Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve „Vissza a lenini úton!” ­Az ellenzék megmutatta az erejét (1989. március 15.) A hivatalos állami és pártrendezvények délelőtt folytak az MSZMP, a Hazafias Népfront és a KISZ szervezésében. A múzeumkerti ünnepség több mint négy évtized óta először volt többpárti, amennyiben Nyers Rezső, az MSZMP PB tagja, államminiszter mellett felszólalt Ruttner György, a Szo­ciáldemokrata Párt és Vörös Vince, a Független Kisgazdapárt nevében. Meg­jegyezzük - bár az MTI hivatalos jelentése ezt nem említette -, hogy őket itt füttykoncert fogadta. A „másik” ünnep azonban csak ezután kezdődött. A déli harangszóra zsúfolásig megtelt a Március 15-e tér, sőt az Erzsébet híd pesti hídfője és a Duna korzó is. A szónokok sorában megemlíthetjük Filó Sarolta MDF-s előadóművészt, Vígh Károlyt, a Bajcsy-Zsilinszky Társaság elnökét és Mécs Imrét, a Történelmi Igazságtétel Bizottság, illetve az SZDSZ képviseletében. A beszédek után Vitay András elszavalta a Nemzeti dalt, melynek refrénjét a tömeg visszhangozta. Közben az Erzsébet hídon, a Petőfi-szoborral szem­ben táblákat lehetett látni különböző rendszerellenes feliratokkal: „Függet­len MagyarországV’ „Vissza a lenini útonV' „Az MSZMP nem alternatíva!” De mondott be ilyeneket a hangosan beszélő is: „Igazságot ’56-nak\" „Iván, nincs honvágyad?” „Rátok már nem szavazunk, csillaghullást akarunk!” (Ekkor már ugyanis érvényben volt a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény.) A résztvevők ezt követően a Szabadság térre vonultak, a Magyar Tele­vízió épületének jelképes elfoglalására. A TV székházának lépcsőjén kifeszí­tett „Szabad magyar televíziót!” felirat előtt Cserhalmi György színművész olvasta fel a 31 független szervezet által aláírt 12 pontot. Ezután Csengey Dénes, a Magyar Demokrata Fórum elnökségi tagja mondta el szállóigévé vált szavait: „Tőlünk ne féltse senki a televíziót! Nagyon fogunk rá vigyázni, mert a miénk! És tőlünk ne féltse senki Magyarországot! Nagyon fogunk rá vigyázni, mert a miénk!" Ezt követően a tüntetők a Kossuth térre vonultak, ahol elénekelték a Himnuszt, majd megemlékeztek az 1956. október 25-i sortűz áldozatairól. Utána Orbán Viktor a Fidesz, Kis János pedig az SZDSZ nevében tartott beszédet. Orbán a politikai szervezetek működési feltételeinek megterem­tése, a Munkásőrség feloszlatása mellett követelte a szabad választások megtartását, valamint a szovjet csapatok kivonását is hazánkból. Ez utóbbi 70

Next

/
Oldalképek
Tartalom