Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-20 / 90. (4236.) szám

1937 április 20, kedd* '?RAGA1-A\\GÍÍARHIRLAI> ■ . SPORT . Csupán döntetlent tudott elérni Csehszlovákia csapata Bukarestben A nagyrészt erdélyi magyar fiukból álló román válogatott egyen­rangú ellenfele volt a csehszlovák csapatnak ■ Károly király és 35.000 főnyi tömeg nézte végig zuhogó esőben a mérkőzést CSEHSZLOVÁKIA-ROMÁNIA 1:1 (0:0) Urania mozgószinház Prága II., Klimentská 4 - Telefon 62441 1937 április 20, 21 és 22.-én 1/a6 és Va9 órakor Barátságos arcot kérek cimü magyar filmjátékot mu­tatja be magyar nyelven. Főszereplők: SZŐKE SZAKÁLL, SZÖRÉNYI ÉVA és RÁDAY IMRE HALMAY TIBOR személyesen! Százezer korona tartományi segélyt kap a két magyar színtársulat POZSONY, — A szlovenszkói országos Választmány legutóbbi ülésén foglalkozott a ma­gyar színészet ezévi segélyének kérdésével és dr, Gdller János országos választmányi tag fel­szólalása után az év első felére a két szlovén- szkód magyar színtársulatnak 50—50.000 koro­na segélyt szavaztak meg. A pozsonyi német színészet 25.000 korona segélyben részesül. A sziniengedélyek julius végén lejárnak, így a má­sodik félévre esedékes országos segélyt már azok a színtársulatok fogják megkapni, amelyek az uj engedélyek kiadása után alakulnak meg. (*) UJ Szőke Szakáll-fttm a prágai Urániában. Április 20., 21. és 22-én miutatja be a prágai Urá­nia Prága magyar társadalmának Szőke Szakáll egyik uj filmjét, amelynek címe „Barátságos ar­cot kérek”. A kiváló magyar humoristán kívül Szörényi Éva és Ráday Imre játsszák a film főszerepeit. A film története mulatságos és iz­gató.) Szőke Szakáll fényképészeti műtermét job­ban szeretné gyttmölosöztetni, a sajtóihoz szegődik és ott töméntelen bonyodalomban van része. Vég­re is leánya igen jól megy férjhez és a bonyodal­mak megoldódnak.) A film mellett Halmay Tibor, S világhírű és közkedvelt magyar táncos kémikus személyesen lép fel az Uránia színpadán, konferál, énekel és táncol. (*) A SzMKE gömörpanyiti szervezete most vi­szonozta a bejei szervezet látogatását testületileg. A látogatás várakozáson felüli lelkesedést ébresz­tett a népes bejei egyesületben s minden eddigi érdeklődésüket felülmúló lázas izgalommal és őszinte, meleg szeretettel várták, fogadták és ün­nepelték a gömörpanyiti kultur test véreket, akik uj elnökük, Pólyák Lajos községi biró vezetésével ötvenem felül jöttek el szekereken, kerékpáron. A gömörpanyitiak kitűnő szórakoztató műsorral lep­ték meg Bejét és tehetségük legjavával mutatkoz­tak 'be: hárem egyíelvonásos színdarab tizenhét szereplővel, szavalatok és énekszámok igazolták a _ tagok lelkes igyekezetét, szép tehetségét és Kiss Károly betanító-munkájának értékes ered­ményét. A panyitiak látogatása teljes mértékben tárta fel a testületi látogatások jelentőségét: a község szine-java először a dobogóról ismerkedik egymással, minden szereplő teljes ambícióval dol­gozik sikeréért, a hallgatóság érdeklődése foko­zottabb, a müsoT utáni tánc és csevegés a legjobb alkalom egész falvak lakóinak ismerkedésére. Minden SzMKE-szervezet vezetőségének legmele­gebben ajánljiuk a szomszédos szervezetek látoga­tását: a gyakorlat igazolni fogja, hogy úgy a tag­létszám