Nagy Béla: Nosztalgia napló 1-3. A Fradi műsorlap különkiadása

Nosztalgia napló 1. A Fradi Műsorlap 100. számának különkiadása

méghozzá 5 : 1 arányban. A magyar csapat meglepően jól kezdett. Válo­gatottunk az első húsz percben na­gyon sok ötletes, gyors, sokmozgásos támadást vezetett. A chileiek ezt az időszakot kihúzták gól nélkül, s húsz perc elteltével fokozatosan átvették a játék irányítását. Góljuk után szinte ellenállhatatlanul rohamoztak. Rivera, Chile válogatottjának ed­zője így értékelte a látottakat: — Túlzottnak találom a gólarányt. Megítélésem szerint a játék képe alap­ján nem volt ekkora tudásbeli kü­lönbség a két csapat között. Sőt, az a véleményem, hogy ha a magyar csa­tárok nem ügyetlenkedtek volna el nagyszerű gólhelyzeteket, akkor más­ként alakulhatott volna az eredmény, s legfeljebb egy-két góllal nyertünk volna. 1961. DECEMBER 14. SANTIAGO CHILE-MAGYARORSZÁG 0 :0 Grosics (Tatabánya)—Mátrai (FTC) Mészöly (Vasas) Sóvári (Ú. Dózsa) —Solymosi (Ű. Dózsa) Sipos (MTK) —Kuharszky (Ú. Dózsa) Göröcs (Ú. Dózsa) Albert (FTC) Tichy (Hon­véd) Fenyvesi (FTC). Csere: Farkas (Vasas) Machos (Vasas). Szövetségi kapitány: Baróti Lajos „A 28. percben szabadrúgáshoz jutott a magyar csapat, mintegy 20 méterre a kaputól. Tichy lövése nyo­mán bombaként vágódott a kapura a labda, a felső léc belső lapjáról lepat­tanva, jóval a gólvonal mögött ért a talajra. Escuti már csak ezután tudta megkaparintani a háló közeléből fel­pattant labdát. A játékvezető érthe­tetlen módon nem ítélte meg a gólt. Sőt, ugyancsak érthetetlenül kirúgás­sal hozatta játékba a labdát." Akkor még senki nem gondolta, hogy a chilei VB-n hasonló eset miatt esik majd ki a magyar csapat... 1961. DECEMBER 18. CONCEPCION BUDAPEST VÁL.—CONCEPCION VÁL. 3 :0 Góllövő: Kuharszky 2, Albert Szentmihályi (Vasas)—Sóvári (Ü. Dó­zsa) Mészöly (Vasas) Dalnoki (FTC) —Bundzsák (Vasas) Sipos (MTK)— Farkas (Vasas) Bozsik (Honvéd) Machos (Vasas) Kuharszky (Ü. Dó­zsa) Fenyvesi (FTC). Csere: Solymo­si (0. Dózsa) Göröcs (Ú. Dózsa) Al­bert (FTC) Tichy (Honvéd) Mátrai (FTC). 1961. DECEMBER 23. MONTEVIDEO URUGUAY-MAGYARORSZÁG 1 : 1 Góllövő: Solymosi Grosics (Tatabánya)—Mátrai (FTC) Mészöly (Vasas) Dalnoki (FTC)— Solymosi (Ü. Dózsa) Sipos (MTK) —Farkas (Vasas) Göröcs (Ú. Dózsa) Albert (FTC) Tichy (Honvéd) Feny­vesi (FTC). Csere: Bozsik (Honvéd). Szövetségi kapitány: Baróti Lajos Az első félidő történetéhez tarto­zott, hogy Sipos mintegy 35 méterre a kaputól lövésre szánta el magát. A labda bombaként vágódott a kapu felső sarkába. Ventori játékvezető azonban les címén nem adta meg a gólt. Fenyvesi ugyanis közben való­ban a védők mögé szaladt, de akkori helyzetében messze a kaputól telje­sen tétlen helyzetben volt: sem a vé­dőket, sem a kapust nem zavarta. Az 56. percben jobb oldalon futott támadásunk, Göröcs becse­lezte magát a 16-os közelébe, de mi­vel az uruguayi védők elzárták to­vábbi útját, visszajátszotta a labdát a felfutó Solymosi elé, aki 18 méter­ről nagy erővel vágta a kapuba a ki­egyenlítő gólt. A magyar válogatott támadott a mérkőzés befejezéséig, de a győztes gól nem születhetett meg: egy ízben pompás kitörés után Albertet telje­sen tiszta helyzetben hátulról felvág­ták, de a játékvezető nem ítélt bün­tetőrúgást, másrészt pedig - ez volt a döntő ok! — a belsőhármas, amely a mezőnyben igen szépen, tetszető­sen játszott, nem volt elég energikus és határozott a kapu előtt. Az év legjobb teljesítményét nyúj­totta a magyar válogatott. Jóval jobb benyomást keltett a csapat­munka, mint a bécsi mérkőzésen, azonban még ez is kevés volt Uruguay válogatottja ellen. 1962. MÁRCIUS 7. LINZ MAGYAR VÁL. Keret—LINZER ASK 3 : 2 Góllövő: Tichy 2, Sándor llku (Dorog)—Mátrai (FTC), Mé­szöly (Vasas) Sárosi (Vasas)—Soly­mosi (Ú. Dózsa) Sipos (MTK)— Sándor (MTK) Göröcs (Ú. Dózsa) Albert (FTC) Tichy (Honvéd) Feny­vesi (FTC). Csere: Faragó (Honvéd) Sóvári (Cl. Dózsa) Szojka (SBTC) Farkas (Vasas) 1962. ÁPRILIS 18. BUDAPEST, NÉPSTADION MAGYARORSZÁG-URUGUAY 1 : 1 Góllövő: Bozsik Grosics (Tatabánya)—Mátrai (FTC) Mészöly (Vasas) Sárosi (Vasas)— Solymosi (0. Dózsa) Sipos (MTK)— Farkas (Vasas) Bozsik (Honvéd) Albert (FTC) Tichy (Honvéd) Feny­vesi (FTC). Csere: Rákosi (FTC) „Hét óra előtt 5 perccel a szurko­ló sereg nagy tapsa kíséretében vo­nult pályára a két együttes. Nagy tetszést aratott, hogy a vendégcsa­pat játékosai a magyar nemzeti lo­bogóval vonultak a pályára. A két himnusz elhangzása után Bozsik Jó­zsefet ünnepelték. Az MLSZ részéről Barcs Sándor elnök köszöntötte a jubiláló játékost és átnyújtotta neki az MLSZ aranyjelvényét. Játokostár- sai nevében pedig Grosics Gyula és Solymosi Ernő gratulált a százszoros magyar válogatottnak. Bozsik József meghatottan köszönte meg az ünnep­lést. Ezután megkezdődött a nagy küzdelem." 0 : 0-ás félidő után az uruguayiak szerezték meg a vezetést. A 100.-x-x=^