Nagy Béla: Fradi futballkrónika 1899-1973 (Budapest, 1974)

Nagy Béla: Bevezető

„Az FTC a hátralevő serlegmérkőzéseit, amint látszik, arra használja fel, hogy csapatában új erőket különféle összeállítá­sokban próbáljon ki. Gorszky jobbösszekötőt játszott. Neki igazán csak azt tanácsolhatjuk, hogy maradjon meg elsőrendű fedezetnek, s ne igyekezzék rossz csatár lenni. Meglepően szé­pen játszott a kis Schlosser, aki idővel egyik legjobb játéko­sunk lesz.” Május 20. Amerikai út FTC-BAK 5:0 BrüU-serleg G: Braun II 2, Pákay, Gorszky, Braun. Dobronyi — Rumbold, Manglitz — Gorszky, Bródy, Hahn — Braun, Weisz, Braun II, Pákay, Schlosser. Az FTC a Brüll-serleg mérkőzéssorozat végén a 4. helyen végzett. Május 22. Millenáris Chelsea-FTC 3:1 N/18. G: Braun II. Dobronyi — Manglitz, Fritz — Deutsch, Bródy, Gorszky ­Braun, Weisz, Braun II, Pákay, Schlosser. „A közönség egyre fokozódó izgalommal látja, hogy az angol védelem milyen titkos faultokkal dolgozik, s valósággal kitör a fölháborodás a bíró ellen, mikor nem törődik azzal sem, hogy MacCartney a kitűnően dolgozó Gorszkyt kézzel lökdösi félre. Középre, majd a Chelsea térfelére terelődik a játék, hol a 31. percben több sikeres védés után Braun szép centerezését Braun II befejeli a közönség óriási tapsai közben. Erre óriási tempót diktál a Chelsea, melynek a magyar csapat nem bír ellenállni, s a 37-ik percben Dobronyi MacCartney hosszú lövését beereszti. A magyar csapatra újra a kiegyenlítés vár: Pákay a 41. percben lerohan, Whiting eléje fut, de labdát hi­báz, a gól menthetetlennek látszik, mire az angol kapus Pákayt kézzel addig löki vissza, míg az odaérkező hátvéd nem ment. A bíró még csak nem is fütyül, de a közönség annál inkább. A második félidő lankadatlanul erős iramban kezdő­dik. Az angolok látva az FTC fölényét és azt, hogy a bíró mit sem vesz észre, egyre durvábbak lesznek, s midőn MacCartney Gorszkyt folyton ingerli, Gorszky belerúg, mire az angol a magyar játékost leboxolja. A bíró mindkettőt kiállítja. Sokáig középütt folyik erre a játék, míg végre a 35. percben Stildson egy jól helyezett gólt lő. Ettől kezdve végig az FTC erősen 35 fölényben van, de eredmény nélkül.”