megsokszorozása, mint falusi kulturéJe- tünk igazi felvirágzása lesz eredménye a falvak egymá8köztí müsorcseréjének. (*) Babay József uj darabja Milánóban kerül először szinre. Budapestről jelentik: Babay József uj darabja, „A post;aezekrény“, a jövő színházi évad elején kerül színre a budapesti Nemzeti Szín­házban. A kitűnő iró a napokban értesítést ka­pott kiadójától, aki közölte vele, hogy a milánói városi színház elfogadta előadásra a darabot és még ebben az idényben bemutatja. (*) A budapesti színházak e heti műsora. — OPERAHÁZ: Kedd: Hovansceina. Szerda: Sybill. Csütörtök: Figaro házassága. Péntek: A Rajna kin­cse. Szombat: Álarcosbál. Vasárnap délután: Pil­langó kisasszony; este Pesti Cameval. A tükör; CsórdJa jelenet. — NEMZETI SZÍNHÁZ: Kedd: Csil­lagók felé. Szerda: Amerikai Elektra. Csütörtök: Donogoo. Péntek: Hódítás. Szombat: Faust. Vasár­nap délelőtt: Szülők lázadása; délután: A sevillai borbély; este: Üveghíntó. — VÍGSZÍNHÁZ: Kedd: Bovaryné. Szerda: Vihar az egyenlítőn. Csütörtök: Bovarynó. Péntek: Vihar az egyenlítőn. Szombat: Két asszony.. Vasárnap délután: Vihar az egyenlí­tőn; este: Két asszony. — MAGYAR SZÍNHÁZ: Kedd, csütörtök és péntek: A szűz és a gödölye. Szerda, vasárnap délután: Mennyei dal, Egy óra a Vatikániban. Szombat és vasárnap este: A néma levente. — BELVÁROSI SZÍNHÁZ: Egész héten minden este és vasárnap délután: Eltévedt bárány- kák. — MŰVÉSZ SZÍNHÁZ: Csütörtök: Sajtófő­próba. Péntek, szombat és vasárnap este: Liliom. — VÁROSI SZÍNHÁZ: Csütörtök, szombat, vasár­nap délután és este: Josephine császárné. Hétfő: Hangverseny. — PESTI SZÍNHÁZ: Minden este és vasárnap délután: Illatszertár. — ANDRASSY-UTI SZÍNHÁZ: Minden este és vasárnap délután: A ro­mantikus asszony. — TERÉZKORUTI SZÍNPAD: Minden este és vasárnap délután: Kacagó tavaszi esték. — PÓDIUM KABARÉ: Minden este és vasár­nap délután: Uj miisoT. — ERZSÉBETVÁROSI 8ZLNHAZ: Mindennap: Mozgalmas éjszaka. — JÓZSEFVÁROST SZÍNHÁZ: Mindennap: A pomázi prímás. - KISFALUDY SZÍNHÁZ: Mindennap: Iíád bízóin a feleségem. BUKAREST, — A kisantant államainak a BeneS elnök serlegéért folyó nemzetközi tornáját Bukarestben a csehszlovák-román mérkőzéssel nyitották meg. A romáin fővá­ros nagyban készült erre a mérkőzésre. A csehszlovák csapatot ünnepélyesen fogad­ták; a román futballszövetség helyiségébe Is meghívták, ahol Devilla ezredes német nyelven üdvözölte a vendégeket, akiknek nevében dr. Pelikán, a CsAF elnöke ugyancsak németnyelvű beszédben vála­szolt. A mérkőzést megelőzően, —• mint arról vasárnapi számunkban beszámoltunk — sajtótámadás érte a román futballszövetség vezetőségét, mert nem tartotta be az OETR (a legfelső román sporthatóság) által rá­parancsolt nemzetiségi kulcsot. A román hivatalos sporthatóság ugyanis 8:3 arány­szám betartását irta elő a román többségi és a kisebbségi játékosok szerepeltetését illetően. Ezzel szemben a futballszövetség a siker érdekében éppen fordított arány­ban állította fel csapatát, amelyben mind­össze bárom román játékos kapott helyet, A bojkottfelhivásnak sem igen volt foga­natja, mert a zuhogó eső ellenére 35.000 főnyi közönség töltötte meg zsúfolásig a ONEF -stadiont, A díszpáholyban megjelent maga Károly király is