Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

II. rész. A "Wunder-Manschafttól" a magyar "Aranycsapatig" 1923-1955

n. rész A „WUNDER- MANSCHAFTTÚL” A MAGYAR .ARANYCSAPATIG” 1923-1955 1923. május 6. Bécs, Hohe Warte, 50 000 néző. Vezette: Gr ätz (Csehszlovákia). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 1-0 (0-0). G: Swatosch. Ausztria: Kannhauser — Regnard, Blum — Kurz, Brandstatter, Nietsch — Cutti, Swatosch, Kann­hauser, Wieser, Wessely. Szövetségi kapitány: Meisl Hugo. Csapatkapitány: Brandstatter. Magyarország: Amsel (FTC) — Fogl II (UTE), Fogl III (UTE) — Kertész II (MTK), Hajós (Törek­vés), Pruiha (Törekvés) — Braun (MTK), Takács II (Vasas), Úrik (Törekvés), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés). Csere: Pruha helyett Szabó (FTC) a 72. perc­ben. Szövetségi kapitány: Kiss Gyula. Csapatkapitány: Kertész II Vilmos. Már az előjelek sem voltak valami kedvezőek: Blum nem utazhatott Bécsbe, de a szurkolók kü- lönvonatának indítása is kudarcba fulladt. A MÁV tájékoztatása szerint „Többféle ok játszott közre, hogy a különvonat indítása ne sikerüljön. A leg­nagyobb ok az, hogy még ezt az aránylag cse­kély részvételi díjat sem tudja Budapest sport­társadalma megfizetni.” Becsben az utolsó pillanatban még egy helyen megváltozott a csapat összeállítása: a gyengélkedő Plattkó helyett Amsei került a kapuba. Mint ké­sőbb kiderült, ez szerencsés csere volt, hiszen Amseit a mezőny legjobbjaként ünnepelték! Két mozzanat az „Amsel-parádéból”: „Az első félidő 28. percében a bíró Fogl II sza­bályos szerelése után általános elképedésre 11-est ítél. A 11-est Wieser lövi. A gyengén lőtt, bár he­lyezett 11-est Amsei bravúrosan elfogja. A II. fél­idő 28. percében Swatosch borzasztó erővel lő a sarokba, a félmagas lövésre Amsei a levegőben úszva dobja magát, s az ujja hegyével elérve szin­te magához szívta a labdát. A meccs legszebb mozzanata, amelyet óriási tapsvihar jutalmazott.” Amint a tudósításból is látható: mindkét bra­vúros védés a 28. percben történt! Az egyik az első, az utóbbi a második félidő 28. percében. Ezután Amsei szerencseszáma valószínűleg a 28-as volt... A meccs egyetlen gólja a 78. percben esett: az osztrák csatár az ötösről lőtte hálóba a labdát. A mindkét csapat terhére rengeteget tévedő játék­vezető egyébként mindkét félidőt 1-1 perccel meg­kurtította ... Két mérkőzés utáni osztrák vélemény: Meisl Hugó szövetségi kapitány: — Csődöt mon­dott mindkét csapat csatársora, az osztrákoknál különösen a belső csatárok. A védelmek elsőran­gúan működtek, csak az ő játékukban tellett a né­zőknek öröme. Amsei pompásan védett. Brand- statter, az osztrák csapat kapitánya: — Győzel­münket megérdemeltük, bár nemcsak a magyar csapattal, hanem a nagy hőséggel és a nehéz ta­lajjal is meg kellett küzdenünk. A magyar csapat­ban a kapus elsőrangú játékát kell kiemelnem. 1923. szeptember 23. Budapest, Hungária út, 38 000 néző. Vezette: Gr ätz (Csehszlovákia). MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2-0 (0-0) G: Molnár, Jeszmás. Magyarország: Biri (KAC) — Fogl II (UTE), Mándi (MTK) — Kertész II (MTK), Kiéber (III. kér.), Blum (FTC) — Paulusz (UTE), Molnár (MTK), Jeszmás (UTE), Csontos (UTE), Opata (MTK). Szövetségi kapitány: Kiss Gyula. Csapatkapitány: Kertész II Vilmos. Ausztria: Ostricek — Horeys, Scheuer — Kurz, Resch, Geyer — Seidl, Schierl, Klima, Wieser. Fischer. 25