Prágai Magyar Hirlap, 1937. június (16. évfolyam, 122-146 / 4268-4292. szám)

1937-06-01 / 122. (4268.) szám

1937 ftmíga 1. kedd. 7 . SPORT . Csak egy gól előny a kassai döntőre: Az FTC csak nehezen, 2:1 (1:0) arányban győzött Füleken a kassai CsSK elten ZeniSek bíró nem Ítélte meg Fülek egy jogos gólját ■ Gyönge volt a füleki fedezetsor FÜLEK. 5—i Mintegy 2000 néző előtt folyt le Szlovenszkő bajnokságáért az első döntőmérkőzés, a nyugati divízió bajnoka: a Füleki TC és a keleti divízió győztese: a kassai CsSK között. Bár a füleki csapat győzött, a legminimálisabb előnyt szerezte meg magának a kassai döntőmérkőzésre. Az FTC-nak Kassán vasárnap legalább is eldöntetlen eredményt kell elérnie, hogy az állami ligabajnokság selejtezőjébe juthasson. A mérkőzés lefolyása A pilseni ZeniSek bíró vezetése mellett forró napsütésben a CsSK teljes csapattal, mig Fülek Buxlec helyén tartalékkal állott fel. Rögtön az első perceikben Meki fölény bontakozott ki és a (hatodik percben a csatársor biztató (helyzetet ront el. Később mezőnyjáték alakul, majd a kas­saiak ás fölvonulnak, de Fülek erősiti a tempót és a tizenegyedik percben Egri pompás beadását Mihók befejeli. Gyönyörű gól volt, amelyre vil­lámgyors kassai támadás a felelet, de Jurán ka­pus ment. A füleki csatársornak most rengeteg jó 'helyzet adódik, azonban a csatárok balszeren­csével működnek. A harminckettedik percben Mihók és Horák összecsapásából az utóbbi, a kas­sai kapus könnyebben megsérült. Szünet után ismét Fülek támad, azonban már látható, hogy a füleki fedezetsor gyönge. Lassan- lassan felnyomul Kassa és a tizedik percben tel­jesen veszélytelen támadásból Fazekas révén megszerzi a kiegyenlítő gólt. Uram kapus nem is volt a helyén. A gól után gyönge kassai fölény alakul, a fülekiek többet támadnak, de a kassai kapus kitünően véd. A negyvenedik percben Fi­lát a tizenhatosról szabadrúgást küld a kapuba, amit a hálóból Tomkó vágott ki. A bíró érthe­tetlenül nem adja meg a teljesen tiszta gólt. íté­letét csaknem botrány követi, de a rendőrségnek sikerült a kedélyeket lecsillapítani. Most Öldöklő küzdelem indul .meg a győzelemért és egy kapu­előtti kavarodás alkalmából sikerül Egri beadásá­ból Vymlatilnak közvetlenül a lefújás előtt a győztes gólt Horák hálójába helyezni. A füleki csapat csak Tészben elégített ki. Jók voltak Uram kapus, Millió, Greisa, Egri, Vanák. A CsSK tetszést aratott és a füleki fedezetsor gyönge periódusa alatt nagyszerűen játszott. Leg­jobb emberük Horák kapus, a két (hátvéd, Faze­kas és Jurenkó volt. Zeninek bíró, eltekintve az egy téves Ítélkezésé­től, pártatlanul működött. Előmérkőzésen az FTC ifjúsági csapata a LAFC ifjúsági együttesét bajnoki mérkőzésen 2:1 (1:0) arányban nehezen győzte le. Biró: HocJh- holzer. „ DFC, Prága—SK Mahr Schönberg 4:1 (3:1) PRÁGA. — A csehnémet diviziós bajnokság első döntőmérkőzése Prágában a DFC fölényes győzel­mét hozta. 