Mihály trónörökös és a kormány képviselőinek kíséretében. A mérkőzés eredménye a mutatott játék alapján inkább hízelgő a vendégeikre nézve, mert Románia csapata többet és veszélye­sebben támadott, Csehszlovákia csak az első húsz percben mutaitott némi fölényt, addig Románia kép­viselői elfogódottan játszottam A játék fo­lyamán azonban mindjobban kidomboro­dott a fiatal romániai együttek gyorsaság­beli és taktikai fölénye. Plánicka minden művészetére szükség volt, hogy Dobay és Bodofa pompás lövései ne találjanak utat a csehszlovák kapuba. A gólnélküli első fél­idő után a második félidő 16. percében ha­talmas ujjongás és diadalorditás közepette lőtte be Beke-Dobay-Bodola kombináció után Bodofa Románia első gólját. A mind­jobban erősödő nyomást alig tudta a cseh­szlovák védelem elhárítani. Dobay éles lö­vését Plánicka már csak Kovács elé tudta öklözni, aki tisztán állt a kapu előtt, ami­kor hátulról felvágták. Mindenki 11-est várt, Barlassina azonban általános megrö­könyödésre sarokrúgást ítélt és ezzel meg­fosztotta a romániai csapatot a győzelem­től1. A 38. percben váratlanul esett a ven­dégek egyenlítő gólja, amelyet nehéz hely­zetből Nejedly lőtt. A romániai csapat legjobb emberei Dá­vid kapus mellett Juhász középfedezet és a csatársor négy magyar játékosa: Bodola, Dobay, Beke és Kovács voftak. Csehszlo­vákia együtteséből Plániéka és Burger hát­véd érdemel dicséretet. A mérkőzés eredménye nagy sikert Jelent a fiatal romániai fuitbalfeportnak. Rendid-eső a mérkőzés után A mérkőzés után Károly király dr. Peli­kán tanárnak, a CsAF elnökének a kultu­rális érdemek jutalmazására alapított ér­demrendet adományozta, Dávid romániai és Plániéka csehszlovák kapust pedig rendkívüli teljesítményeikért a román pol­gári érdemrend II. osztályával tüntette ki. Válogatott mérkőzések terminusai Bulgária és Csehszlovákia futballszövet- ségeinek képviselői Bukarestben megegyez­tek a világbajnoki selejtezőként kiirt bol­gár-csehszlovák mérkőzések időpontját il­letően. Eszerint a bulgárok Szófiában rendezik az első mérkőzést ez év november 4-én vagy 7-én. A revánsra Prágában 1938 április 4-én kerül sor. A szláv kupa ügyében is folytak a tárgya­lások. Megvárják Lengyelország álláspont­ját. — A kisantant-államok Bene§-serleg- tornájáit nem az eredetileg tervezett 3 év* hanem 2 év leforgása alatt fogják lebonyo­lítani s igy a tornát lezáró román—cseh­szlovák mérkőzésre 1938 október 28-án fog Prágában sor kerülni. Időközben úgy Ro­mánia, mint Csehszlovákia lebonyolítja Ju­goszláviával vívandó mérkőzéseit. Prága —Berlin városhözi 4:2 (2:1) Prágában vasárnap Csehszlovákia máso­dik garnitúrája Prága elnevezés alatt ne­hezen győzött egy berlini válogatott együttes ellen. A mérkőzést a bécsi Miesz vezette 20.000 főnyi közönség előtt. A prá­gaiak góljait Prokop (2), Czech és Masat, a berliniekét Bemdt (2) lőtték. Mindkét ol­dalon a kapusok (Klenovec, illetve Bur- nitzki) tűntek ki A VAS és a Komáromit FCgyőzött a magyar csapatok közül a nyugati divízióban A LAFC saját pályáján, az Érsekújvárt SE pedig Zsolnán kapott ki ■■ ■■ ■■ Trencsén legyőzte a nagyszombati Rapidot, Rutika a Pőstyéni SK-ot ■■ A szabadnapos Fülehi TC továbbra is vezet POZSONY. — A nyugatszlovenszkói