Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

III. rész. A századik után történt… 1956-1982

1966. október 30. Budapest, Népstadion, 25 000 néző. Vezette: Huber (Svájc). MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 3-1 (1-0) G: Farkas (3), ill. Wolny. Magyarország: Géléi (Tatabánya) — Bakos (Va­sas), Mészöly (Vasas), Sípos (Honvéd), Ihász (Va­sas) — Mathesz (Vasas), Rákosi (FTC) — Molnár (Vasas), Puskás dr. (Vasas), Albert (FTC), Farkas (Vasas). Cs: MésZöly h. Bene (Ü. Dózsa) a 63. percben. Szövetségi kapitány: Illovszky Rudolí. Csapatkapitány: Sípos Ferenc. Ausztria: Pichler — Breibert, Gledhner, Dim- berger, Viehbödk — Hdrnsdhrodt, Sturmberger — Parits, Wolny, Flögel, Sauer. Cs: Breibert h. Gelblhardt a 45. perében. Szövetségi kapitány: Edi Frühwirth. Csapatkapitány: Gledhner. Farkas mesterhármasával győztünk a váratla­nul kitűnő teljesítményt nyújtó osztrákokkal szemben. Sokáig csak 1-0 volt az eredmény. Az első gólt még a 7. percben Rákosi átadásából Farkas két lépésről továbbította a hálóba. A következő két gól az utolsó negyedórában esett! Különösen a 85. percben tapsoltak a nézők: Albert kitűnő labdával Benét ugratta ki, a csatár a 16-osnál középre adta a labdát, Farkas elé, aki lekezelte és hét méterről védhete-tlenül lőtte a háló jbbfo oldalába, 3-0! Az utolsó előtti perében Sauer látványos elfutás végén középre adta a lab­dát és a jól érkező Wolny a kapuba bombázott, 3-1. A két szövetségi kapitány nyilatkozata: Frühwirth: — Elégedett vágyóik a játékkal, mert a mérkőzés nagy részében olyan akarással küzdött válogatottunk, amelyet az utóbbi időben ritkán tapasztalhattunk. Helyzeteink azonban saj­nos kimaradtak. Albert személyében a magyarok kivételes képességű játékossal rendelkeznek, no és Farkas rendkívül gólerős csatár. Illovszky: — Nemcsak lelkesen, hanem a mér­kőzés nagy részében jól is játszott csapatunk. Az osztrákok meglepően harcos erényeket vonultat­tak fel, időnként nagyon veszélyesen támadtak. A mérikőzés általános képe alapján azonban eb­ben az arányban is megérdemelten győztünk és méltóképpen zártuk ezt a sikeres évet. 1967. szeptember 6. Bécs, Práter stadion, 58 000 néző.: Vezette: Huber (Svtájc). MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3-1 (1-0) G: Bene, Farkas, Varga, ill. Hof. Magyarország: Tamás (DVTK) — Káposzta (Ü. Dózsa), Mátrai (FTC) Ihász (Vasas) — Mathesz (Vasas), Szűcs (FTC) — Bene (Ü. Dózsa), Varga (FTC), Albert (FTC), Farkas (Vasas), Rákosi (FTC). Cs: Mathesz h. Göröes (O. Dózsa) a 46. percben. Szövetségi kapitány: Illovszky Rudolf. Csapatkapitány: Albert Flórián. Ausztria: Hodsdhar — Gebhardt, Gleahner, Fák — Hasil, Eigenstdller — Hof, Wolny, Siber, Flö­gel, Redl. Cs : Gledhner h. Ullmann és Redl h. Fritsch a 46. percben. Szövetségi kapitány: Ervin Alge. Csapatkapitány: Gledhner.­Bécsben először játszottak osztrák—magyart villanyfénynél! A szerdai napon rendezett találkozón — a 'kez­dési idő fél 8 volt — ünnepélyes külsőségek kö­zött, felfokozott hangulatban kezdtek a csapatok. Az osztrákok óriási iramban kezdtek, s Tamás bravúrjai is szükségesek voltak, hogy a háló érin­tetlen maradjon. Aztán a félidő hajrájában meg­született az első gól: Farkas labdájával Bene vil­lámgyorsan kiugrott és meg sem állt a kapuig, 1-0! 'Egyébként fölényünket mutatta a kapuralövések aránya is: ebben 22-6-ra „vezettünk” ... Szünet után a 47. percben rúgott magyar gól méiginkább megnyugtatta játékosainkat. Albert mesterien kiugratta Farkast, aki villámgyorsan száguldott az osztrák kapu felé, s olyan helyzetet teremtett magának, hogy már csak azt kellett el­döntenie, hogy melyik sarokba helyezze a labdát. 2-0 után — Görölcs beállításával — még jobban feljavult a magyar csatársor játéka, s az osztrák védők bizony időnként csak vergődtek. A 68. percben Göröes hozta fel a labdát, Vargához to­vábbított. A csatár — bár zavarták — kapu felé tört, aztán amikor az alapvonal közelében volt, éles szögből, 7 méterről keresztbe rúgta a labdát, amely a jobb felső sarokban kötött ki, 3-0! öt perc múlva Mátrai felvágta a kitörő Wolnyt — 11-es! A büntetőt Hof rúgta a jobb sarok irá­nyába, de Tamás nagyszerű vetődéssel elcsípte a 66