1500 néző előtt Knappé (Grünwald) jól bíráskodott. A DFC Kindl sérülése miatt 60 per­cig 10 emberrel játszott. Gólok: Bognár, Kindl (11 -es), Ulanov I. és Trunschka a DFC, Kriegisch az SK Schönberg részéről. A rimaszombati Törekvés eldöntetlenül játszott Pozsonyban Ligeti—R. Törekvés 1:1 (1:1) ■■ Vezet a rimaszombati csapat a selejtezőben Nagy meglepetés: a Vágbesztércéi Sparta Besztercebányán legyőzte az SK-t BESZTERCEBÁNYA. — A középszlovenszkói zsúp abajnokságokban az első döntőmérkőzés Besz­tercebányán folyt le, ahol a Vágbesztercei Sparta 4:1 (0:0) arányban fölényes győzelmet aratott az ottani SK ellen, igy a revánsmérkőzésre három gól előnyt szerzett. Az Admira és a Főrév kikapott D01f a nyugati Magyar Kupa- mérkőzésen POZSONY. — MTE—Admira 3:1 (2:0). Bíró: Já­kob. Meglepet ésszerű győzelem. Gólok: Forró (3), illetve Reichmüller. — Donaustadt—Testvériség 2:1 (1:0). Durva küzdelem. Biró: Wittmann, aki több játékost kiállított. Gólok: Árpáséy és Rein- tal, illetve Macek Ed. — Dornkappel—Union 3:1 (1:0). Nehezen szerzett győzelem. FÖRÉV. Rapid, Pozsony—FTC 1:0 (1:0). Megle­petés. Gól: Balogh. Precz és Balogh megsérültek. Biró: Farkas. BENKEPATONY. PTE, Pozsony—PSE 2:1 (1:0). Megérdemelt győzelem. Nagy és Gussenberger lőtték a PTE, Schiulz a PSE góljait. Biró: Fekete. Favoritgyőzelmek a magyar BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telejonjelentése.) A magyar NB-ban vasárnap az élcsapatok győz­tek. Az Ullői-utl pályán a Hungária 12.000 néző előtt heves és durva küzdelemben 3:1 (0:1) arány­ban győzte le a Szeged FC-ot. Cseh (2) és Sas, valamint Korányi II. érték el a gólokat. — A Fe­rencváros a Nemzetit 3:0 (1:0) arányban késztette megadásra. Kis, Toldi és Polgár voltak a góllö­vőt — Az Újpest a Budai XI. ellen 3:1 (1:1) ará- nyu győzelmet könyvelt eL Zsengellér (2) és Ko­csis, illetve Vermes lőtték a gólokat. — Kispest— Haladás 5:1 (3:0). — Budafok—Elektromos 5:2 (2:0). A NB állása: % Hungária 25 19 3 3 92:33 41 3. Ferencváros 25 19 2 4 9ö:S0 40 8. Újpest 25 17 2 6 100:38 36 4 Phöbus 26 17 2 7 54:31 36 ft. Nemzeti 25 14 4 7 48:40 32 0. BocBkal 25 12 3 10 55:49 27 t Elektromos 25 10 6 9 51:47 26 6. Szegőd 24 7 9 0 82:49 23 9. Budai ti 25 7 7 11 43:50 21 flX Budafok 25 8 5 12 46:80 21 1$L Kispest 24 8 4 12 00:74 20 1$. Hatodáé 05 6 4 15 30:72 16 m, foerülef 26 3 3 19 16:89 9 AUTÓ j( Á berlini Avus-versenyen Láng (Mercedes Benz) győzött 85:30.4 p. alatt 261.7 km/óra&ebes fi éggel DelLus (Auto-Union), Haese (A.-U.) és Rose- mayer (A.-U.) előtt, ö-ik Seaman (angol) Mercedes- Benz és 6-ik Hartmann (magyar) Maeseratti- kocsin. )( A zürichi nagy motorkerékpáros-versenyen s svájci Stárkel győzött 1 óra 16 p. 21 mp. ikm/óra sebességgel, mig az angol Mellors a 350 kcm. ka­tegóriában 97,11 kan. átlagos sebességet ért el. POZSONY. (Szerkesztőségünk telefonjeüentése.) A szlovenszkói magyar bajnokság nyugati cso­portjának selejtező-mérkőzésén vasárnap Pozsony­ban a Ligeti és a rimaszombati Törekvés reváns- mérkőzésen találkozott. A rimaszombati csapat­nak, amely egy héttel ezelőtt odahaza 2:1 arány­ban győzött, sikerült az idegen pályán megérde­melt eldöntetlen eredményt szereznie. A Ligeti igen gyöngén szerepelt. Az első félidőben a honi csapat volt a többet támadó fél és ekkor Cafl- mayer révén vezetéshez is jutott. Később Hédi J PARIS. — Vasárnap megkezdődött Franciaor­szágban a világkiállitással kapcsolatban megren­dezett „Bajnokok tornája4*. Az első forduló általá­ban favoritgyőzelmet eredményezett. A legszebb mérkőzés Strasbourgban folyt le, ahol a csehszlo­vák bajnok Slavia csak erős küzdelem után tudta legyőzni a végig egyenrangú magyar Phöbust. A mérkőzés vége felé Plániéka