Prágai Magyar Hirlap, 1937. július (16. évfolyam, 147-170 / 4293-4316. szám)

1937-07-20 / 162. (4308.) szám

8 A pozsonyi Bar Kochba Szlovenszkó legjobb uszóegyüttese TRENCSÉNTEPLIC. (Saját tudósitónktól.) Az uj thermál-strandfürdő nagyszerű uszodájában, ki­tűnő időjárás és jó rendezés mellett folytak le a szlovenszkó! úszóbajnokságok, melyek a pozsonyi Bar Kochbának, dr. Steiner mintaszerűen nevelt uszóegyüttesének győzelmét eredményezték. A kétnapos verseny eredményei voltak: 100 m. gyorsuszás: Fnudht (BÍK) 1:02.7 p., 2. Ko­varik (Nagyszombat) 1:05.2 p. — 200 m. mellúszás: Abeles (BK) 2:57.2 p., 2. Kúton (Makkabea, Prerau. — 400 m. gyors: 5:21 p., 2. Kovarik 5:23.6 p. — 100 m. hátuszás: Baderle (BK) 1:13.8 p., 2. Major (Ruttka) 1:39.8 p. — 100 m. női hátuszás: Freund (SPK, Pozsony) 1:35 p., 2. Keppic'h (BK) 1:31 p. 4X100 tn. gyors-staféta: Bar Kodhba. (Baderle, Dusdhnitz, Fradiit, dr. Steiner) 4:27 p., 2. Bar Noéikba IT. — 4X100 m. melluszó-staféta: Bar Kochba 5:30.2 p. Baderle, mint meluszó 1:19 per­ces kitűnő időt ért el. — 3X100 m. vegyes-staféta: Bar Kochba (Baderle, Abeles, Fnudht) 3:46.8 p., 2. Nagyszombati TPK. A keretversenyben a 100 m. ifj. gyorsuszásban Földes 1:04.2 és Singer a 100 m. női ifj. mellúszás­ban 1:34 perces időt ért el. — A 400 méteres ifjú­sági gyorsuszásban Földes 5:26 és a 200 méteres női mellúszásban Sehrig 3:09 perces időt ért el. A végeredmények: Szlovenszkó! bajnok a Bar Kochba férfiegyüt­tese 134 ponttal a nagyszombati TPK előtt, amely 52 pontot ért el. 3. Ruttka 10 ponttal. — A női számban a BK 29 pontot szerzett a pozsonyi SPK 10 pontja előtt. • Vizipólóban a Bar Kochba csapata a szloven- szkói vegyescsapatot 13:1 arányban győzte le. * )( A morvaországi uszóbajnokságokat Troppau­ban bonyolították le. Első lett az SK Troppau 207 ponttal az ugyanannyi pontot elért brünni Aegir előtt, több győzelmi aránnyal. KbiSíö’di eredményed SVÉDORSZÁG. Sparta Kosire (Prága)—Kal­rnari vegyes csapat 1:0 (1:0.) — SK Pilsen—AIK Stockholm 1:1 (0:0.) 5000 néző. — Rapid (Bécs)— Motala 7:1 (4:1). Fölényes győzelem 5000 néző előtt. — Bocskai (Debrecen)—Degerpark 5:3 (2:2.) MAGYARORSZÁG. Budapest amatőr bajnoka a Törekvés SE lett, amely a BESZKÁRT-ot har­madik mérkőzésen 4:1 (2:0) arányban legyőzte. A vidéki amatőr bajnokság középdöntőjében Vá­cott az ottani SE 1:0 (0:0) arányban győzött a győri ETO ellőni revánsmeccsén. A döntőbe a Diósgyőri VTK ellen 5:2-ős összeredménnyel a győri csapat került. VSZÁS )( Németország vizipoló válogatott csapata Haarlemben a hollandokat 5:1 (2:0) arányban győzte le. — A keretversenyben a 200 méteres női mellúszásban Waalberg 3:05.4 p. alatt győ­zött, Nida Sémii pedig1 a 100 m. női hátuszást 1:17.4 perces idővel nyerte meg. )( Csik és Lengyel Kolozsvárott 2000 néző előtt vendégszerepelt. A 100 méteren Csik egy 2X50 méteres staféta ellen úszott és 1:02 p. alatt győzött. A 200 m. gyorsuszást Lengyel 2:23.6 p., a 100 m. hátuszást pedig 1:14.4 p. alatt nyerte meg. Csik az 50 méteren 32.4 p. alatt győzött Fejér előtt. )( Az MTK uszóversenyén vasárnap Csik, aki közvetlenül a verseny előtt érkezett meg Kolozs­várról, nem indult. Lengyel a 100 m. hátuszásbam 1:14.4 perc alatt győzött. A 100 m. gyorsuszást Nagy (UTE) nyerte 1:03.8 perccel. Budapest mü- ugróbajnokságában Hidvégihi győzött 