Prágai Magyar Hirlap, 1937. december (16. évfolyam, 274-297 / 4420-4443. szám)

1937-12-14 / 284. (4430.) szám

8 m ^RKGM-AVAfitAR-HlftLSR 1937 december 14, kedd* SPORT Az Újpest újabb sikere Prágában l:t (ísí) aránya eldöntetlen a ieljes Slavia ellen ■ Öngól­lal vezetett a Slavia ■ Kállai rugía az Újpest kiegyenlítő gólját ■ ■ Nyolcezer néző, síkos talaj, pártoshodó biró PRÁGA. —- A magyar NB-ban örökös harmadik fogta. Újpest Prágában mindenkor sikerrel képviseli a magyar futballt. Vasárnap is a teljessé vált Slavia ellen az újpesti csapat technikai és taktikai tekin­tetben is nagyszerű játékot mutatott és megérde­melten vívta ki az eldöntetlen eredményt. A Slavia gólja ugyan az Újpest egyik hátvédjének hibájá­ból esett, miután azonban a prágai csapat a me­zőnyben fölényben volt, az eredmény reálisnak mondható. 8000 néző előtt, havas és síkos talajon a két csapat a következő felállításban szerepelt: SLAVIA: Plánicka; Cerny, Dauöik; Bouska, No- zir, Jezbera; Simon ek, Svoboda, Bican, Bradáö, Puc (a második félidőben Honák). ÚJPEST: Sziklay; Futó, Joós; Ádáim, Szűcs, Se­res; Pusztai, Vincze, Szulhay, Kállai, Balogh. Az Újpesttel Prágába érkezett Zsengellér is, aki azonban itt hirtelen lázat kapott és igy nem sze- repe’hetetL Az Újpestben Futó hátvéd és Szűcs középfedezet tiint ki, aki Bicant nagyszerűen fogta. A Slaviában az Angliából visszatért játé­kosok fáradtnak látszottak, legjobban közülük Plánicka szerepelt. Bican és Bradáé lelkesedés nél­kül játszottak a különben őket jól visszatartó új­pesti fedezetsor ellen. A csatársorban egyedül Svo­boda játszott jól. A balfok közül Nozir volt a legjobb. Á mérkőzés végig fair küzdelmet hozott, amely­ből kirítt, hogy Dörfler bíró oktalanul nyomta a vendégcsapatot. Az első gól a 15-ik percben esett, amikor Bican lövését Joós az Újpest hálójába se­gítette. — Néhány percre rá Kállainak sikerült szép egyéni akcióból kiegyenlíteni. A Slavia a .második félidőben enyhe fölényben volt, azonban az Újpest védelme és fedezetsora kitünően állotta a helyét, mig a csatársorból láthatólag hiányzott I Zsengellér irányitó ereje A prágai hétfői lapok valamennyien dicsérettel írnak az Újpestről, amely „Prágában, még sohasem a keltett csalódást". A Ferencváros a magyar NB őszi bajnoka Újból győzött a Bocskai, a győri ETO került az utolsó helyre BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefon jelen­tése.) A magyar NB utolsó őszi fordulója nem hozott szenzációkat. A Ferencvárosnak sikerült a Pbőbust fölényesen legyőzni és igy a Hungária előtt két pont előnnyel az éhe kerülni. Harmadik helyen az Újpest végzett, mig a negyedik helyre — bár vasárnap ki­kapott — a Kispest került. Az utolsó helyet a győri ETO foglalja el, nüg a Bocskai újabb győzelmével kikerült a veszélyes zónából. Az eredmények voltak: FERENCVÁROS—-PHŐBUS 5:0 (1:0). Gólok: Toldi (3) és dr. Sárosl (2). ELEKTROMOS—NEMZETI 4:2 (2 0). Szendrődy mester hármasával győztek az amatőrök. SZÜRKÉTAXI—GYŐRI ETO 6:1 (2:0). Fölényes győzelem. BUDAFOK—KISPEST 3:2 (1:0). A nap egyetlen meglepetése. SZEGEDEN az FC a Budai Xl-et 2:0 (1:0) arányban győzte le Harangozó góljaival DEBRECENBEN a Bocskai a Törekvést verte meg 5:0 (1:0) arányban. Hajdú (2), Finta, Palotás és Markos osztozkodtak a gólokon. MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG PONT­ÁLLASA