Nagy Béla: Fradi volt, Fradi lesz, míg a földön ember lesz! (Budapest, 1989)

34 FRADI VOLT, + Ries István dr. és Kenyeres Árpád képviselte hazánkat a felszabadulás utáni első FIFA-kongresszuson. Luxemburgban 24 állam labdarúgó vezetői tárgyaltak az aktuális feladatokról. Megállapodtak a játékosvándorlás meg­szüntetésében, a KK és az Európa Kupa újbóli kiírásában. A Szovjetuniót ezen az ülésen vették fel a FIFA tagjai közé. A két ajánló nemzet Jugoszlávia és Magyarország volt! Egyébként a FIFA hivatalos nyelve ekkor ideiglenesen a spanyol lett, mivel a német nyelvet törölték — Németországot pedig kizár­ták... + Megkezdődött a felkészülés az új bajnokságra. Az új idényben új edző — Dimény Lajos ült a kispadon. A játékosfronton csak kis mozgás volt: Csanádi Árpád Budafokról visszajött a Fradiba, Sinka (Hungária) és Korányi (Kopfler) a Szentendrei Madiszból került az Üllői útra. + 1946. augusztus 25-e fordulópont volt a SZUR-ok történetében. Ekkor rendezték meg első ízben a SZUR-t az Üllői úti pályán, tehát nagy stadion­ban. Hétezer néző jelenlétében játszottak a csapatok, Dorogi Andor bírásko­dása mellett. All. SZUR-on 3—2-es félidő után a színészek 4—2-re győztek az újságírók ellen. A gólszerzők: Pataki Jenő 2, Palotai István 2, ill. Szűcs és Végh voltak. SZEPTEMBER + A Fradi két 2—1-es vereséggel kezdte az 1946—47-es idényt! Előbb a kispestiek győztek az Üllői úton Puskás tizenegyesével, majd az örökrangadón is szomorúan vonultak az öltözőbe Lakaték. Hogyne lettek volna szomorúak és mérgesek, amikor tulajdonképpen öt perc alatt csavarták ki kezükből a 2 pontot. A bíró előbb egy túlszigorúan megítélt tizenegyessel, majd egy les­gól megadásával segítette a kék-fehéreket az érdemtelen győzelemhez. + Ferencváros—Szolnok 4—1. Az új bajnokság első győztes meccsének első gólja nagy tapsot kapott: Mike sarokkal lőtte a labdát a hálóba! Egyébként Mike ezenkívül még lőtt egy 11-es gólt, valamint egyet „felhőfejesből ért el! Salamon Béla: — Szolnokon a szolnoki szurkolók azt hiszik, hogy csapatuk Pesten van. Pedig sehol sincs... + A vezetőség újabb két igazolással igyekezett a csapatot erősíteni: Szabó Ferenc a MÁVAG, majd az Újpest játékosa hazaérkezett a hadifogságból és a Ferencvárosnak írta alá az igazolólapot. Hegyes Lőrinc a BMTE szélsője- ként került az Üllői útra. Még egy csatár, Frenák is fradista lett a villámigazo­lás során. + Ferencváros—Dorog 6—1. A Fradi az utolsó negyedórában alakította ki a nagygólarányú győzelmet. Az új igazolások közül Szabó két, Sinka egy gólt szerzett. A csapat legjobbja ezúttal is Mike volt. A Dorog egyébként megóvta a meccset Szabó jogosulat­lan szereplésére hivatkozva. Az óvást elutasították. OKTÓBER + Az Üllői úton szakadó esőben 35 000 néző előtt: Magyarország-Auszt­ria 2—0.