Szita László: Somogy megyei nemzetiségek településtörténete a XVIII-XIX. században - Somogyi Almanach 52. (Kaposvár, 1993)
A nemzetiségi lakosság betelepülése Somogyba. A török utáni migráció a Dél-Dunántúlon - A horvát, szlovák, vend nemzetiségi lakosság megerősödése az 1720-as években. Az újabb német telepesek
Település 1687neve 1695 Tótgyugy - v/m m/v v/m Tótszentmátton - — - h Tótújfalu h - - h/m Tótszentgyörgy - - - Varjaskér m — h/m m/h Vámos - - m/h m/h Vízvár m - - h/m Zics - - - Zimány m — — 1717/ 1718 1720 (A táblázatban használt rövidítések a következők: m — magyar, h == horvát, n — német, szl = szlovák, s = sokác. b = bosnyák, s2 == szerb, v = vend. A tört vonallal azt kívánjuk jelölni, hogy a regisztrálás évében melyik volt többségben. A nemzetiséget akkor is jelöltük, ha csupán egy vagy két háztartást írtak össze a faluban. Zimányban pl. c = cigány, noha csupán egy család került a conseriptióba. Azonban fontosnak tartjuk, mert adózó népek között van, s telekkel is bírtak. 1725 1727 1728 1740/41 v/m v/h/m m/v/h h/v h/m h/m h/m h/m h/m h/m h/m h/m h/m h/m h/m m/h m m m/h m/h m/h m/h m/h m/h m/h _ m/n n h/c h m/h m/h A vonallal történő jelölés azt jelenti, hogy vagy nem létezett a falu az összeírás idejében, vagy nem állt rendelkezésre conscriptió az adott esztendőben és ezért nem ismerjük a népességet.) A táblázat jelzi, hogy a falvak etnikai arculata a 18. század első felében kialakult már, de hullámzó a kép, a különböző nemzetiségek hol kisebbségben, hol többségben változnak.