Nagy Béla: Fradi futballkönyv (Budapest, 1985)

Az első Fradi-futballév

A n Z ELSŐ FRADI FUTBALLÉV... A Ferencvárosi Torna Club 1899. május 3-án alakult, de az első, bemutatkozó futballmérkőzésre csak 1900. március 25-én került sor. Az új pályán, a Sorok­sári úton zajlott le a „történelmi” találkozó: Óbudai Torna Egylet—FTC 1:0. „A ferenczvárosiak új pályáján szépszámú közönség jelent meg, hogy élvezhesse a főváros két szélső kerületének első küzdelmét. A játék elején a ferenczvárosiak látszanak erősebbnek, lassankint azonban fáradni kezdenek, és a második félidőben sikerül az óbudaiaknak az első goalt csapatjuknak megszerezni. Több eredményt egyik csapat sem érvén el, a győzelem ez alkalommal Óbudáé lett.” (Sport-Világ) Az első mérkőzésen ők képviselték az FTC-t: Weisz — Gabrovitz E., Gabrovitz K. — Taffel, Békés A., Békés G. — Pápai, Horváth, Malaky M., Maros, Malaky J. Az első győzelemre március 31-ig kellett várni: FTC—III. kér. 4:1! A számunkra nevezetes eseményről a korabeli sportújság így emlékezett meg: „A Ferenczvárosi TC 4:l-re győzött a III. kér. Torna és VE ellen. Március 31-én folyt le ez a match a Ferenczvárosi TC pályáján, és az első félidő eredménye 3:0, a másodiké 1:1.” Mindössze ennyit írtak, így, sajnos, sem az első győztes csapatot, sem az első FTC-góllövő nevét nem ismerjük. Igaz, hogy mai fogalmaink szerint ezek a találkozók csak egyszerű barátságos mérkőzések voltak, akkor azonban a játékosok minden tudásukat, erejüket latba vetették a győzelemért. Áprilisban még két mérkőzést játszott csapatunk, mindkettőt — mai szóval élve — tartalékcsapatok ellen. FTC—Magyar Úszó Egylet II. 1:1. Ekkor értékkel az első döntetlent a zöld-fehérek. FTC—Műegyetem FC II. 2:1. Ezen a találkozón született meg az első tizenegyes gólunk! A szerzője Malaky Mihály volt. A tavaszi hónapok alatt állandóan toborozták az egyesületi tagokat, s hamarosan 130 taggal büszkélkedhetett az FTC a gyűjtőívek tanúsága szerint. A 67. helyen egy női név olvsható. Lengyel Irma volt az FTC első női tagja... A nyári időszak a század elején több sportágban úgynevezett „tilalmi” időt jelentett. így labdarúgásban is szüneteltek a találkozók. Másfajta eseményben 5