139.43 pont­tal. — A 200 méteres mellúszásban Fábián 2:53.6 perccel lett első. A 400 méteres gyorsuszást Gróf 4:57.6 p. alatt nyerte meg. — A 100 méteres női gyorsuszásban Harsányi Vera győzött 1:10.4 per­ces idővel. — Az 1000 méteres gyorsuszásban Pá- hok lett első 14:57.2 perccel. )( A magyar vizlpolóbajnokságban a MAC az MTK-át 2:1 (1:1), a III. kerület a BSE-t 3:2 (1:1) és az UTE a Szegedi UE-et 9:0 (5:0) arányban verte meg. TENISZ X A jugoszláv Kukuljevié Düsszeldorfban is három bajnokságot szerzett. A férfiegyesben a prágai Sibát 1:6, 6:3, 6:1, 6:1 arányban verte meg. A férfipárosban a monakói Galeppe-pel együtt győzött a Siba-Cemik kettős ellen 6:8, 8:6, 6:3, 7:9, 6:1 arányban. A vegyespárost a német Horn­nal együtt nyerte meg Kukuljevié. A női egyes­ben U.ílstein győzött a jugoszláv Kovács ellen, mig a női párost a Horn-Káppel pár nyerte. )( Anglia—Ausztrália 3:2. Eastbourneban An­glia a Tuckey-Wilde párt próbálta ki, amely azon­ban a Quist-MacGratih kettőstől 6:4, 0:6, 4:6, 4:6 arányban kikapott. Az utolsó játszmában az angol Austin az ausztráliai Crawfordot 10:8, 6:4, 6:4 arányban legyőzte, úgyhogy az angolok végered­ményben 3:2 pontaránnyal győztek. )( A Budapesti SE nemzetközi versenyén a magyar Romhányj 7:5 5:7, 6:0, 5:7, 6:1 arányban legyőzte a .jugoszláv Mati&et, mig a női egyesben Zsitvavné két szetlben győzött Sdhréderné ellen a döntőben. A vegycspárost a SdhTéderné, Ma- yer magyar-jugoszláv pár nyerte meg a Gallner- né, Miliő kettős ellen. — A férfiegyes döntőjé­ben Romhányi a szlovenszkói magyar bajnok Mankovich Emut (UAC) csak erős küzdelem után tudta legyőzni 6:4, 7:5 8:6 arányban. 1937 július 20, kedd. A KK első középdöntője Becsben Az Ausfria három gól elónyf szerzet! a Ferencváros elleni budapesti revánsmérkőzésére Győzött 4:1 (2:0) arányban ■ Túlzott a gólarány ■■■ A Ferencváros Polgárral megerősödve jól játszott BÉCS. (Távirati jelentésünk.) 35.000 néző előtt, az első félidőben nagy melegben folyt le a Sta­dionban a KK középdöntőjének első mérkőzése a budapesti Ferencváros és a bécsi Austria között. A bécsi együttes győzelme megérdemelt volt, azon­ban nem ilyen magas gólaránnyal. A Ferencváros, amely már megerősített csapattal állott ki, főleg az első félidőben egyenrangú ellenfélnek bizonyult, de csatársora ismét túlsókat kombinált és főleg a fiatal tartalékszélsők nem igyekeztek a kapura- lövéssel. A csatársort az újból egészséges Polgár vezette, mig dr. Sárosi a fedezetsorban szerepelt, ahol Hámorival és Lázárral együtt a Ferencváros legjobb részét képezte. Mégis talán másként ala­kult volna az eredmény, ha Sárosi játszik a csa­társorban, miután Polgár nem élte bele magát tel­jesen a szerepébe és sok helyzetet hibázott. Mel­lette Kiss és Toldy töltötték be az összekötő sze­repét. Mindketten jók voltak, bár Toldy iránt a közönség — oknélkül — ellenszenvvel viselkedett és minden erősebb akciójára „büntetőt4* reklamált. A védelemben a hátvédek sokat hibáztak. Háda két gólban hibás volt. Az Austria kitünően sze­repelt. Főleg a Stroh—Sindelár—Jerusalem belső trió és a Zöhrer—Andritz—Sesta-védelem brillíro­zott. Mock közápfedezetet felülmúlta dr. Sárosi. A Ferencváros Kemény és Tánczos nélkül a szé­leken, Gyeívayval és Bíróval állott ki. Mindketten a csatársor leggyöngébb emberei voltak. Az osz­trákoknál