Nagy Béla: Fradi futballkrónika 1899-1973 (Budapest, 1974)

Nagy Béla: Bevezető

most is kitűnően sikerül és Takács II lába biztos Montevideó- ban is. A siker mintha friss áramot sűrítene minden embe­rünkbe. Grandiózus játékot játszik az egész csapat, s az ellen­fél csak vergődik vele szemben. Bal oldalunk nagyon nagy a támadásban. A 23. percben Obitz remek passzal ugratja ki Takács Jóskát és máris a hálóban a harmadik gólunk, amely­ről ebben a pillanatban nem hittük, hogy az utolsó is. Eddig a legtisztább futball uralkodott a pályán. Uruguay csapata azonban ezt az eredményességet már nemigen bírta elviselni. A csapat kétségbeesve küzdeni kezdett, s fokról fokra erősza­kosabban lépett fel ellenünk. A vereség árnya lebegett a fél­időben az uruguayiak felett. A közönség bámulattal adózott játékunknak, az ellenfél azonban nem adta meg magát. Sok támadásunk fulladt el szabálytalan szerelés vagy szabályta­lan ítélet miatt, s nem tudtuk előnyünket növelni. Az ellenfél lendületes rohamait azonban jól tartottuk mindvégig. A bíró azonban 6 perccel hosszabbított, s ebben az időszakban csú- nyult el a szép eredmény. A 91. percben Amsei kapuja elé nyomult az uruguayi csatársor és teljesen szabálytalanul nyomták be a labdát a hálóba. A 30 ezer néző azonban meg­váltásnak látta a gólt és féktelen örömmel ünnepelt; a bíró gólt is adott. Tovább folyt a rohamozás, noha a játékidő már lejárt. Védelmünk állta azonban a harcot, de a 95. percben indokolatlan tizenegyest diktált a bíró, amiből a második gólját szerezte a világbajnoki együttes. Egy percig folyt még a játék — az utolsó füttyig.” Pár órán belül az egész világ megtudta, hogy a Ferencváros otthonában győzte le a kétszeres olimpiai bajnokot! Július 25. Montevideo Ferencváros — Montevideo válogatott 4:1 N/347. Amsel — Hungler II, Papp — Furmann, Bukovi, Lyka II — Rázsó, Takács II, Turay, Szedlacsik, Kohut. Július 28. Montevideo Uruguay—Ferencváros 3:0 N/348. Amsei — Hungler II, Papp — Furmann, Bukovi, Obitz — Rázsó, Takács II, Turay, Toldi, Kohut. A visszavágó mérkőzés előtt óriási megtiszteltetés érte a Fradi játékosait. Uruguay államelnöke az ország történetében először fogadott labdarúgókat. Válogatott fiaik visszavágó győzelmét oly nagyra értékelte az elnök, hogy a mérkőzés után 195 minden uruguayi játékosnak 200 dollár jutalmat adott.