A BEFEJEZÉS ELŐTT: 1. Ferencváros 13 12 1 — 55:22 25 2. Hungária 13 10 3 ~■ 53:14 23 3. Újpest 13 9 2 2 48:19 20 4. Kispest 13 8 1 4 39:31 17 5. Elektromos 13 7 2 4 29:23 16 6. Phőbus 12 6 2 4 27:21 14 7. Nemzeti 12 4 5 3 31:33 13 8. Szürketaxi 13 4 4 5 34:34 12 9. Szeged 13 4 2 7 23:30 10 10. Budafok 13 4 2 7 21:32 10 11. Bocskai 13 3 1 9 16:31 7 12. Törekvés 13 3 1 9 22:47 7 13. Budai „11" 13 1 2 10 17:34 4 14. ETO 13 1 — 12 14:58 2 Egyetlen mérkőzés van még hátra: a Phőbus—Nem­zeti találkozó. A Phőbus még helyet cserélhet az Elektromossal és a Nemzeti még megelőzheti a Phő- bust. Döntetlen esetén változatlan marad a sorrend. A II. liga vasárnapi egyetlen mérkőzésén Szolnokon a MÁV a Vasast 7:0 arányban legyőzte. Az ellenzéki lista kárpátaljai kerület győzött közgyűlésén Uj elnök Gerő Lafos (Munkács) ■ Nagy ellentét a klubok között BEREGSZÁSZ. (Tudósítónk távirati jelentése.) A CsAF—MLSz keleti (kárpátaljai) kerülete iz­galmas hangulatban tartotta meg tisztújító köz­gyűlését, amelynek eredménye újabb viharmagot ültetett el az amúgy is forrongó kerületben. Egy szavazattal győzött az ellenzéki lista, örökös disz- elnökké dr. Péter Zoltánt (Munkács) választották meg. Diszelnök lett Vincze Hugó és einök Hoff- mann Dezső. Mindketten azonban azonnal lemond­tak tisztségükről. A kisebbségben maradt csoport a választás után kivonult, mire az elnöklést Fenyő László társelnök vette át. Elnöknek meg­választották Gerő Alajos munkácsi szállodatulaj­donost. Társelnök lett Barnái Ödönné (Királyhel- níec), alelnökök dr. Veleba Károly, Kaincz Jó­zsef, Cziporszky Aurél. Előadó: Mojszej Miklós, kerületi kapitány: Ecsédy Árpád, pénztáros: Lie- her Zoltán, jegyző: Gottlieb Hugó, ellenőrök: Wie- sínger Ferenc és Ézsák Lajos. A választmány tag­jai: Weinberger Miklós, Roller Sándor, Dobrán- szky Zoltán, Berbzik József, Harcsák József és Hasak Lajos. — Póttagok: Katz Samu és Neuge bauer Emil. — Az elnökségből kimaradt az UAC, UTKSC, Kaposi TK, BFTC, Nagyszőlős! SE és Tiszauilak, Királyháza, Técső, Huszt, Aknaszla- tina, Nagybocskó, Visk klubjai. Megegyezést léte­síteni a két párt között nem sikerült. Ungvárott a kerület Biró-Testülete nyugodt ülésen választotta meg uj tisztikarát. Elnök lett Gottlieb Ferenc, előadó: Janusovszky Dezső. Birói bizottság: Diamantstein Lajos, Róth Ábrahám, Grünstein Sándor, Weisz Márton. — Póttagok: Fülöp Géza és Lőwy Miksa. Jegyző: Rubin Jó­zsef, valamennyi egyhangú szavazással Palotaforradalom a nyugati kerületben? POZSONY. — A nyugati kerület elégedetlen egyesületei már régóta szervezkednek és meglepe­tést készítenek a januárban sorra kerülő kerületi közgyűlésre. Tegnap ülést tartottak az ellenzéki egyesületek intézői, melyen zárt alakulatba tömö­rültek. Vezetőjük: Malkovics, a Ligeti intézője ki­jelentette, hogy eddig 15 egyesület tartozik tá­borukba, mégpedig hat első. és 9 másodosztályú egyesület. A szervezkedés nem azért történt, mert a kerület jelenlegi vezetősége szigorú büntetések­kel sújtotta a fegyelmezetlen játékosokat, hanem azért., mert a vezetőség más téren ismételten túl­lépte 'hatáskörét. Az uj szervezet havonként fog ülésezni és itt meg fogják tárgyalni az aktuális I kerületi ügyeket és egységesen fognak állást fog­lalni. A januári közgyűlésen külön listával indul­nak a tömörült ellenzéki egyesületek és remélik, I hogy