Rieg’er a jobbszélen felülmúlta a bal­szélen szereplő Viertelt. Wüttrich svájci biró vezetése mellett kezdődött meg a mérkőzés. Az első 10 percben az Austria hatalmas iramot indított, aminek a 13-ik percben Jerusalem gólja lett az ered­ménye. A labdát beadó Riegler lesállásból in­dult. A gól után a Ferencváros került fölénybe, de ered­ményt elérni nem tudott. Sőt, a 39-ik percben az ördöngős Sindelár beadásá­ból Stroh az osztrákok második gólját érte el. A második félidőben is Ferencvárosrfámadá- sok indultak. A 4-ik percben Andritz hátvéd kézzel szerelt le egy támadást. Dr. Sárosi a 11-est góllá érvé­nyesítette. A Fradi tovább támadott, de a bécsi védelem a helyén állott. Á 13-ik percben Stroh beadását Jerusalem fe­jével fogta el és a bámuló Háda mellett a jobb­sarokba helyezte. 3:1. Négy perccel később Stn- delár egyéni lefutása szerezte meg az osztrákok­nak a negyedik gólt. Egy percre rá Sindelár újabb gólt ért el, amit azonban a kitünően bíráskodó Wüttridh lesállás miatt nem adott meg. A Ferencváros erre kétség- beesetten támadott, a bécsi játékosok és a közön­ség — érthetetlenül — idegessé vált. Polgárt Sesta lerúgta, azonban ez csakhamar visszatért és bombalövése csak hajszállal süví­tett el a bécsi kapu mögött. Nemsokára rá Tol- dynak volt kitűnő helyzete, de ő is mellélőtt. A mérkőzés végén ismét Sindelár teremtett meleg helyzetet a Ferencváros kapuja előtt, de a biró füttye csakhamar a meccs végét jelezte. A Ferencváros javuló formát mutatott. Nem lehetetlen, hogy egy hét múlva teljes csapattal esetleg be tudja hozni Budapesten a háromgólos különbséget és igy a középdöntőben is három mérkőzésre lesz majd szükség. Miután azonban az Austria állandóan kitűnő for­mában van, a budapesti csapatnak a revánsmér- kőzésen, amelyet uj olasz biró: Tatilo vezet, teljes tudását kell majd kifejtenie, hogy a bécsi ered­ményt korrigálhassa. I Magyarország — Ausztria válogatott atlétikai mérkőzés Szolnokon 72:54 P»nt SZOLNOK. — Nagy és előkelő közönség előtt folyt le az osztrák—magyar válogatott atlétikai mérkőzés, amelyen mindkét ország tartalékkal ál­lott ki. Ennek dacára a verseny jó eredményeket és az 1500 méteren osztrák rekordot hozott. 100 m: Struckl (o) 10.9 mp., 2. Berger (o) 11 mp., 3. Sándor (m) 11.1 mp. — 400 m: Görkői (m) 49.6 mp., 2. König (o) 50.4 mp., 3. Gudemus (o). — 8C0 m: Eichberger-Tölgyes (o) 1:55.2 p., 2. Iglói (m) 1:57.2 p., 3. Istenes (m) 1:57.3 p. — 1500 m: Leban (o) 3:57.8 p., uj osztrák rekord! 2. Iglói (m) 3:58 p., 3. Franz (o). — 5000 m: Csapiár (m) 15:27.4 p„ 2. Németh (m) 15:36 p., 3. Muschik (o). — 110 m. gátutás: Levente (m) 15.6 mp., 2. Szabó F. (m) 15.7 mp., 3. Descihka (o) 15.8 mp. — Magas­ugrás: Cserna (m), Kerkovits (m) és Flachberger (o) 1.83 m. Sorsolással győzött Cserna Kerkovits előtt. —Távolugrás: Koltai (m) 7.01 m., 2. Kotra- sclhek (o) 6.95 m., 3. Dombováry (m) 6.66 m. — Rúdugrás: Proksch (o) 4 m., 2. Z&ufka (m) 3.90 m., 3. Bácsalmásy (m) 3.60 m. — Sulydobás: Darányi (m) 14.76 m., 2. Csányi (m) 14.51 m., 3. Kamputsch (o) 14.45 m. — Diszkosz: Wotapek (o) 45.81 m., 2. Madarász (m) 45.13 m., 3. Donogán (m) 45 m. — Gerelyvetés: Várszeghy (m) 54.60 m., 2. Makai (m) 54.41 m., 3. Zaihlbrutckner (o) 51 m. A svéd stafétában Magyarország váratlanul győzött 1:59.8 perccel Ausztria 2 perces