Nagy Béla: Fradi - huszonhétszer! Bajnokcsapatok 1903-2001 (Budapest, 2001)

Botrány után Fradi-arany

H Botrány után Fradi-arany Az első magyarországi labdarúgócsapat, a BTC vélt és valós sérelmek miatt nem nevezett az 1905-ös bajnokságra, így a pontvadászat három csapat, az előző évi győztes MTK, a nagyot javult Postás és az FTC különversenyévé vált. A Fradi jól kezdte a soroza­tot, első három mérkőzésén gólt sem kapott. Az idénynyitó találkozó sporttörténelmi esemény volt: tebruár 19-én, a Ferencváros régi, Soroksári úti pályáján játszották az első FTC-UTE bajnoki meccset (2:0), amelyet azóta még nagyon sok követett. A lila-fehérek ezzel a mérkőzéssel debütáltak az élvonalban, de nem sok okuk volt az örömre, hiszen Weisz két bombagóljával - mindkettőt vagy 35 méterről lőtte az újpestiek kapujába - a Fradi nyert. A két nagy rivális ellen döntetlent játszott a gárda, és a tavasz végén veretlenül állt úgy, hogy játékosai harmincegyszer találtak be az ellenfelek hálójába. A nyári szünetben aztán nagy tragédia rázta meg a zöld-fehér csapatot. Csapatkapitánya, a válogatott hátvéd, a huszonkét esztendős Berán József önkéntes katonai szolgálatot teljesített, és részt vett egy hadgyakorlaton. A nagy melegben Szeged környékén egy tanyai kútból merített vizet ivott, amely fertőzött volt. A fiatal labdarúgó hastífuszt kapott, és az akkori orvostudomány nem tudta legyőzni a súlyos betegséget - a klub alapítótagjainak egyike augusztus közepén elhunyt. Alig egy hónappal később, az első őszi mérkőzésen, az UTE ellen a fradisták fekete gyászkarszalaggal emlékeztek a kiváló védőre, és Berán József helyét üresen hagyva, tíz emberrel kezdték a játékot. A nagyszerű sportember síremléke - amelyet később bátyja, Berán Lajos szobrászművész készített - ma is látható a Fiumei úti temetőben. A következő fordulóban a Soroksári úton játszották az év legfontosabb össze­csapását. Az FTC-Postás mérkőzésen nagyon kellett volna a győzelem Braunéknak, de szinte hihetetlen körülmények között a vendégek elvitték az egyik pontot. A kiegyensúly­ozott első félidő után a második játékrészben csaknem felbillent a pálya, és a fe­rencvárosiak nem kevesebb mint hét (!!!) kapufát lőttek. így aztán az 1-1-es eredménynek nagyon örülhettek a Postás futballistái. Ebben a bajnokságban a pontokon kívül minden meccsnek külön tétje is volt a Fradi labdarúgói számára. A vezetőség döntése alapján „A hét legjobbja” címért egy díszes kluböv járt emlékül. Az első ilyen elismerést a kitűnő fedezet, Bródy Sándor kapta, akit Berán halála után megválasztottak csapatkapitánynak. Az utolsó mérkőzést ezúttal is az MTK ellen vívta az FTC. Ekkor már a Postás vezette a tabellát, és biztosnak tűnt a bajnoki címe. A ködben lejátszott örökrangadó gól nélküli döntetlenre állt, amikor tizenkét perccel a befejezés előtt Takács Dániel úgy buk­tatta az MTK-s Plottert, hogy annak eltörött a karja. Miközben a mentők levitték a pályáról, a bíró a nagy ködre való hivatkozással lefújta a már teljes „elvadulással” fenyegető meccset. 12