Helgert Imre - Mészáros Gyula: A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában. Néphadseregből - Magyar Honvédség 2. kötet - RETÖRKI könyvek 28/2. (Lakitelek, 2017)

VII. fejezet - Dr. Helgert Imre: A Magyar Honvédség civil irányításának és ellenőrzésének kísérlete, a Magyar Honvédség Parancsnokságának létrehozása

A Magyar Honvédség civil irányításának és ellenőrzésének kísérlete... vezetőjét, a Magyar Honvédség parancsnokát, valamint a Magyar Honvédség vezérkari főnökét a kormány nevezte ki.5 A döntéssel egyidejűleg 1989. de­cember 1-jei hatállyal felmentette beosztásából Pacsek József vezérezredest, az MN vezérkari főnökét, kinevezte Lőrincz Kálmán altábornagyot a Magyar Honvédség parancsnokának, valamint Borsits László altábornagyot a Magyar Honvédség vezérkari főnökévé. (Korábban jeleztem a Magyar Néphadsereg megnevezése a Magyar Honvédség Parancsnoksága megalakulása időszakában változott Magyar Honvédségre, ezért a keveredés megelőzése érdekében már a Magyar Honvédség megnevezést használom.) A változásokkal összhangban a Minisztertanács határozatban rögzítette a honvédelmi miniszter és az újonnan létrehozott Magyar Honvédség parancs­noka főbb jogait és hatásköreit.6 Ezen jogosítványokat, az Országgyűlés az Alkotmány szükséges módosításával együtt, majd 1990. március 1-jén emelte törvényerőre. (A pártállam időszakában az országgyűlés nem ülésezett fo­lyamatosan, működése tavaszi és őszi időszakra tagozódott, így a törvények beterjesztése és elfogadása számos esetben elhúzódott.) A Néphadsereget (Honvédséget) érintő döntések ezzel még nem zárultak le. A kormányülésen döntés született a Néphadsereg (2 év alatti) 30-35%-os létszámcsökkentéséről, a polgári védelmi szervezetek Belügyminisztérium állományába történő átadásáról, a sorkatonai szolgálat 12 hónapos időtartamra történő csökkentéséről is. Nyilván a korábbi egyeztetések eredményeként egyértelmű volt a kor­mány döntéseinek várható tartalma. Ezért december 1-jén, a Honvédelmi Minisztérium épületében tartott vezetői értekezleten már kihirdethették, il­letve ismertethették a kormány döntéseit, a honvédelmi miniszter e körben készült parancsait. A honvédelmi miniszter évente tartott úgynevezett vezetői értekezletet, amelyen általában ezredparancsnoki beosztásban, illetve annál magasabb beosztásokban levő főtisztek és tábornokok vettek részt. Ez álta­lában tavasszal volt. Itt a miniszter (vezérkari főnök) értékelte az előző év munkáját, és megszabta az adott év fő feladatait. A vezetői értekezleten a pártállami időben az MSZMP főtitkára vagy más pártvezetők is részt vettek. Az 1990. évi kormányváltás után e rendezvényen megjelent a köztársasági 5 A Minisztertanács 1147/1989 (XII. 5) MT Határozata, a Minisztertanács kinevezési jog­köréről szóló 1053/1977 (XII. 31.) határozat módosításáról. 6 A Minisztertanács 129/1989 (XII. 5.) MT rendelete a honvédelemről szóló 1976. évi I. törvény végrehajtására kiadott 6/1976 (III. 31) MT rendelet módosítására.

Next

/
Oldalképek
Tartalom