Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

II. rész. A "Wunder-Manschafttól" a magyar "Aranycsapatig" 1923-1955

harcosai nevében osztrák részről Wacihuda, a ma­gyarok nevében Hajós Alfréd éltette a sportbarát­ságot. A FUTBALL, MINT IDEGENFORGALMI PROPAGANDA „Ma Budapest székesfőváros illetékesei is meg­győződhettek arról, hogy a jó futball a legjobb idegenforgalmi propaganda. Budapest — megtelt! Olyan külföldi és vidéki invázió lepte meg a fő­várost, hogy ember legyen, aki üres szobát talál a szállókban. Víg napok virradtak a szállókra, vendéglőkre, üzletekre.” Meisl Hugo: — Nagy az örömöm, hogy látom ezt az óriási érdeklődést ekörül a mérkőzés körül. Nekünk osztrákoknak és magyaroknak össze kell tartanunk. Ha mi ketten közös irányt tartunk, nagyon nagy dolgokat csinálhatunk még. Nem is kell hozzá olyan sok. Csak még a villamos drótot kell kifeszí­teni Hegyeshalomtól Bécsig, hogy négy óra alatt megtehesse a gyorsvonat az utat, egy kis javulás kell a gazdasági helyzetben és félévenként 20 000 ember fog ide-oda vándorolni Budapest és Bécs között. Ezt szeretném még csak megélni. Én, aki ott voltam a práterbeli első magyar—osztrákon, amikor 360 néző volt kinn, 10 krajcárt fizetett mindenki a műsorért... És most! 500 autó, nem tudom, hogy hány autóbusz és motorkerékpár, négy külön vonat, egy nagy külörthajó ontja a fut­ball szerelmeseit Budapestre. Már nem vagyunk messze a 20 000-től! Ezt szeretném még megérni.. . 1933. április 30. Budapest, Üllői út, 40 000 néző. Vezette: Barlassina (Olaszország). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 1-1 (1-0) G: Ostermann, ill. Markos. Ausztria: Platzer — Rainer, Sesta — Braun, Mock, Nausdh — Ostermann, Wesselyk, Sindelar, Schall, Horváth. Szövetségi kapitány: Meisl Hugo. Csapatkapitány: Rainer. Magyarország: Szabó (Hungária) — Korányi (Fe­rencváros), Bíró (III. kér.) — Barátky (Hungária). Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) — Markos (Bocskai), Cseh II (Hungária), Teleki (Bocs­kai), Eőri (Bocskai), Titkos (Hungária). Szövetségi kapitány: Nádas Ödön. Csapatkapitány: Korányi Lajos. Markos, Cseh, Sohall, Cseh — nem a góllövés sorrendjét mutatja ez a felsorolás, hanem azok nevei, akik az első félidőben eltalálták a kapu­fát ... A 3-1 helyett félidőben az osztrákok vezet­tek — egy potyagóllal! A 85. percig vezettek! „Még öt perc — és most jön az egyenlítő gó­lunk! Bíró a félpályáról szépen ível a 16-osra. Barátky, aki benn van összekötőben, ugrik a lab­dáért, az a fejéről jobbra csúszik Markos elé. A szélső hirtelen, gondolkodás nélkül belevág a lab­dába. Oldalról, vagy 12 méterről Sesta ugrik fel. de talán éppen ez a baj, mert a lába közt a labda élesen süvít a (kapu túlsó sarkára, s Platzer 'hiába vetődik, a kapufáról ezúttal befelé pattan a labda, kiegyenlítettünk! A közönség örül és Markost vállra emelik.” 1933. október 1. Bécs, Práter stadion, 60 000 néző. Vezette: Mattea (Olaszország). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2-2 (2-0) G: Müller, Schall, ill. Avar, Polgár. Ausztria: Platzer — Nausoh, Sesta — Braun, Smistik, Radakovics — Cisar, Müller, Sindelar, Schall, Viertl. Szövetségi kapitány: Meisl Hugo. Csapatkapitány: Sindelar. Magyarország: Háda (Ferencváros) — Korányi (Ferencváros), Bíró (III. kér.) — Szalay (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Kárpáti II (Budai 11) — Rökk (Budai 11), Avar (Újpest), Polgár (Budai 11), Toldi (Ferencváros), Kemény (Ferencváros). Szövetségi kapitány: Nádas Ödön. Csapatkapitány: Korányi Lajos. A mérkőzés előtt a Nemzeti Sport tippversenyén 100 pályázó közül átlagban 52 oszták, 35 magyar győzelmet, 13 döntetlent várt. Utóbbiak tippeltek helyesen. Igaz, az osztrákok már 2-0-ra vezettek, de aztán feljött a magyar csapat. Az egyenlítő gól a befejezés előtt 6 perccel szü­letett: „Kárpáti II szökteti Keményt. A szélsőnk rögtön küldi be a labdát, Polgár pompásan áll a kapu előtt. Nem is tétovázik. Átjátszik Toldihoz, tőle rögtön vissza is kapja a labdát. Tiszta a helyzet, Polgár kivár, biztos a dolgában és nyugodtan sü- víttet be a bal sarokba, 2-2! És már újra a ma­gyar csapat támad! Polgár bombáz, Avar bombáz, Toldi bombáz! Tyüih, micsoda tűzijáték. És milyen 39