Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

I. rész. Régen volt de igaz volt… Két évtized mérkőzései "dióhéjban" 1902-1922

A találkozó nem hozott nagy játékot, közepes színvonalon mozgott. Az osztrákok vezető gólja után Orth 20 méteres, középmagas lövéssel egyen­lített, majd 10 perccel a befejezés előtt Braun egyéni akcióból szerezte a győztes gólt. 1919. október 5. Bécs, WAC-pálya, 22 000 néző. AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2-0 (2-0) G: Bauer, Uridil. Ausztria: Brandweiner — Poppovich, Dietrich, Putzendoppler — Brandstatter, Nietsch — Wond- rak, Uridil, Kuthan, Bauer, Wieser. Magyarország: Zsák (33 FC) — Fogl II (UTE), Feldmann (MTK) — Kertész II (MTK), Orth (MTK), Zloch (33 FC) — Nemes (FTC), Pataki (FTC), Priboj (UTE), Schaler (UTE), Jeny (Kis­pest). Szövetségi kapitány: Minder Frigyes. ,,A magyar csapat az I. félidőben többet táma­dott és úgy látszott, hogy gólképtelensége miatt 0-0-al fogja végezni a félidőt, amikor az utolsó öt percben váratlanul két góllal terhelték az osztrá­kok a magyar kaput. Ez öt perctől eltekintve a magyar csapat volt a jobbik.” Az osztrákok győzelem feletti öröme nem sokáig tartott. Hamarosan híre ment, hogy a találkozó alatt a szövetség páncélszekrényét három helyen megfúrták és elemelték az egész elővételi össze­get, valamint 1400 márkát, amelyet szintén ott tartottak. A betörők ismerhették a helyi viszonyo­kat, hiszen a páncélszekrény egy iratszekrénnyel volt eltakarva és így is rátaláltak ... 1919. november 9. Budapest, Hungária út, 27 000 néző. Vezette: Szüsz Hugó. MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 3-2 (3-0) G: Pataki 2, Orth, ill. Hansl, Tremmel. Magyarország: Zsák (33 FC) — Fogl II (UTE), Wiener (FTC) — Kertész II (MTK), Orth (MTK), Nyúl I (MTK) — Braun (MTK) Winkler I (MTK), Pataki (FTC), Schlosser (MTK), Tóth (FTC). Szövetségi kapitány: Minder Frigyes. Ausztria: Brandweiner — Wagner, Deutsch — Kurz, Neubauer, Weiss — Edkl, Hansl', Fritthum, Tremmel, Köck. Amíg az elmúlt bécsi meccsen kilenc Rapid- játékos, ezúttal — sértődöttségből — egyetlen zöld­fehér játékos sem szerepelt. A magyar válogatottban Orth nyújtotta a leg­jobb teljesítményt. Pataki is remekelt, rúgott egy akció-gólt, egy 11-es gólt, valamint egy zúgó ka­pufát ... 1920. május 2. Bécs, WAC-pálya, 20 000 néző. Vezette: Schmieger (Ausztria). MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 2-2 (2-1) G: Tóth, Pataki, ill. Wieser, Swatosch. Magyarország: Varga (Kispest) — Feldmann (MTK), Fogl II (UTE) — Viola (Törekvés), Nyúl I (MTK), Kertész III (MTK) — Braun (MTK), Ker­tész II (MTK), Pataki (FTC), Tóth (FTC), Lhotka (Törekvés). Szövetségi kapitány: Harsády József. Ausztria: Meisl — Beer, Poppovich — Chrenka, Brandstatter, Nietsch — Bauer, Wondrak, Kuthan, Swatosch, Wieser. „Schlosser, Blum, Zsák és Orth nélkül szegénye­sen, ázottan hajókázott föl Magyarország futball­csapata a császárvárosba. Talán nem is győzni akart, mert győzni lehetetlen volt, hanem csak küzdeni, verekedni az utolsó leheletig. A mérkőzés túlnyomó részében a magyar csapat jól játszott. Ez számokban is kifejezésre jut, ha a bíró egy, a Viola kezére lőtt labda miatt nem ítél ellenünk 11-est. Ekkor már Tóth 25 méterről lőtt góljával a magyar csapat vezetett. Tizenegyesből egyenlített ki az osztrák csapat, és a nem remélt gól lelket öntött az osztrákokba. Pataki azonban néhány perc múlva egy gyönyörű lövéssel újra megszerezte a vezetést! Ausztria szá­mára ezután már csak a kiegyenlítés lehetősége maradt.” 1920. november 7. Budapest, Hungária út, 30 000 néző. Vezette: Groothoff (Hollandia). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2-1 (2-0) G: Kuthan, Swatosah, ill. Braun. Ausztria: Paásta — Blum, Poppovich — Nietsch, Neubauer, Fudhs — Köck, Bauer, Kuthan, Swa- tosoh, Eckl. Magyarország: Zsák, (33 FC) — Fogl II (UTE), Fogl III (UTE) — Kertész II (MTK), Szabó J. (FTC), Blum (FTC) — Braun (MTK), Molnár (MTK), Nikolsburger (FTC), SchaMer (UTE), Szi- don (UTE). Szövetségi kapitány: Tibor Lajos. 22