Hála József, Landgraf Ildikó: Magyarországi bányászmondák (Érc- és Ásványbányászati Múzeumi füzetek 24-25., Rudabánya, 2001)

Bányászmese - bányászmonda - Mondák11 - 2. Történeti mondák - 2.1. Emberi létesítmények keletkezéséhez fűződő mondák - alapítási mondák

1. ábra. Selmecbánya címere a gyíkokkal (Ben- 2. ábra. Rozsnyó címere a három aranyrózsával kel. 1998. 50.) (Benke I. 1998. 54.) Kapnik-folyóról nevezték el, a szláv eredetű víznév jelentése: 'az, amit megás­tak'. 40 A monda egy másik változata arról tudósít, hogy egy juhait kereső pásztort egy kis fejű ember vezetett a gazdag aranytelérre 41 (12.). Abrudbányán egy vaddisznó segített az arany megtalálásában 42 (13.). Verespa­tak egy mitikus asszonynak és aranycsibéinek, illetve egy aranytojást tojó tyúknak köszönhette ércben való bőségét. 43 Ez egyértelműen hiedelemmonda, de nem akartuk elszakítani a többi bányakeletkezésről szóló történettől (14.). Szélaknán egy hód vezette ércre az embereket, 44 Bakabánya pedig egy német vándorlegény­nek lehetett hálás az érc megtalálásáért. 45 A brennbergbányai kőszén felfedezéséről és bányászatának megindulásáról szóló történet jól ismert (lásd a fentiekben), de a hagyomány a megtalálást ott is egy pásztornak tulajdonítja 46 (15.) (3. ábra). A mecseki feketekőszén hasznosíthatóságára egy szegény favágó fia lett fi­gyelmes, és neki tulajdonítják a később oly jelentős bányászkodás megkezdését 47 (16.).

Next

/
Oldalképek
Tartalom