Prágai Magyar Hirlap, 1937. július (16. évfolyam, 147-170 / 4293-4316. szám)

1937-07-27 / 168. (4314.) szám

Nagy sikerrel kezdődtek a salzburgi ünnepi játékok SALZBURG. — Mikor To&canlni szombat este & .yFiidelio” nyitánnyal bevezette az idei salzburgi ünnepi játékokat, az ünnepi játékok iházában a legutolsó ihely elkelt. Frakkos nemzetközi kö- rön&ég ült a nézőhelyen. Az első estnek hatalmas eikere volt. Másnap a Dómtéren a „Jedermannt” adták, este pedig Vendi „Fals taff iát”, azonban a legnagyobb szenzációt jövő péntekre (hagyták és ekkor mutatják be Mozart „Varázsfuvoláját” <uj [rendezésben. Ez valóban nemzetközi „Varázsfu­vola” lesz: Olaszországot Toecanini képviseli, az Ej királynőjét a magyar Osváth Júlia énekli, Csehszlovákiát Jarmila Novotná, Németországot Domgraf-Fássbánder, Dániát Ilelge Ro3vaenge, Oroszországot Alexander Kipois, Bécset Hilde Konetzny, Svédországot Keretin Tborberg kép­viseli. Sok egzótöms vendég érkezett Salzburgba, többek között Sir Ibrahim, Jaihore szultánja Szin­gapúriból, aki már másnap hamisítatlan salzburgi öltözékben szaladgált a város uceáin. Ott látható Boosevelt elnök anyja is és rajta kivül Danilo montenegrói herceg, Dauglas Fairbanks, Som- mereet Maugham vílághiríi angol író, Gunnar Tolnai, Murát török tábornok és természetesen Mailen© Dietrich. ’(*)’ Kodály Zoltán Londonban vezényel. Augusztus közepén Londonba utazik Kodály Zoltán, ahol a „Galántai táncokat" és a „Háry János" szvíttet adják elő. Az utóbbi müvet Ko­dály maga dirigálja s a próbákon is résztvesz. (*) Ludikar pöstyéni hangversenye. Pöstyén- böl jelentik: Ludikar Pál,’ a világhírű cseh teno- nsta, a newyorki Metropolitan tágja, Amerikába való utazása előtt hangversenyt adott Pöstyén- ben, amely fényesen sikerült. A színházat előkelő nemzetközi közönség töltötte meg éB élénken ünnepelte budikart. (*) Chopin-kiállitás Parisban. Párisból jelen­tik: Ghopin-kiállitás nyílt meg a francia fővá­rosban. Lelkes műgyűjtők összeválogatták a nagy muzsikus relikviáit, hangszereit, kottáit, leveleit, bútorait és ruháit. A kiállítást egy ma­gánlakásban rendezték. (*) Sindelár cs dr. Sárosi, mint filmszínészek. Budapestről jelentik: Most kezdték meg Ábra- hám híres operettjének, a „3:1 a szerelem javá­ra" film felvételeit a Balatonnál. A darabban szereplő „csoda-centercsatár" alakját a magyar verzióban dr. Sárosi, a német átiratban pedig Sindelár játsza. Az osztrák csatár Budapestről tegnap már el is utazott a Balatonra. (*) Greta Garbó álnéven Ausztriában nya­ralt. Becsből azt jelentik, hogy Greta Garbó ál­néven nyaralt egy osztrák üdülőhelyen. Szigorú inkognitóban két hetet töltött a nagy filmszi- nésznö az Innsbruck mellett fekvő Igls fürdő­helyen, ahol Miaya grófnő álnéven lakott. In- kognitóját sikerült megőriznie és csak elutazása után tudta meg a közönség, hogy ki volt a ti-1 tokaratos grófnő. Greta Garbó Iglsből München felé vette útját. (*) Jackie Coogan — karmester. Newyorkból jelentik: Jackie Coogan, az egykori híres gyer- niekszinész és Chaplin partnere, mint karnagy mutatkozott be legutóbb. Az amerikai lapok di­csérik zeneiségét és tudását és megírják, hogy az uj karmester legközelebb már az amerikai rádióban fog vezényelni. (*) Megkezdődtek az ünnepi játékok Bay- reufchban. Bayreuthból jelentik: Hitler kancellár jelenlétében pénteken a Parsifal előadásával megkezdődtek az idei ünnepi játékok. Az ünne­pi játékok műsorán 21 előadás szerepel, nyolc­szor a Lohengrin, ötször a Parsifal és a Niebe- lungok gyűrűje megy. (*) Emil Jannings ötvenéves. Berliniből