ideje előtt. — A meghívásos női versenyen K. Csák Ibolya, Szentkirályi Margit és Fehér Lola adtak bemutatót. A vendégeket Lévay Gyula polgármes­ter üdvözölte német- és magyarnyelvű beszédben. A végeredmény 72:54 pont volt Magyarország javára. * Rákosligeten szombaton Remecz a diszkoszdo­básban 46.12 méteres eredményt ért el. Uj világrekord a 800 méteres futásban DALLAS. — Az itteni atlétikai versenyen az amerikai néger Woodruff olimpiai bajnok a 800 méteres futásban 1:47.8 percre javította meg Eastmann és Hampson 1:49.8 perces hivatalos, valamint Cunningham és Robinson eddig még nem hitelesített 1:49.7, illetve 1:49.6 perces világ­rekordját. , ¥ A finnországi Koivolában Ilmari Salminen Nurmi két világrekordját döntötte meg. A 10 kilométeren 30:06.2 percről 30:05.5 percre, a hat mérföldön pedig 29:36.4 percről 29:08.3 percre javította meg a legjobb teljesítményt. A Hungária és a Pannónia osztozkodik a magyar evezős bajnokságokon Német és görög győzelmek az angol atlétikai bajnokságon A magyar staféta a második helyen végzett, Kelen újabb második, Gyenes és Kulitzi harmadik dijat szerzett a magyar színeknek LONDON. — Szombaton 30.000 néző előtt be­fejeződtek az angol atlétikai bajnokságok, ame­lyeken az idén számos külföldi — köztük magyar és német atléták — is résztvettek. Dacára annak, hogy a külföldiek igen jól szerepeltek, az angolok több rekordot megjavítottak. A verseny a magyar színeknek a képviseletnek megfelelő sikert hozta meg. Mint már tegnap jelentettük, Kelen János, a BBTE kiváló hosszutáv-futója megnyerte a 6 mér- földes bajnokságot és a 3 mérföldön az angol Ward mögött a második helyen végzett. A 4X110 yardos stafétában a Magyar AC csapata a fi­gyelemreméltó második helyet szerezte meg a nagy és erős konkurrenciában. Gyenes a 220 yardos síkfutásban és Kulitzy a diszkoszdobásban — ahol váratlanul a görög Syllas győzött a favorit né­met Schröder előtt — a harmadik helyet érte el. A 44-0 yardos síkfutásban az angol Roberts 48.2 percre javította meg Tyndallnak 1889 óta tartott 48.5 perces legjobb szigetországi teljesítményét. A bajnokság végeredményei voltak: 100 yardos síkfutás: Holmes (angol) 9.9 mp., 2. Sweeney és 3. Page (angolok). — 220 yard: Sweeney 21.9 mp., 2. Holmes 22 mp., 3. Gyenes (Magyarország) 22 mp., mellszélességgel. — 440 yard: Roberts 48.2 mp., angol rekord, 2. Wilde, 3. Horsfall.— 880 yard: Collyer (angol) 1:53.3 p.— 1 mérföld: Wooderson (angol) 4:12.2, 2. Feli, 3. Gralham (angolok), 4. Schaumburg (német). 3 mérföld: Ward (angol) 14:19.8 p., 2. Kelen (Magyarország), 3. Hughes. 4X110 yardos staféta: Blackheath Harriers, Lon­don 42.9 mp., 2. Magyar AC, Budapest (Nagy, Va­das, Minai és Gyenes) 43 mp. A magyar Gyenes az utolsó váltásnál rontott és csak másfél méter­rel maradt el. Diszkoszdobás: Syllas (görög) 49.17 m., 2. Schrö­der (német) 47.71 m., 3. Kulitzy (magyar) 44.12 m., 4. Young (angol) 38.36 m. 120 yard gát: Finlay (angol) 15.45 mp. — 440 yard gát: Bosmans (belga) 55 mp., 2. Mandikas (görög).