Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

Nádler (MTK), Blum (FTC) - Fogl III. (UTE), Molnár (MTK), Opata (MTK), Eisenhoffer (FTC), Jeny (MTK). Szövetségi kapitány: Holits Ödön. A magyar csapot az első félidőben nagy fölényben volt és Eisenhoffer ka­pásból lőtt góljával megszerezte a győzelmet. Az olimpián „vert sereg" így győzelemmel térhetett haza francia földről. Idehaza viszont óriási volt a fel­háborodás a gyenge olimpiai szereplés miatt. Még „Fekete könyv"-et is kiad­tak a kudarc okairól! 1924. augusztus 31., Budapest, Üllői út MAGYARORSZÁG-LENGYELORSZÁG 4:0 Góllövő: Takács II. 2, Orth, Karasiak (öngól). Fischer (VAC) - Mándi (MTK), Senkey (MTK) — Borsányi (BTC), Nádler (MTK), Bartos (Törekvés) — Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Orth (MTK), Csontos (UTE), Jeny (MTK). Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr. „A lelkek még az olimpiai kudarc hatása alatt álltak, s azt mutatta min­den előjel, hogy a magyar futballsport közönsége jóidőre megcsömörlött min dentől, ami vonatkozásban van a labdajátékkal.” Nem így történt, hiszen a B-tribünnel kibővített és ekkor átadott üllői úti pályára közel 40 ezren mentek ki! A győzelem nem is maradt el, de megálla­pították, hogy „a dicséretet ma, bármilyen szép is a gólok számában kifeje­zett győzelem, nagy bőséggel nem onthatjuk. A magyar csapaton ugyancsak látszott, hogy a nyári szünet után minden bevezetés nélkül ment bele a forró, nagy stílű játékot kívánó mérkőzésbe." 1924. szeptember 14., Becs AUSZTRIA-MAGYARORSZAG 2:1 Góllövő: Orth. Zsák (33 FC) - Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) - Rokken (FTC), Nyul II. (MTK), Blum (FTC) - Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Orth (MTK), Pa­taki (FTC), Jeny (MTK). Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr. Három perccel a befejezés előtt szabadrúgásból érte el a győztes gólt az osztrák gárda. „A bíró sorozatos tévedésekkel sújtotta csapatunkat!" - ilyen és ehhez hasonló címek harsogtak a sportújságok első oldalain. Az igazság az, hogy bár javult a magyar csapat, de a csatárok a góllövőcipőt Budapesten hagyták. 60