jelen­tik: Emil Jannings, a világhírű német filmszínész, most töltötte be életének ötvenedik évét. Szü­letésnapját szűk baráti körben ünnepelte meg. (*) Grace Moore könyvet ir. Az amerikai könyvpiacnak érdekes szenzációja lesz a kőzel- jővőben: Giace Moore, a világhírű film- és ope- x&sztéí, akinek most forgatják uj filmjét, köny­vet frt> A könyv címe „Egy primadonna recept­jei* és azoknak az ételeiknek a receptjeit közli, amelyek neki Amerikában és Európában a leg­jobban ízlettek, (*) IQ rádiópaloták. A ráülőtársaságok központi palotái szűknek bizonyultak. Bázelben 700.000 svájci frank költséggel központi palota létesült Török­ország Ankarában épít fal egy hatalmas rádiópalotát és fölszereli a technika legújabb vívmányaival. Euró­pa egyik legnagyobb rádiópalotáját most Brüsszelben állítják feí. Be ennél Is nagyobb és valóban óriási méreti a< orosz rádiótársaság moszkvai palotája, amelyet szintén most építenek. A palota nagyterme 125 tűét®? hosszú éá 125 méter széles lesz, magassága UOÖ KtétjA A teremben 20.000 ember számára lesz i j AZ UNGVÁRI MOZIK MŰSORA: KINŐ PASSAGE: VÜ/2Ö—27a Asszony a bilincsben, VE/28—29: Dunakeringő. Vn/30—31—vm/lt A császámő kéme. BIO RÁDIÓ: Vn/26—27: Cigánybáró. VII/28—29: Marja Walewska, Vn/30-3i—VUI/L Vihar a Sárga-tengeren. ' T937 Julíus 27, kedd. wm SPORT A Ferencváros csodálatos és hatalmas teljesítménye: A KK-revánsmérkőzésen 6:1 (2:1)-re győzte le a háromgólos előnnyel induló Austriát Az „öregekkel** megerősített zöld-fehérek nagy ellenfelüket saját fegyverével; a lelkes támadókészséggel gyűrték le • A Ferencváros csatársora a régi magyar futballerényeket csillogtatta ■ 25.000 főnyi lelkes néző, kitűnő olasz játékvezető »» ■ ■ Góllövők; Kemény (2), dr. Sárosi (2), Kiss és Toldi, illetve Sindelár ■ ■ Ferencváros— Ausíria 7:5 A Liiis és a fzmtnm a diniében - mn szerepel többé a KK-ban BUDAPEST, — (Szerkesztőségünk tele- fonjelemtése.) Amire a legnagyobb futballpesszi- misfca sem mei*t gondolni, váratlanul bekövet­kezett. A budapesti Ferencváros a KK közép­döntőjének rev’ánsincrközésén tegnap 25.000 lelkes és boldog néző előtt nemcsak behozta a favorit Austria három gólos előnyét, hanem még két góllal tetézte is azt, úgyhogy .7:5 össz- aránnyal bekerült a KK döntőjébe, ahol a ró­mai Lazio, Piola nagyszerű csapata lesz az el­lenfele. A Ferencváros meglepő eredményét azzal érte el, hogy a favorit Austriát saját fegyverével verte meg. A zöld-fehér csapat a régi FTC-re emlékeztető lelkes támadókész­séggel küzdött és főleg a II. félidőben olyan elienáhhaiaíian támadó-játékot produkált, amit magyar pályán már regen láttak. Az általános vélemény az volt, hogy a Ferencváros leg­feljebb két gólos győzelemmel búcsúzik el a Kupától, mert a bécsi tipikusan kupacsapat nagy favoritként indult a küzdelembe. S éppen ez okozta a vesztét. Miután látták, hogy a Ferencváros nem adja meg magát, hanem minden áron győzelemre tört, főleg a védel­mükben, teljesen összetörtek. A régi felállítás­ban szereplő Ferencváros ezúttal támadásai­nak sorozatát a szélsőkre fektette, ahol Ke­mény és Táncos életük legjobb játékát adták. Tánczos a második félidőben a mezőny leg­jobb embere volt, az egész játékban a mezőny fölé nőtt dr. Sárosi mellett, aki ezúttal ismét a középcsatár helyét töltötte be. Rajta és a szélsőkön kívül azonban Kiss és Toldi is nagyszerűen illeszkedett a csatársor gépsze- rü játékába. Minden beadás a középen gazdá­ra talált és a bombalövések egész sorozata ment állandóan Zöhrer kapujára, aki a sok gól ellenére is Sesíával együtt az osztrákok