— Maratoni futás: Robertson (angol) 2 óra 37 p. 19 mp., 2. Kyriakides (görög) 2 óra 40:07 p., 3. Norris (angol) 2 óra 41:41 p. — Sulydobás: Woelke (német) 15.39 m., 2. Howland (angol) 14.89 m. — Kalapácsvetés: Heim (német) 55.86 m., 2. Blask (német) 54.63 m., 3. Lutz (német) 49.35 m. — Gerelyvetés: Wilson (angol) 59.22 m. — Magas­ugrás: Newman (angol) 1.88 m. A verseny leg­gyöngébb eredménye. — Távolugrás: Long (né­met) 7.48 m., 2. Beattie (angol) 7.19 m. — Rúd­ugrás: Dodd (angol) 3.66 m. ATLÉTIKA )( Szép győzelmet aratott a magyar Kovács Jó­zsef Breslauban. A 3000 néző előtt lefolyt verse­nyen Kovács a 400 méteren 49.8 mp. alatt győzött Hamann (49.8 mp.) előtt. — A 800 méteren a len­gyel Kudharski 1:55.8 p. alatt nyert Linhoiff előtt.- A 3000 méteren a lengyel Noji 8:36 perccel előzte meg Syringet (8:36.1 p.). )( A svájci kalapácsvető rekordot Vogler Zü­richben 47.65 méterre javította meg. )( A pozsonyi Ligeti és a bécsi Rapid atlétikai csapatai Bécsben a Red Star-pályán találkoztak. A Rapid 74:33 pontaránnyal győzött a. pozsonyiak ellen. Az egyetlen győzelmet a magasugrásban érte el Letocha 1.65 méteres eredménye révén. )( A budapesti Goldberger SE atlétikai verse­nyén Nagy Rózsi a 200 méteres női síkfutás ma­gyar rekordját 27.3 mp-re javította meg. )( A berlini rendőrségi sportklub 100X100 méte­res stafétája 19:32.6 perc alatt győzte le a Ohar- lottenburgi SC-ot. A rendőratléták átlag 11.7 mp-et értek el. AUTÓ )( Az olmüci nemzetközi motorkerékpárver­seny t Gunzenhauser (német) nyerte Java-gépér 3:12.09 perccel, A legjobb időt Bardas érte el 3:01 perccel. A versenyen halálos szerencsétlen­ség is történt. Balousek olmüci versenyző egy kianyarodónál a közönségbe rohant és egy 14 éves fiút halálra gázolt, két nézőt pedig súlyos sérülésekkel szállítottak a kórházba. A verseny­ző maga sértetlen maradt, BUDAPEST. — A csepeli Duna-ágban ren­dezték meg a Magyar Evezős Szövetség baj­noki versenyeit. A legszebb verseny a nyolceve­zésben folyt le, ahol a Hungária 6:21.2 p* alatt drámai küzdelemben győzte le a Pannóniát és az Újpest Evezős Egyesületet. Egyébként úgy a Hungária, mint a Pannónia három-három baj­nokságot ny^ert, mig a Nemzeti EV és a Budai CsE az egyes-számokban osztoztak meg a baj­nokságon. A Hungária nyerte meg a Gömbös- vándorserleget és saját vándorserlegét is. BOX X A magyar ökölvívó szövetség kupaverse­nyén a BSzKÁRT az FTC-o-t 11:5 arányban győzte le. Versenykiírás A Csehszlovákiai Magyar Úszó-Szövetség a kö­telékébe tartozó egyesületek számára megrendezi a CsMUSz 1937. évi úszó- és vizipolóbajnokságot, I. USZÓBAJNOKSAG . Julius 24-én d. u. és 25-én Szklenó-füred strand­fürdőjében. Első napon: 100 m. gyorsuszás férfiaknak 100 m. hátuszás férfiaknak Második napon: 400 m. gyorsuszás férfiaknak 4x200 m. gyorsuszó-staíéta férfiaknak 200 m. mellúszás férfiaknak 3x100 m. vegyes statfétaiuszás férfiaknak E versenyre szóló nevezések az egyesület hi­vatalos levélpapírján, az elnök és titkár aláirár fiával, legkésőbb julius 21-ig Neményi Jenő, Po- zsony-Bratislava, Hotel Carlton cimre küldendők. A nevezéseknek tartalmazniok kell a versenyző teljes nevét és az uszószámot (számokat), amely­ben indulni kíván. Nevezési dij nincs. II. VIZIPOLÓBAJNOKSÁG Miután csak két egyesület csapata működik je­lenleg, a. bajnokságon indulni fog: a PTE és KAC vizipolócsapata, A versenyzők k öl tségmegtéritéséröl egyidejűleg intézkedés történt. A verseny színhelyén való el­látásról a szövetség gondoskodik. Az úszó- és vizipolóversenyeken csak a CsAPS és CsMUSz igazolt versenyzői indulhatnak. Csehszlovákiai Magyar Uszó-Szü vétség Pozsony, r