Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

III. rész. A századik után történt… 1956-1982

labdát. Aztán mégis megszületett a hazaiak becsü­letgólja. A 78. percben szögletrúgás után Hof közelről talált a kapuba. Érdekes, hogy mindkét csapatban a kapusok teljesítményét emelték ki a szakvezetők és a sajtó munkatársai is. Mind Tamás, mind Hodsdhar kitű­nően védett. 1970. szeptember 27. Budapest, Népstadion, 30 000 néző. Vezette: Canak (Jugoszlávia). MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 1-1 (1-1) G: Vidáts, ill. Redl. Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Noskó (Ű. Dózsa), Páncsics (FTC), Konrád (Pécs), Me- gyesi (FTC) — Göröcs (Ű. Dózsa), Vidáts (Vasas) — Fazekas (Ü. Dózsa), Bene (Ü. Dózsa), Dunai ír (Ü. Dózsa), Karsai (Videoton). Cs: Konrád h. Mészöly (Vasas) és Karsai h. Ko­csis (Honvéd) a szünetben. (Sizöivetségi kapitány: Hotter József. Csapatkapitány: Bene Ferenc. Ausztria: Koncilia — Sturmberger, Clement, Sdhmidradner, Hof, Fák — Hickersberger, Starek, Geyer — Kreuz, Redl. Cs: Starek h. Ettmayer a szünetben, Sturmber­ger h. Krigeer a 65. perében. Szövetségi kapitány: Leopold Stastny. Csapatkapitány: Sturmberger. Mindkét gól az első félidőben esett. A 13. perc­ben Karsai nagyszerűen rúgta be a szögletet, Vi­dáts a védők között bedobta magát, s 6 méterről pazar gólt fejelt a kapu jobb ofldalába, 1-0! A 27. percben viszont már az osztrákok örvendhettek: egy ártatlannak látszó beadás Redl elé került, ő lekezelte a labdát, egy lépést tett vele, majd a hálóba továbbította, 1-1. A félidő óriási magyar gcQihelyzettel zárult: Bene a tisztán álló Fazekas elé játszott, aki a kapusba lőtte a labdát. A ki­pattanó labdát Karsai az üres kapu fölé lőtte ... A 48. perctől Göröcs sérülése miatt a magyar csapat 10 emberrel játszott. (Több cserelehetőség már nem volt.) Fazekas és Kocsis a kapufát ta­lálta el — de több gótt már nem esett. Hofifer József: — Döntő volt Göröcs sérülése. Talán elhamarkodottan cseréltünk a szünetben ... Ennek ellenére nem értem a játékosok enerVált- ságát. Az is igaz, hogy mi a felkészülés néhány napja alatt nem tudtunk csodát művelni. Az oszt­rákok sokkal előbbre tartanak a korszerű labda­rúgójátékban. Ök játszották a modern focit, örül­hetünk a döntetlennek ... 'Leopold Stastny: — A magyar csapatnál az erőnléttel volt baj. Ahogy fogyott az idő, úgy fo­gyott a játékosok ereje. Mi jobban bírtuk a má­sodik félidőt, mégis reálisnak tartom az 1-1-et. 1971. április 4. Bécs, Práter stadion, 40 000 néző. Vezette: Kamber (Svájc). MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2-0 (0-0) G: Bene (2). Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Noskó (Ü. Dózsa), Mészöly (Vasas), Vidáts (Vasas) Pán­csics (FTC) — Fazekas (Ü. Dózsa), Dunai III (0. Dózsa), Kocsis (Honvéd), Z'ámbó (Ü. Dózsa) — Bene (Ü. Dózsa), Albert (FTC). Cs: Mésziöly h. Juhász P. (Ü. Dózsa) 14. perc, Kocsis h. Szűcs (Honvéd) a szünetben. Szövetségi kapitány: Hof fér József. Csapatkapitány: Albert Flórián. Ausztria: Rottemsteiner — Sturmberger — Fák, Hof, Schimidrader, Kriess — Starek, Ettmayer — Kreuz, Leitner II, Gallos. Cs: Sturmberger h. Horvath (a szünetben), Gal­los fa. Gassner a 71. percben, Leitner h. Kodat a 78. percben. Szövetségi kapitány: Leopold Stastny. Csapatkapitány: Sturmberger. A régi idők kellemes emlékeit idézte a Práter mérkőzés előtti hangulata. Piros-fehérbe öltözte­tett gyerekek, ezernyi kis papírzászló, dudaszó és a pohárból kifutó frissen csapolt sör. Jókédv, bi­zakodás, a játék előre érzett öröme. A gólörömre azonban 70 percig kellett várni. Annak sem a hazaiak örülhettek. Bene ügyesen kihasználta az osztrákok tétovázását és a szem­füles csatár a hálóba talált, 1-0! A gól szárnyakat adott a magyar csapatnak és látványosan játszottak a mieink. A 84. percben ritkán látható gólt szerzett Bene Feri. A kapus a 16-os vonaláig kijött a labdával és onnan a mezőnybe rúgta. Bene lekezelte, felné­zett és látta, hogy a kapus változatlanul ,kinn áll a 16-os közelében. Nagy erővel, mintegy 35 mé­terről a bal sarok irányába lőtte laposan a lab­dát. A most már kétségbeesetten visszarohanó, majd vetődő Rettensteiner nem érte el, s a labda a bal sarokba kötött ki, 2-0! 67