Nagy Béla: Fradival a Föld körül. Az FTC labdarúgói a világ 265 városában (Budapest, 1986)

1912: FTC—Preussen 7-2 Ez volt a Fradi első újévi mérkőzése! Az akkori német bajnokcsapat ellen szemkáprázatóan játszottak az „ősfradisták”. A közönség nagy tapssal kö­szönte meg a mieink gólzáporos bemutatóját. 1933: Ferencváros—Minerva 5—1 Ragyogó játékkal győztek a ferencvárosi fiúk a berlini Húsvéti-torna első nap­ján. Másnap a Wiener AC ellen mivel már 3—1-re vezettek a mieink kezdték a kupát nekünk csomagolni. Váratlan fordulat történt: a II. félidőre a miein­ket megbabonázták, több gólt nem tudtak szerezni, Háda viszont három po­tyagólt kapott! Elúszott egy biztos tornagyőzelem ... 1959: Dynamo Berlin—FTC 3—1 Az NDK fővárosában ez volt az első mérkőzésünk. Gólunkat az a Szigeti Fe­renc szerezte aki tucatszám volt eredményes a nemzetközi mérkőzéseken, baj­noki talákozón viszont egyszer sem állították be a Ferencváros csapatába .. . 1967: FTC—Hertha Berlin 1-0 Ezen a hétközi barátságos mérkőzésen Rákosi gólja döntött. BERN Az 1191-ben V. Berthold hercegtől újraalapított svájci város Veronának, Nagy Theodorik városának középfelnémet Berne nevét kaphatta azért, hogy e te­kintélyes név meghatározza jövendő sorsát. Az FTC mérkőzései Bemben: 1920. július 12. FTC-FC Bern 4-2 1932. május 7. Ferencváros—Young Boys 3—3 1966. február 20. Ferencváros—Young Boys 3-2 Az 1932-es mérkőzésen tulajdonképpen Ferencváros-Hungária vegyescsa­pat játszott a Young Boys ellen. A Fradiból heten játszottak: Amsel, Papp, Bukovi, Berkessy, Táncos, Szedlacsik, Kohut. Eddigi utolsó berni mérkőzésünk története dióhéjban: a 20. percben a sváj­ciak szerezték meg a vezetést. A 41. percben ferencvárosi támadás végén Rá­kosi egyenlített. Szünet után egy rossz lestaktika alkalmazása miatt ismét a berni gárda szerezte meg a vezetést. A Ferencváros hevesen rohamozott, lát­ványosan játszott és előbb Albert révén egyenlítettek, majd a 75. percben Fenyvesi dr. gólja már a győzelmet jelentette. A játék utolsó szakaszában már nagy fölényben volt a Fradi. Érdekes, jó játékban volt része a berni közön­ségnek. 19