Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve egykori szocialista vezetők megbüntetését követelték. A Kossuth térre a kora délutáni órákban érkezett meg az ekkor már negyedszázezerre felduzzadt tö­meg. Itt Torgyán felolvasta a párt 25 pontos követeléslistáját, melyet - mivel nem vette át senki a kormány részéről - bevittek a Parlamentbe. Aláírásgyűj­tés is folyt a téren az országgyűlési képviselők visszahívását lehetővé tehető népszavazás kiírása érdekében. A felfokozott hangulatban lezajló tüntetésen jelentős atrocitásra nem került sor. Csupán a Fekete Doboz munkatársát inzultálta az egyik rendező, amiért Torgyán József a helyszínen kizárta az illetőt a pártból. Szélsőjobb- oldali fiatalok is feltűntek a tömegben, de nem tudtak zavart okozni. A Torgyán-párt a kisgazda többség sikereként értékelte a tüntetést. A pártvezér 200 ezer, sőt negyedmilliós részvételi létszámról beszélt, a rend­őrség viszont csupán 10-14 ezer embert számolt a megmozduláson. Erre Tor­gyán azt nyilatkozta, hogy azt az újságírót, aki az ő véleményétől eltérő vé­leményt közöl, büntetőjogi felelősségre kell vonni. A Népszabadság tudósí­tójának meg odavetette, hogy „az a rendőr, aki ilyet mond nyilván napszúrást kapott a téren, vagy pedig eddig még nem tudott leszokni a hazudozásról.” A számháborún túl azonban, nemcsak a konkurens kisgazdák és a kor­mány, de az ekkor már az MDF belső jobboldali ellenzékének számító Csur- ka István vezette szárny is elítélte a demonstrációt. Az ekkor zömmel ellen­zéki sajtó - bár napok óta ijesztgette a közvéleményt - végül kigúnyolta a rendezvényt. Igen rossz vért szült, hogy a tüntetésen az ekkor már köztudot­tan súlyos beteg Antall József „koporsóját” vitték a tüntetők, persze a közeli várható - és általuk kívánt - politikai halálára célozva. Címek a sajtóból (1992. április 27.) 13 „Kevesen tüntettek Torgyánnal” (Népszabadság) „A szelíd harag napja” (Magyar Nemzet) „Lemondásra szólítják a kormányt” (Magyar Hírlap) „Torgyán: A hatalom arroganciája ellenére ezerszázalékos siker” (Magyar Hírlap) „A kisgazda lehetőségek napja” (Népszava) Ami Torgyánék politikai céljait illeti: azt elérték, hogy 1994-ben a töb­bi kisgazda irányzatot kiszorították az Országgyűlésből, és 1998-ban kor­mányzati tényezővé váltak Orbán Viktor első kormányában. 2002 óta azon­ban a Független Kisgazdapárt - Torgyánnal együtt - eltűnt a Parlamentből, 90

Next

/
Oldalképek
Tartalom