egyik legjobb embere volt. De nagyszerűen műkö­dött a magyar védelem és a halfser is. Tátrai és Lázár voltak a hátsó részek erősségei. Há- dának kevés dolga volt, Az Austria a második félidőben megváltoztatta a beígért taktikát és a támadás helyett a védelemre rendezkedett be. Mindhárom haliját hátravonta, ami által a magyar támadások kifejlődését elősegítette. A mérkőzés erős, de egyáltalában nem durva küzdelmet hozott. Egy-két Sesta és Toldi fi­gyelmeztetés ugyan esett a római bíró részé­ről, aki nagyszerűen és mindvégig elfogulat­lanul vezette a heves tempójú küzdelmet. Dattilo kitűnő bíráskodásához nagyban hoz­zájárult a magyar partbirák pártatlan szerep­lése is. Napsütéses, de nem túlságos meleg időben a két csapat a következő felállításban szerepelt az Üllői-uti pályán: A mérkőzés AUSTRIA: Zöhrer; Andiit z, Sesta; Adatnék, Mocik, Nausch; Riegler, Sfcroh, Sindelár, Jerusia- lem, Neuimer. FERENCVÁROS: Hácla; Tátrai, Korányi; Hámori, Polgár, Lázár; Táncos, Kiss, dr. Sárosi, Toldi, Kemény. Az első percekben 'az Austria támadott, azon­ban a Ferencváros csakhamar átvette az irányi- tást. A 7. percben Tánczos szabadrúgását Kemény fejjel vette át és védhetetlenül helyezte az osztrák csapat hálójába. 1:0 a Ferencváros javára. Ezután mindkét csapat több góliallkalmat rontott. Riegler jó beadását Stroh Háda kapuja felé he­lyezte. A 25. percben esett azután a Ferencváros második gólja. Pompás összjátélkkal Kiss és Sárosi haladtak a kapu felé. Kiss már rúgni alkart, amikor . Sárosi észrevette, hogy a védők akadályoz­zák, odarohant és pompás voltey-ból Zöhrer kapujának balfelső sarkába helyezte a labdát. A bécsiek most minden áron ki akartak egyenlí­teni, ami való színűnek) látszott is, mert a Fe­rencváros támadókészsége ekkor kissé ellankadt Főleg Sindelár támadásai voltak veszélyesek és sikerült is néki a 44. percben Riegler beadásából a mérkőzés egyetlen osztrák gólját megsze­rezni. A 20 méterről jött lövés a kapufát súrolva jutott be a Ferencváros hálójába. 2:1 a Ferencváros javára. A második félidőben is az Austria volt előny­ben, amikor a Ferencváros megkezdte nagy ost­romát. A 12. percben Kiss fejessel, a 14.-ben pedig Tol­di szabadrúgásából Kemény megszerezte a Fe­rencváros harmadik és negyedik gólját, amivel beállították a bécsi 4:l-es eredményt. A közönség viharos lelkesedéssel ösztönzi to­vább a zöld-fehér csapatot, amely a nemvárt si­kertől szárnyakat kapott A sorozatos Ferenc vá­ros-támadásokból a 29. percben Sárosi, majd a 35. percben Toldi megszerezte a Ferencváros győztes góljait. Az utolsó 10 percben is tovább támad a zöld- fehér csapat, amelynek minidéin kirohanása ve­szélyt jelent. Közben Mock kissé megsérül, de továhbjáíszik. Az utolsó percekben az osztrákok mégegyszer feljutnak, de Neumer éles lövése Há­da kapuját kikerüli. A lefújás előtt viszont Sárosi bombája röpül el az Austria kapuja felett. A mérkőzés után a közönség a vállán vitte ki a Ferencváros játékosait, de ünnepelte a vesztes Austriát is. Kritika A magyar csapat ezzel a győzelmével Európa- szenzácáót idézett elő, egyben azonban megol­dotta a döntő kérdését is, amennyiben a Lazio most már mindenképpen kiáll a magyarok ellen. | A mérkőzést legjobban Dattilo, a kistermetű, de energikus olasz bíró jellemezte a legjobban. El­sősorban a közönségnek mondott köszönetét, i Szerinte a Ferencváros jobban bírta a játékot idegekkel és intelligensebben is játszott, mint az ellenfele. Dr. Schwartz, az Austria elnöke .sze­rint csapata a második félidőben úgy játszott, jroint a „legrosszabb vidéki