Nagy Béla: Fradival a Föld körül (Budapest, 1985)

Az 1376 óta adatolható városnév a ma is fennálló Szófia templomról kapta a nevét. A középkorban a város magyar neve Szeredöc volt. Ez a trákok egyik törzsének, a serdeknek a nevéből keletkezett. Az FTC mérkőzései Szófiában: 1954. június 20. CDNA Szófia—Kinizsi 2:1 1954. június 23. Lokomotív Sz.—Kinizsi 2:1 1954. június 26. Kinizsi—Dinamo Szófia 3:3 1958. november 22. Levszki—FTC 0:0 1961. június 29. FTC—Szlavia Szófia 0:0 1969. szeptember 17. CSZKA Szófia-FTC 2:1 1979. szeptember 18. Lokomotív Sz.—FTC 3—0 1984. február 11. FTC—Szlavia Szófia 2—1 1954: Láng lőtte az első szófiai gólt Az első szófiai mérkőzésünket a Vaszil Levszki-stadionban 35 000 néző előtt játszottuk. A Kinizsi egyenlő ellenfele volt a nyolc válogatottal játszó CDNA együttesének. A hazaiak az első félidőben egy lesgólból szerezték meg a vezetést, amit a Kinizsi Láng révén egyenlített ki. A győztes gólt 10 perccel a befejezés előtt a bolgár bajnok szerezte. A játék képe alapján a döntetlen reálisabb lett volna. A Kinizsiből kü­lönösen Dékány, Kispéter, Szabó és Mészáros játszott kiemelkedően. 1969: BEK-mérkőzés Szófiában Óriási lendülettel kezdtek a hazaiak és már a 4. percben 1 —0-ra vezet­tek! A 27. percben Branikovits labdáját a gólvonalról vágták ki a bolgár védők... Fordulás után ismét óriási iramot diktáltak a hazaiak és 2—0-ra növelték előnyüket. Ekkor úgy tűnt, hogy újabb gólokat ka­punk. De nem így történt, mert elsősorban Juhász és Rákosi ügyesen tartotta a labdát, lefékezte az ellenfél lendületét. Szépítő gólunk után négy nagy helyzetünk volt, ami sajnos kimaradt. A visszavágón azon­ban pontosan négy gólt lőttünk a Népstadionban, és az összesítésben továbbjutásunkat jelentette. 108