Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

Amit még megtudhatunk a Sport-Világ tudósításából, hogy a második gólt az utolsó percekben szerezte a magyar csapat, de azt elfelejtették megírni, hogy ki volt a gólszerző ... 1902. október 12. Bécs AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 5:0 Bádonyi (BTC) - Berán (FTC), Gabrovitz (Postás) - Kolhanek — Koltai (FTC), Pozsonyi (MUE), Bayer (MAC) — Buda (BTC), Steiner (33 FC), Pokorny (FTC), Hajós (BTC), Oláh (BSC). Szövetségi kapitány: Gillemot Ferenc. A magyar válogatott első hivatalos mérkőzése! Igaz, akkor még nem ilyen néven írták a csapatokat, hanem mint „Bécs—Budapest football match" szere­pelt az újságokban. Most pedig olvassuk el a Sport-Világ tudósítását a magyar válogatott első hivatalos mérkőzéséről: „Budapesté a helyválasztás joga; Bécs szél ellen kezdi a játékot, s ügyes kombinációkkal csakhamar a magyar kapu elé helyezi a küzdelem színterét. Lövés lövést ér, melyeket eleinte meglehetős szerencsével hárít el a védelem, az ötödik perczben azonban Taurer egy éles lövésével a labdát védhetetlenül a kapuba küldi. Újabb felállás után a bécsiek ismét hatalmukba keríték a lab­dát s állandóan ostrom alá fogják a magyar kaput, öt percen belül megint fennakadt a labda a budapestiek goaljában, Studnicka balösszekötő csatár révén, kinek távolról beadott labdáját Bádonyi lábbal való visszarúgásnál el­hibázza. A két goal a magyar csapatot némiképp sodrából látszott kihozni, meit az újabb felállás után egykedvű indolens játéka helyett energikusabban lépett fel s gyakrabban került a bécsi kapu elé. Oláh egy éles lövését Nauss alig volt képes elhárítani. A magyar csatárok ez intenzív támadásai arra buzdították a hátvédeket, hogy a támadást a pálya középvonaláig követték; a mely köny- nyelműségnek csakhamar megadták az árát. A bécsi védelem részéről a mezőny közepébe küldött labdát az egyik hát­véd elhibázta, mely kedvező körülményt aztán a gyorslábú bécsi csatárok ügyesen kihasználva, feltartóztathatatlanul a harmadik goalt szerezték meg csapatjuknak Huber révén. Az első félidő 3:0 eredménnyel zárult. A második félidőben lassanként megeredt az eső, amely a feláztatott ta­lajt csúszamlóssá tette s megkönnyítette eképpen a rövid passzokkal össze­játszó bécsi csatársor játékát. A szél is segített nekik, s így nem csoda, ha a magyar csapat defenzív játékra fektette a fő súlyt. A félidő közepe táján ugyan gyakran jut támadó helyzetbe, de veszélyessé a bécsi kaput alig teszi, csak a játék útolsó percében, midőn az elszántan védő Nauss a földön fetrengve bá­14