sikerül hivatalos jelölteket kibuktatniok. A listát azonban csak a közgyűlés előtti napon hoz- I zák nyilvánosságra. Három uj uszórehord Pozsonyban A Hungária Németországban POZSONY. — Az SPK vasárnap ifjúsági uszó- versenyt rendezett, melyen több sikeres rekord- kísérlet történt. Az eredmény három uj csehszlo­vák rekord, mindhárom női számban. Freund Trade 3:01.2 percre javította a 200 méteres úszás rekordját, melyet eddig is ő tartott 3:06.6 perces eredményével. Ugyancsak rekordot javitott, a Bar Kochba 4X50 m-es női melluszóstafétája, amely 2:53.4 perces eredményével 8.4 mp.-el javí­totta meg a régi rekordot. A harmadik rekordot a stafétában elsőnek . indiuló Karpeles érte el, amennyiben 39.2 mp. alatt úszta meg a távot és megjavította Singer 40.6 mp.-es eddigi rekordját. Az ifjúsági klubközi versenyen négy egyesület vett részt és a pozsonyi SPK úszói nagy meglepe­tésre 58 ponttal fölényesen verték a Bar Kochbát, amelynek úszói mindössze 24 pontot értek el. A harmadik a KVS Brünn, negyedik pedig a nagy- szombati TPK csapata lett. Vizipólólban az SPK ifjúsági csapata 7:3 (2:2) arányban verte a brün- niek együttesét. BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefon- jelentése.) A Kardos és Dudás nélkül útnak indult Hungária portyacsapata szombaton MANNHEIM- BAN a Véréin für Rasenspiele-vel 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenül játszott. Az első félidőben hát-fa magyar csapat fölényben volt és Kalmár révén ért el gólt. A második félidőben a németek fel­nyomultak és a 80. percben Lutz 20 méteres lö­vésével kiegyenlítettek. — Vasárnap a Hungária DÜSSZELDORFBAN a Turu-Benrath vegyescsa­patot 5:2 (3:0) arányban verte meg 5000 néző előtt Kalmár (3), Titkos és Müller góljaival. A németek részéről Raffen és Gráf volt eredményes. Külföldi eredmények )( ANGLIA. Az országos hóesés befolyásolta az eredményeket. Az I. ligában feltűnő az Arsenal előrenyomulása, amely a Preston North End 2:0 arányú legyőzésével a Leeds Uniteddel 1:1 arány­ban eldöntetlenre játszó Bremtford mögött a 2-ik helyre került. A Derby Oounty a Ghelseát 4:0 arányban győzte le. A tabellát záró Portsmouth is győzelmet könyvelt el szombaton 2:0 arányban a Sur.derland ellen. — A II. osztályban a vezető Co- ventry City a Fulhamt 4:3, a második helyen álló Aston Vilía pedig a Stockportot 7:1 arányban győzte le. — Skóciában a Hearts az Arbroatb fe­letti 4:1 arányú győzelmével megerősítette első helyét, mig a Rangers a Queens Parkot győzte le és igy a második helyen maradt. )( BÉCS. Favoritner AC—Floridsdorfer AC 3:4 (2:3). 6000 néző. — Rapid—Heiligemstádter SV 8:1 (6:0). — WSK—/Sportverein Brunn 9:1 (4:1). Ba­rátságos mérkőzések. — I. Liga: Hakoah—Hadse­reg 4:1, Postások—Libertás 1:0, BAS—Helfort 2:2, Vorwarts—Schwarz-Rot 2:1, Hermann—Vaouum 3:1, Weisse XI.—Villamosmüvek 1:1. )( NÉMETORSZÁG. Bajnokság: Schalke 04— SUS 09, Hüften 7:1, IFC Niirnberg—FC Scbwein- furt 1:1, Fortuna Düsseldorf—SV Wuppertal 0:0, Hertlha Berlin—Berliner SV 1:1, Tennis Borussia— Bewag 1:0, Dresdener SC—-SV Grünau 9:0, Rend­őrség Ghemnitz—Onts Muts Drezda 4:1, Bayern München—BC Augsbur.g 2:0, Söbwaben Augsburg —Sp.Vgg. Fürth 2:1, BC Hertha—Sp.Vgg. Lipcse 1:0, Fortuna Lipcse—Vfb Lipcse 3:3. )( OLASZORSZÁGBAN az Ambrosiana 18 pont­tal vezet az AS Róma és Milánó 16—16 pontjai előtt. Az