összefutott Rökk-kel és könnyebb agyrázkódást és kisebb fejsérülést szenvedett. Antibesben a londoni Chelsea a ren­des játékidőben eldöntetlenre mérkőzött a francia bajnokcsapattal és meghosszabbítás után sem tudta az Olympique Marseille-t legyőzni. Megle­pően gyöngén szerepelt az FC Sochaux, míg a bécsi Austria könnyen győzött német ellenfele el­len. Az eredmények voltak: Slavia—Phőbus 2:1 (1:1) STRASBOURG. — A Phöbus, amely taktikai te­kintetben felülmúlta ellenfelét, az első félidőben, amikor nagy fölényben volt, elszalasztottá a győ­zelmet. A második félidőben azután érvényesült a Slavia technikai fölénye, dacára annak, hogy Púé és Plánicka megsérült. Igaz ugyan, hogy Rökk is kiállani kénytelen volt a véletlen baleset miatt. — A Ehöbusban a fedezetsor tűnt ki, m;ig a csatár- eor gólképtelennek bizonyult. A Slaviában So- botka remekelt. — Gólok: Szabó a 29-ik percben a Phöbus, Sobotka remek fejesből a 34-ik percben a Slavia és szünet után Kopecky a 60-ik percben foulja miatt dr. Bröí! Gyula 11-est ítélt a Ligeti ellen. Tromka a büntetőt a kapufának rúgta, de Sápy a visszapattant labdát ügyesen a kapuba helyezte. A Törekvés kiegyenlített és ezzel az el-, döntetlenjével a selejtező-mérkőzések élére ke­rült A CsAF—MLSz nyugati selejtezőjének pontállása: 1. R. Törekvés 2 1 1 — 3:2 3 2. Gálántai SE 11 — — 2:1 2 3. Ligeti 3 — 1 2 3:5 1 a Slavia részére. Conriö bordeauxi biró 8000 néző előtt jól bíráskodott. PARIS: FC BOLOGNA—FC SOCHAUX 4:1 (3:0). 10.000 néző. A francia csapatban egyedül Bradáé tűnt ki. Gólok: Sansone és Schiavio 2—2, illetve Abbeglen. ANTIBES. CHELSEA—OLYMP. MARSEILLE 1:1 (1:0). 8000 néző. Kétszer 15 perces meghosz- szabbitás után is eldöntetlen. LE HAVRE: AUSTRIA—VfB LEIPZIG 2:0 (1:0). 9000 néző. A bécsi csapat stílusos játéka nagy tet­szést aratott. Mindkét gólt Sindelár szerezte. SK Bratislava-Érsekujvári SE 4:2 (3:0) ÉRSEKÚJVÁR. — 2000 néző előtt gyönyörű idő­ben folyt le a pozsonyi ligacsapat érsekujvárl sze­replése, amely változatos játékot és mindkét rész­ről pompás küzdelmet eredményezett. Ha az ÉSE az első félidőben Is olyan jó játékot mutatott vol­na, mint a másodikban, úgy az eredmény Is más lett volna. Az ÉSE-nól a kiét (hátvéd, a Galántától kölcsönkért Molnár és Tóth voltak a legjobbak, Herdiczky az első, Brösztel és Vanek a második félidőiben voltak jók. Igen jól szerepelt Bereczky, aki az előmérkőzésen is résztvett és Így 120 per­cet játszott egyfolytában és a második félidőben a legveszélyesebb embernek bizonyult. — A Brati- slavá'ban Koriaké, Kovács, Jurcsák, Jakiube és Luk- nár vált ki. Gólok: Luknár, Maszarovics, Jakube (2) a Bratislava, Brösztel és Kelemen az ÉSE ré­széről. — Biró: Varga (Vágsellye) több bi'bávad vezette a végig fair küzdelmet. ,, , ___L.. Fa voritgyőzelmek Franciaország­ban a „Bajnokok tornáján“ A Slavia csak nehezen győzte le a Phőbust Strasbourgban • Plánicka megsérüli ■ A londoni Chelsea eldöntetlenre játszott a francia bajnok­csapattal és a meghosszabbítás után sem győzött GIBBS BOROTVA-KRÉM nagy Tubus 200 borotválkozáshoz és egy hajszállinom GIBBS BOROTVA-PENGE propaganda-ára ez év junius végéig összesen 15*- Kő Minden szaküzletben. GYORS-SIMA ELLEMES a bor otválkozs SOK IDŐ ÉS 2.50 a megtakarítás Ruttkai FOVas, Pozsony 4:1 <1:1> RUTTKA, — A nyugati divízió