Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

A Parlament előtt rendőrkordon várta a tüntetőket. A tömeg azonban fe­gyelmezetten viselkedett. Mindenekelőtt demokráciát követelt, és azt, hogy az építkezést leállítani nem hajlandó hatalom írjon ki népszavazást az ügy­ben. Többek között Szekeres László, a Nagymaros Bizottság és a Bajcsy-Zsi- linszky Társaság környezetvédő csoportjának vezetője, valamint Csengey Dénes szólt a tömeghez, utóbbi az MDF képviseletében. Tüntetések könyve Csengey Dénes beszéde 1988. szeptember 12-én (részletek) „Ez az ország még jól emlékszik a vas és acél országának, a gyapot és a gumipity­pang országának szakszerű érvekkel előadott és pusztítóan életbe léptetett fantazma­góriáira. Jól emlékszik a magyar citromprogramra, narancsprogramra, olefinprog­ramra, eocénprogramra.” A nagymarosi beruházás kapcsán így folytatta: ,A végső szót nem is olyan sokára az Országgyűlésnek kell kimondania. Ezért most üzenhetünk egy mondatot ide a szom­szédba, a magyar Parlamentbe, a súlyos döntések előtt álló képviselőknek. Ők csak egy szerződést tekinthetnek magukra nézve kötelező érvényűnek: a választást, amellyel a mandátumunkat elnyerték. Ne feledkezzenek meg róla, hogy ez a szerződés hozzánk köti őket!” Ezt követően este 7 óra körül Vitay András színművész felolvasta a tün­tetők petíciójának 13 pontból álló szövegét, majd az eredeti példányt a szer­vezők öttagú küldöttsége átadta Straub F. Brúnónak, az Elnöki Tanács elnö­kének. Ebben az építkezés azonnali leállításáról, illetve felfüggesztéséről és népszavazás kiírásáról szóló követelések voltak. Részlet a nagymarosi építkezés ellen készített petícióból (1988. szept. 12.) „ [...] Úgy érezzük, hogy a régi vezetés saját sorsdöntő hibáját akarja most átvál- laltatni a jelenlegi vezetéssel, s ezzel minden, mostani és jövőbeni felelősségét a mai döntéshozókra, vagy dönteni nem merőkre kívánja áthárítani. Mindezen szempontok figyelembevételével állampolgári elkötelezettségünk és a jövőért érzett felelősségünk teljes tudatában KÖVETELJÜK A VÍZIERŐMŰ MUNKÁLATAINAK AZONNALI LEÁLLÍTÁSÁT! Amennyiben a Kormány és a parlament nem állna feladatának magaslatán, hogy azonnali és végleges döntést hozzon, KÖVETELJÜK AZ ÉPÍTKEZÉS AZONNA­LI FELFÜGGESZTÉSÉT ÉS NÉPSZAVAZÁS KIÍRÁSÁT! Bízunk benne, hogy az állampolgári akarat megnyilvánulása a magyar vezetés részéről meghallgatásra talál, s ez a meghallgatás egy új konszenzus kezdetét jelenti.” 68

Next

/
Oldalképek
Tartalom