eredmények: Lazio—Torino 6:0, Bologna —Genova 2:2, Luc,ebese—Nápoly 2:2, Milánó—Fló­rén tina 3:1, Atalanta—Ambrosiana 1:1, AS Róma —Livorno 2:0, Juventus—Trieszt 2:0, Samipienda- rena—Bari 5:0. )( FRANCIAORSZÁG. Az FC Soehaux 5 pontos előnnyel áll az élen az FC Rouen előtt. FC So- chaux—Racing Lens 4:0, FC Rouen—US Valón - ciennes 4:1, Olympique Marseille—FC Séte 3:0, Olympique Lilié'—Red Star Olympique 4:1, Racing Páris—FC Metz 2:2, Antibes—Cannes 2:0, Ex cél­éi or Rowbaix—SC Fives 3:2. )( SVÁJC. Bajnokság: Lngano—Basel 2:0, Ser­vette Genf—Luzern 3:2, Young Roys—O rém eben 2:2, Young Fellows—Grasshoppers 2:1, FC Biel— Bern 2:0, Lausanne Sports—Nordstem 6:1. )( BELGIUM. Daring Brüsszel—Racing Tirle- rnont 3:0, FC Brügge—Wihite Star 2:1, FC Ant- werp—FC Mechelen 1:0, ARA Gént—Liersche SK 5:2, Reerschot AC—Olympique Charlerois 5:3, Lyra—Union St. Gilliose 1:1. VÍVÁS )( A Santelli-serleg védelmét Budapesten az olasz utánpótlásos csapat (Fernando, De Martino, Rocca) szerezte meg 6:3 arányú győzelemmel a védő Újpesti TE (Bodnár, Palócz, Hidas) csapata ellen. )( Németország kardvlvócsapata Frankfurtban Lengyelországot 9:7 arányban győzte le. )( A pozsonyi Jungmann FC tőrversenyén Lusz- tig lett első 4:1 győzelemmel, 2. Kugel 4:1 győze­lem, 3. Káhler. TÉUSPORT )( Ladányi Gedeon Budapesten az év második Országos rekordját érte el. Az 1500 méteres gyors- korcsolyázásban 2:26.5 percre javította Hídvégi eddigi 2:27.2 perces legjobb teljesítményét. )( Berlinben a városi válogatott a svéd Ham- marbyt 5:3 (1:3, 4:0, 0:0) arányban győzte le. — Az EV Füssen Páris válogatottja ellen 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) arányban győzött — Hammarby—Bran­denburg 7:1, szombaton. Cseh* és morvaországi eredmények NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉS. BRÜNN. Austria, Bécs—Zsidenice 4:0 (3:0). 6000 néző előtt, meglepően súlyos vereség. Gólok: Sesta, Riegler, Jerusalem és Neurner. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK. PRÁGA, öechíe Kariin—Bohemians 2:2 (2:0). Serlegmérkőzés. TEPLITZ. TFK—Viktória Zsizskov 7:1 (3:0). Fölénves siker. NEÚDEK. DSK—Karlshader FK 4:3 (2:1). Meg­lepetés. KLADNÓ. SK—SK Rozdelov 10:1 (4:0). Kloz öt gólt rúgott. . * )( A pílseni Viktória ZÁGRÁBBAN szombaton a Concordiával 3:3 (3:0) arányban eldöntetlenre ját­szott, vasárnap pedig botrányos mérkőzés kereté­ben a Gradjanskitól 1:2 (1:0) arányban kikapott. Begaönik jugoszláv játékos Besták pilseni játé­kost leütötte, mire a közönség a zágrábi játékost inzultálta. A verekedésnek a rendőrség vetett véget. TENISZ )( A Csehszlovákiai Lawn-Tenísz Asszociáció vasárnap tartotta rendes évi közgyűlését. Elnökké 'smét Robétiu gyárost választották, mig a vá­lasztmányba magyar részről Bárczy Oszkár GsMTenSz el nőik jutott újra. )( 5:0 arányú vereséget szenvedett Németország csapata Hamburgban a svédektől a Mr. G.-serleg középdöntőjében. A döntőbe tehát a svédek és a norvégek jutottak. )( Á melbournei Vlctoria-tenlszbajnokságok so rán az amerikai Budge—Makó pár a MacGrath— Crawford kettőstől 6:1, 3:6, 4:6, 7:5 arányban ki­kapott. A vegyespárosban a Bundy—Budge kettős a Crawford—Ooyme pár ellen 6:3, 3:6, 6:4 arány­ban győzött. — A férfiegyesben a wimbledoni baj­nok Budge győzött a döntőben az ausztráliai Bromwidb ellen 8:6, 6:3, 9:7 arányban, mig a nöi- egyest Miss Bundy nyerte meg Wynme ellen 6:4, 1:6, 6:4 arányban. )( Bécsben az EKE a Wiener EV-t 3:1 arányban verte meg. Az Eislaufklub Mödling a pozsonyi Bratislava ellen ért el 4:1 (3:0, 0:0, 1:1) arányú győzelmet.’ )( Budapesten az AIK Stockholm a BKE-t 4:3 (1:0, 2:2, 1:1) arányban verte meg Erikson, Person, Karlsson és Anderson góljaival. Magyar részről Jenő és Miklós (3) volt eredményes. A svédek ked­den a magyar válogatott ellen szerepelnek. — Ma­gyar bajnokság: BKE I.—BKE n. 10:2, BBTE— AHC 4:0. )( Oxford csapata Amszterdamban újból kikapott 0:10 arányban. BOX )( Budapest bajnokai. Budapestről jelentik: Buda­pest ökölvívó-bajnokságait befejezték. Bajnokok lettek: Légsulv: Podány (BVSC), pelbely: Frigyes (BSzKÁRT), bantam: Szabó (BSzKÁRT), könnyű Papp (BTK), váltósuly: Mándy (FTC), félnehéz- tí.uly: Szigeti (FTC), nehézsúly: Sárközi (MAC). — Csapatgyőztes az FTC csapata (Mándy, Szigeti, Szántó és Lakatos) lett. — A verekedő Bakost örökre eltiltották a versenyzéstőL )( A pozsonyi RÁC Ökölvívó-csapata Nagyszom­batban a Jánósikot 8:4 arányban legyőzte. BIRKÓZÁS )( Csehszlovákia birkózó-válogatottja Stuttgart­ban 1:6 arányban kikapott a németektől. Cseh­szlovákia egyetlen pontját KI apu db szerezte, aki az Európa-bajnok Hornífechert legyőzte. — Hoff bán a cseh szlovák válogatott 4:8 arányban győ­zött. Csík Ferenc nyerte a Wenzel-vándordilat Uj magyar rekord a 300 méteres mellúszásban BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A MAC vasárnap rendezte meg első téli versenyét, amelyen eldőlt a Wenzel dij sorsa is. Győzött a 100 méteres gyorsuszásban dr. Csik Ferenc (BEAC) 58.8 mp. alatt Kőrösy (UTE) 1:00.8 ideje előtt. A 300 méteres mellúszásban Fábián (MAC) 4:34.4 perccel uj magyar rekordot állított fel. A régi re­kordot Mezei (MTK) tartotta 4:36.2 perccel. Má­sodik lett Doszpoly (BEAC) 4:47.8 percceL — A 100 méteres hátuszásban Lengváry győzött 1:16.8 perccel. — A 150 méteres női vegyesuszásban Ági Ilona győzött 2:12.4 perccel. A vizipóló-kupa elődöntőjében a MAC az UTE-t 3:2 (2:1) és az MTK a BEAC-ot 3:0 (2:0) arányban győzte le. LABDARÚGÁS )( Brazília és Argentína képviselik Délameríkát a párisi futballvilágbajnokságokon. Brazília egye­nesen a főtornába jut, mig Argentína egy selejte­zőt játszik Holland-India, Amerika és a középame­rikai államok selejtezőjének győztesével. )( Magyarország—Wales mérkőzést terveznek 1938 május 26-ára, vagy 29-ére. Wales csapata — terv szerint — Budapesten és Bécsiben vendégsze­repelne a jelzett időpontokban. )( Retschury, az osztrák szövetségi kapitány — hir szerint — rossz egészségi állapota miatt le« mond tisztségéről. Utódjaként Popoviosot, a volt hires osztrák hátvédet emlegetik. ÚSZÁS )( Ragnhild Hvéger, a kiváló dán uszóbajnoknő Kopenhágában három uj világrekordot állított fel. A 300 méteres gyorsuszásban 3:49.9, a 400 méte­ren 5:11 és a 400 yardon 5:12.8 perccel. Hvéger ezzel 300 métertől 1000 méterig az összes szám ba­joké tő női gyorsuszó világrekordok birtokosa lett. )( Seeböck (EWASK) Grácban a 200 méteres női mellúszásban 3:10.9 perc alatt uj osztrák rekordot ért el. A teljesítmény 25 méteres uszodában szüle­tett. £ SAKK & Aljechin már hét ponttal vezet AMSTERDAM, — A világbajnoki pár­harc 28-ik játszmáját Aljechin a 38-ik lé­pés után megnyerte. A párharc pontállása most már 17:10 Aljechin javára.