utolsó mérkő­zése, A vendégcsapat a 2ö-?k perctől 10 emberrel játszott. Gólok: Tarhaj (2), Gábor és Schafer 1—1, illetve Fürszt. Biró: Sárkány. A nyugati divizió 1936/37. évi idényének végállása: 1. Füleki TC 20 13 6 1 53:16 32 2. Trencséni TS 20 10 5 5 43:32 25 3. Érsekujvári SE 20 7 7 6 40:34 21 4. Zsolnai SK 20 9 3 8 36:39 21 5. Zólyomi TK 20 9 3 8 34:38 21 6. Komáromi FC 20 7 6 7 32:46 20 7. Rapid 20 8 2 10 37:30 18 8. Ruttkai FC 20 8 1 11 38:44 17 9. Losonci AFC 20 7 2 11 32:33 16 10. Vas 20 6 4 10 46:52 16 11. Pöstyéni SK 20 5 3 12 30:57 13 Szlovenszkói eredmények NAGYSZOMBAT. Zsldenlce, Brünn—Rapid 2:0 (OK)). 2000 néző. A Rulc nélkül szereplő vendégek csak a második félidőben elégítették ki. Gólok: Stloukal és Nepál a. Kupric jól bíráskodott. KOMÁROM. KFC—Helyőrségi válogatott 5:2 (3:0). A Jókai-szoboralapra szánt mérkőzés nagy közönség előtt folyt le és szép küzdelmet hozott. Gólok: László (2), Tóth (2) és Drózdy a KFC és Kovarsch (Teplitz) a katonák részéről. A katonák­nál Fekete (volt Ligeti) és Kovarsch tűnt ki. A KFC-bán Ozirók, Vitálos, László és Drózdy volt jó. GALGÓG SK—Városi Müvek, Pozsony 4:2 (2:1). Zsupabajnoks ág. POZSONY. Hakoah, Bécs—Makkabea 7:2 (5:0). Nemzetközi. — Deutscher SK—Vas II. 5:3 (2:2). Barátságos. Kassai eredmények EPERJESI TÖREKVÉS—KMSE 2:1 (2:0). Ma­gyar Kupa. 309 néző. Biró: Spira, Gólok: Szabó (2) , illetve Homkó. KAC—TÉHÁNYI SC 6:0 (1:0). Barátságos. Biró: Svéda. 500 néző. Első félidőben változatos küz­delem, szünet után a KAC pompás játékkal fölé­nyesen győzött a kassai CsSK ellen 4:4 arányú el­döntetlent elért TSC ellen. Gólok: Vitéz (4), Tóth, Csorba. A TSC egy büntetőt nem érvényesített. CsSK—FAC, NAGYMIHÁLY 4:0 (1:0). Barátsá­gos mérkőzés. Kárpátaljai eredmények NAGYKAPOS. Ungvári TKSC—KTK 4:3 (2:2). Magyar Kupa. Biró: Feutmann, gyönge. Góllö- vők: Szilágyi I. (3), Grünstein, illetve Huszágk. 1—1 gól 11-esből esett. UNGVÁR. UMTE—UKMSC 6:1 (2:1). Magyar Kupa. Rubin jól biráskadott. 200 néző. Góllövők: iSaffa (3), Galambosi (2), Tokár, illetőleg Gar- bóczy. SK Rusj—UAC 3:0 (0:0). Ifjúsági bajnoki. Biró: Martinék. Az UAC hátvédje megsérült. Gólok: Bliska (2) és Tóth. — UTKSC—UMTE 6:0 (3:0). Ifj. bajnoki. Biró: Hirscfhiberger. Gólok: Heimann (3) , Goldberger, Jakubovics éa SChreiber. — UAC —UMTE 4:2 (2:0). II. osztályú ifjúsági bajnokság. — SK Rusj kölyök—UAC kölyök 1:1 (0:0). Külföldi eredmények )( Admira az osztrák bajnok. A Rapid tegnap 3:3 (2:2) arányban eldöntetlenre játszott az Admi- rával, amedy így egy ponttal nyerté meg az Aus­tria előtt a bajnokságot. — Favoritner AC—Liber­tás 3:2. — Postsport—Wacker 3:2. — W18C—Flo- nidsdorfer AC 5:0. )( JUGOSZLÁVIA. Gradjanski—Hajdúk 1:1. — Ljiulblania—Slavia Szerajevo 4:1. — HÁSK—Slavija Eszék 1:0. — BASIC—Belgrádi SK 3:1. Megle­petés. ){ SVÁJC Grasshoppera—Ghaux de Fonds 4:2. — Servetté Genf—Nordstern 3:1. — Young Fel- lows—FC Biel 1:1. — Lauaanne—FC Basel 2:0. — FC Bern—Yoorag Boys 2:1. — FC L/ugano—St< Gálién 2:1. ÚSZÁS )( Uj magyar női uszórekord. Budapestről je­lentik: A BBTE úszó versenyén Hareányi Vera (BSE) a 200 méteres női gvorsuszásban 2:40 percre javította meg Lenkey kagda 2:43.4 perces régi országos rekordját. )( A hannoveri Wasserfreunde vizlpóló-csapata Milánóban az ottani vegyescsapatot 4:1 arányban legyőztei,