4 a, b ábra.) Terebratula aff. piriformis BITTNER: Brachiopoden der alpinen Trias, XXXIX. tábla, 12., 13. ábra; Bakonyi triasz-brachiopodák 9. old. I. tábla, 29—41. ábra (exkl. 38. ábra). A Terebratula aff. piriformis BITTNER összehasonlítása a rhaetiai alakkal azt mutatja, hogy a felsőkarniai mutácziónak 1. sokkal szélesebb héjkörvonala, 2. ellenben lényegesen karcsúbb, többnyire messze előrenyúló csőre van. Az utóbbi jelleget csak a magamgyűjtötte két példányon konstatálhattam. A csőr többnyire letörött vagy a Sándorhegyen gyakori zúzódások által deformáló­dott, így a BITTNER : Bakonyi triasz-brachiopodák czímű műve I. tábla, 29—41. ábráján lerajzolt darabokon.

Next

/
Oldalképek
Tartalom