Nagy Béla: Kupakönyv. A magyar csapatok BEK, KEK, UEFA-Kupa mérkőzései 1955-1989 (Budapest, 1989)

BEK 1955-1989

Óriási érdeklődés kísérte Európa egyik legjobb klubcsapatának magyaror­szági vendégszereplését. A győriek természetesen feladták „pályaválasztói jo­gukat” és a Népstadionban fogadták világhírű ellenfeleiket. Aztán a végén majdnem világszenzációt okoztak — a Benfica csak szerencsével nyerte meg a fontos kupatalálkozót! Elek Schwartz, a Benfica edzője: — A Győr ismét bebizonyította, hogy ki­tűnő csapat, nemcsak védekezni tud, hanem támadójátéka is elsőrangú. 1965. május 6. Lisszabon. 60 000 nézó'. V.: Kitabdjian (francia). BENFICA - GYŐRI V. ETO 4-0 (4-0). G.:Eusebio, Torres, Torres, Eusebio. Benfica: Costa Pereira - Cavern, Germano, Raul, Cruz - Peridis, Coluna - Augusto, Torres, Eusebio, Simoes. Győr: Tóth — Kiss, Orbán, Tamás — Palotai, Máté — Keglovich, Szániel, Soproni, Korsós, Povázsai. Edző: Hidegkúti Nándor Hét perc alatt három gólt kapott az Estadio de Luzban a Győri ETO, a ma­gyar bajnokcsapat. A 0-4 egy nagyon nagyszerű sorozatnak szerencsétlen és méltánytalan befejezése volt. De talán nem is erre a szomorú „hattyúdalra” illik emlékezni. Jóval inkább arra, hogy a Győri Vasas ETO volt az első vidéki bajnokcsapatunk, amely a BEK-ben indult. Indult, és bravúros sorozat végén a döntőbejutásért játszott! ELŐDÖNTŐ INTERNAZIONALE - LIVERPOOL 1-3 3-0. BENFICA - GYŐRI ETO 1-0 4-0. DÖNTŐ: 1965. május 27. Milánó, 80 000 néző. V.: Dienst (svájci). INTERNAZIONALE - BENFICA 1-0. G.:Jair. Inter: Sarti - Burgnich, Guameri, Facchetti - Bedin, Picchi - Jair, Maz- zola, Peiro, Suarez, Corso. Benfica: Costa Pereira - Cavern, Cruz - Neto, Germano, Raul — Augusto, Coluna, Torres, Eusebio, Simoes. A győztes gólt a 43. percben Jair közelről szerezte. 26