A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája, Geologiai, petrografiai, mineralogiai és ásványchemiai függelék (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1911)

Emszt Kálmán, Horváth Béla, Ilosvay Lajos, Szinyei Merse Zsigmond: Balatonmelléki kőzetek, vizek és gáz chemiai elemzése

12 Balatonmelléki kőzetek, vizek és gáz chemiai elemzése. A TIHANYI FÉLSZIGET GEYZIRITES, KOVÁS, ÉDESVÍZI MÉSZKÖVEINEK EZÜST- ÉS ARANYTARTALOM SZEM­PONTJÁBÓL VALÓ VIZSGÁLATA. 1 SZINYEI MERSE ZSIGMONDTÓL. Ezüst Arany Geyzirit mésztufa chalcedonnal (Tihany, Csúcshegy) 0-000048% 1 tonnában van : 0'48 gr Ag. nyomok Geyzir chalcedon (tűzkő) Tihany, Nyársas­hegy 0-000029% 1 tonnában van: 0-29 gr Ag nyomok A TIHANYI FÉLSZIGETEN A FALU ALATT ELTERÜLŐ LEFOLYÁSNÉLKÜLI TÓ („KIS-BALATON—BELSŐ TÓ") VIZÉNEK MINÖLEGES CHEMIAI VIZSGÁLATA. (1907 márczius havában a jég alól merítve.) DR. EMSZT KÁLMÁNTÓL. A víz sárgás színű, kénhydrogén szagú. Egy literében 3"7061 gr. a feloldott sók mennyisége. E sók túlnyomóan a Ca, Na, K és Mg szénsavsói, de a mellett a víz elég sok chloridot és szulfátot is tartalmaz. A víz sárga színe a nagymennyiségű oldott szerves anyagtól ered, melynek mennyisége literenként az egy grammot meghaladja. A kénhydrogén szagot pedig a víz a korhadó növényi fehérjeféléktől kapja. 1 Ugyanezeket a kőzeteket a berlini Geologische Landesanstalt is megvizsgálta és bennük szin­tén igen kevés ezüstartalmat állapított meg. Lóczy.

Next

/
Oldalképek
Tartalom