együttes", de azért a Ferencváros megérdemelt győzelméhez kétség nem fér, A mérkőzés fair keretek között mozgott és az egy-két kisiklás a túlfűtött hangulatból eredt. A mérkőzés második félidejét a bécsi rádió közvetítette dr. Schmieger tanár élvezetes be­mondása alapján. Schmieger a mérkőzés végén dicsérettel emlékezett meg a magyar csapat já­tékáról. A magyar rádió ezúttal nem adott helyszíni közvetítést, amire a bécsi bemondó meg is jegyezte, hogy „kár volt ezt a nagyszerű har­cot nem kisugározni" a magyar érdeklődők ez­reinek. Svájc kilép a KK-ból ZÜRICH. — A svájci nemzeti liga aaraui gyű­lése kimondotta, hogy a jövő évben nem vesz részt a KK-ban. Az ok: a svájd futball teljes át­szervezése amatőr alapra. Elnökké ismét Eichert választották. ANTWERPEN. — A belga futballszövetség ■elnökévé Ven Kesbecket választották meg a Braine-affér miatt lemondott Seeldrayer helyére. Az Ungvári AC fölényesen nyerte meg a keleti diviziós-selejtezőt Második és harmadik helyen a kassai csapatok végeztek • • ■ A rimaszombati Töreki^és újból kikapott a nyugati selejtezőben UNGVÁR. — Vasárnap befejeződtek a keleti di­vízió selejtező-mérkőzései, amelyek a két részt­vevő magyar csapat sikerét hozták.'A verseny fö­lényes győztese az Ungvári AC lett, amely igy be­került a divizióba a kiesett Kassai SC helyébe, míg a Királyhelmeci SK-ot az államligából vissza­tért ungvári SK Rusj váltja fel. Ungvár tehát a jövő évadban három csapattal lesz képviselve a divízióban. Mig a keleti divízióban a magyar csapatok vol­tak fölényben, addig a nyugati selejtezőben a szlovák klubok: a vágbesztercei Sparta és a Ta- polcsányi SK foglalják el az első helyeket a rii maszombati Törekvés előtt. Ungvári AC —Munkácsi Slavia 9:2 (6:0) UNGVÁR. (Sport-szerkesztőnk távirati jelentése.) Cernohorsky busz ti hiró jó vezetése mellett 700 néző előtt az UAC fölényes győzelemmel fejezte be a selejtezőben való szereplését. Góllövői: Pla- czer (4), Kovács (2), Nagydarcsy, Bajadió és Var- jassy voltak. A Slavia részéről Hanyel (2) gólo­zott. Kovács (UAC) egy tl-est elvétett. Jók vol­tak: Himley, Placzer, Nagydarcsy, illetőleg Hanyel és Simon. UAC II.—UKMSC l:t (0:0). Barátságos. Bíró: Nagy Sándor. Góllövők: Rosenherszky, illetőleg Gajdos. K. Törekvés—Spurin Kassa 4:2 (2:0) KASSA. (Távirati jelentésünk.) Bíró: Dolyák. 500 néző. A Törekvés ifjúsági játékosokkal meg­erősített csapata nagy lelkesedéssel játszott és szépen győzött. Góljait Vitovszky (2), Blinczer és Kovács szerezte, mig a másik részről Bianchi és Bassé gólozott. A második félidő szakadó esőben folyt le. A selejtező végállása. 1. Ungvári AC 6 5 1 — 37:13 11 2. Sparta K. 6 2 2 2 13:16 5 3. Törekvés K. 6 2 13 13:19 5 4. Slavia M. 6—24 11:26 2 Vágbesztercei Sparta—Rimaszombati Törekvés 2:1 (0:0) RIMASZOMBAT, — (Tudósítónk távirati jelentése.) Vasárnap folyt le az utolsó diviziós selejtező mérkőzés a rimaszombati pályán, amely azonban a futballspont szégyene volt, nem pedig reális küzdelem. A vendég Spárta a Törekvés fölényét határtalan durváskodással ellensúlyoz­ta, úgyhogy valóságos „bikaviadal" fejlődött ki. Novák pozsonyi biró a durváskodásokat kien­gedte, dacára annak, hogy Navratil (Sparta) és Éliás (Törekvés) játékosokat kizárta. A Törek­vés sókkal jobb völt, csatársora azonban a ka­pu előtt balszerencsével küzdött. Gólok; Len- csó (2), illetve Kerekes. A selejtező állása: 1. Sparta, Vágbeszteroe 3 2 10 10:3 5 2. Tapolcsányi SK 2 11 5:2 3 3. R. Törekvés 3 0 0 3 1:110 Vasárnap a Tapolcsányi SK -Vágbesz'.ércéi Sparta játszik revánsmérkőzést. _____7