Nagy Béla: Az Erdélyi Kupától az Erdélyben nyert magyar kupáig. 1940. január-1944. december (Budapest, 1989)

33 Gyetvai egyébként nem szerette a repülőgépen való utazást. Mondta is a Bulgária elleni meccs előtt: — Jobb volna vonattal menni. Nem azért mondom, de ráadá­sul még háború is van... Azután kiderült, hogy a magyarok sem repülőgéppel, sem vo­nattal nem utaznak. A válogatott mérkőzés elmaradt... + A Szt. István kupa mérkőzéseket 1940 után 1941 augusztu­sában is kiírták. „A Szt. István kupa mérkőzések tavalyi nagy si­kere arra indította a Ferencváros vezetőségét, hogy bekapcsolód­janak a küzdelemsorozatba. A résztvevők határozatilag megállapították: — A tornát végig kupa-alapon, kiesés szerint rendezik. Nem lesz tehát a második fordulótól körmérkőzés, így a döntőbe csak két csapat jut. — A Ferencváros mellett nyolcadiknak meghívják a NAC csa­patát. — Mivel a Szt. István Kupa nem vándordíj volt, a Törekvés 1940-es győzelmével végleg megnyerte. Most új díj lesz, értéke­sebb, mint a tavalyi volt. de vándordíj lesz. Végleges megnyeré­séhez, három egymásutáni vagy öt nem egymásutáni győzelem kell. A vándordíját ezúttal is Szendy Károly polgármester ajándé­kozta, sőt ő maga választotta ki. A 60 cm magas gyönyörű, ma­gyaros díszítésű serleg felső részébe kerül a következő vésés: Szent István—Kupa Alapította: Szendy Károly Budapest székesfőváros polgármestere 1941. A sportvezető polgármester serlegének egyik ékessége lesz még a felső, kehelyrészben kiképzett hármas-halom, felette az apostoli kettőskereszttel, mögötte fénysugárral. A kupának kicsinyített má­sai is elkészülnek. 13 darabot a győztes csapat játékosai kapnak." + A nyári esti torna előtt nevezetes eseményt rendeztek a La­torca utcai pályán. A WMFC—Elektromos mérkőzés azért vált sporttörténeti 90 percé, mert ez volt Magyarországon az első vil­lanyfényes bajnoki találkozó! Június 14-én este — 4 500 néző előtt — negyed tízkor kezdtek a csapatok. Az első magyarországi „vil­lanyfényes bajnoki gól" szerzője Buzássi, az Elektromos balszél­sője volt. A meccset 1 —1 -es félidő után a csepeliek 5—1 -re nyerték! + Az Elektromos—WMFC mérkőzésen ott láttuk Gyetvait is, a Ferencváros balszélsőjét. — Hát te mit keresel itt? — kérdezték tőle.