Nagy Béla: Kupaszerda. Magyar csapatok kupamérkőzései 1965-1975 (Budapest, 1985)

1964-1965 1964. június 25-én Barcelonában sorsolták a WK első fordulóját. Az induló 46 csapat közül a Ferencváros a Brnoi gárdát kapta ellenfélül. A VVK küzdelmeit nem az UEFA, hanem a FIFA irányította. A sorsolás is eltérő volt, hiszen csoportonként 4 csapatot sorsoltak és abból a két győztes játszott a 3. fordulóba jutásért. Az FTC az V. csoportban volt a Wiener SC, az SC Leipzig és a ZJS Brnó társaságában. A BEK és a KEK sorsolását július 8-án Genfben tar­tották. BEK: Győri ETO-Chemie Leipzig (NDK) KEK: Bp. Honvéd—FC Lausanne (Svájc) Mindkét kupában az I. forduló mérkőzéseit október 15-ig kellett befejezni. Ugyanis ekkor még nem a napjaink­ban szokásos „menetrend” volt, a csapatok egymás közötti megállapodása hozta létre a mérkőzési időpontokat . . . 1964. szeptember 2. Lipcse, 50 000 néző. Vezette: Budaj (lengyel) Győri Vasas ETO-Chemie Leipzig 2-0 (0-0) BEK G: Keglo vich, Korsós. Győr: Tóth—Kiss, Orbán, Tamás—Palotai, Máté—Szaló, Morvái, Orosz, Korsós, Keglovich. Edző: Hidegkúti Nándor. Leipzig: Günzher-Krause, Walter, Hermann—Slaby, Herzog—Lisiewicz, Bauchspiess, Scherbarth, Richter, Behla. Povázsai, aki sérülése miatt a kispadról nézte társai játé­kát, így nyilatkozott a mérkőzés után:- Szívszorongva vártam a percek múlását, mert éreztem, hogy ha az első félórát kibíijuk gól nélkül, nagy baj már nem lehet. Ha egy gól becsúszik, majd Győrött rúgunk kettőt — gondoltam. - Túloznék, ha azt mondanám, hogy az első félidőbeli játék után győzelmet vártam volna. Eset­leg döntetlent ... De szünet után szinte megtáltosodtak a fiúk, s remek támadásokat vezettek. 1964. szeptember 2. Lausanne, 15 000 néző. Vezette: Tschenscher (NSZK) FC Lausanne—Bp. Honvéd 2-0 (0-0) KEK G:Kerkhoffs2. Lausanne: Kuenzi-Grobety, Tacchella, Hunziker-Fürr, Schneiter—Armbuster, Eschmann, Kerkhoffs, Hosp, Hertig. 4