divízió va­sárnapi fordulóján a magyar csapatok csak fél- sikerrel szerepeltek. A Komáromi FC és a Vas győzött, mig a LAFC és az Érsekújvár! SE kika­pott. — A szlovák csapatok közül a Trencséni TS megerősítette a második helyét, mig Ruttkának sikerült Pöstyént legyőzni. Az eredmények voltak: Vas—Losonci AFC 2:1 (1:1) LOSONC. — Borús, kissé szeles időben folyt le 1000 néző előtt, Laboda bíró vezetése mellett a két magyar csapat találkozása, amely igen szép nívón mozgott. A LAFC volt a többet támadó fél, de a Vas veszélyesebben tört előre. A játék alap­ján a LAFC megérdemelte volna az egy pontot. A két csapat a következő felállításban szerepelt: Vas: Lukács; Perük, Smistik; Sióé, Hudek, Zsák; Janota, Fürst, Miller, Porubazky, Hoki- szék. LAFC: Áron; Lichtner, Biukovszky; Feremczy, Kostyál, Madaraesy; Schleicher, Ménessy, Soós, Molnár, Tulák. Változatos mezőnyjáték után a Vas Ihárom sa­rokrúgást ért el. A 20-ik percben Tulák szép be­adását Schleicher a középre fejelte, Molnár vette át a labdát és ugyancsak fejesből gólt szerzett. A 21dk percben Fürst büntetőrugását Áron kiejtette, de a kapufa mentette a biztosnak Játszó gólt. Majd Fürst pompás lövését Áron bravúrosan Kiöklözte, de a 41-ik percben Fürst bombáját védeni már nem tudta. így a félidő 1:1 arányban végződött. A második félidőben a LAFC sokat támadott. A B4-ik percben Molnár fejesét a kapufa mentette. A 31-lk percben a Vas ért el újabb gólt. Zsák 20 méteres büntetőrugása a felső sarokba vágó­dott. A LAFC volt ezután Is fölényben, de ki­egyenlíteni már nem tudott. A Vas legjobb része a halfsor volt. Kitűnő volt mindhárom ember. Általában az egész csapat jó benyomást keltett. A csatársorban Holuszek és Fürst voltak a legveszélyesebbek. A LAFC legjobb része a közvetlen védelem volt. Áron javuló formát árult el. A két hátvéd hibát­lan volt. A halfsor legjobbja Ferenczy. Madarassy is jó, Kostyál sokszor eltűnt. A csatársor nagy balszerencsével küzdött. Legveszélyesebb ember Tulák volt. Legrosszabb pedig Ménessy volt. Laboda biró jól vezette a mérkőzést. KFC—Zólyomi TK 1.0 (1:0) KOMÁROM, — Meglehetősen szép, de kissé sze­les idő kedvezett a KFC első tavaszi otthoni mér­kőzésének. A komáromi csapatot eddigi négy, ide­genben lejátszott mérkőzése után favoritnak te­kintették komáromi sportkörökben. A várakozás megvalósult, mert győzött a KFC, de győzelme nagyon keserves küzdelemben született meg. A Szigethy; Hadanich, Czlrók; Molnár, Vitálos, Wein- traub; Kacz, Csivre, László, Tóth, Drózdy össze­tételű csapat közel sem mutatta azt a játékot, amit legutóbb Ruttkán, vagy az ÉSE ellen. Ennek oka ábban rejlik, hogy válogatott középfedezete Vitá­los, váratlanul gyengébb napot fogott ki és igy az ellenfél kitünően kombináló csatársora gyakran közeli tette meg a KFC tizenhatosát — azon túl már azonban nem jutott a tudásából. Az első félidő meglehetősen unalmas volt, a második azonban csupa izgalommal teljes. Ebben a perió­dusban. már jobban harcolt mindkét együttes és mindkét kapunál akadt egy-két veszélyes szi­tuáció, a védelmek azonban mindent tisztáztak. Akadt ebben a részben durvaság is, aminek Mol­nár lábsérülése és Hadanich kiállítása lett a kö­vetkezménye. — Az egyetlen gól a 44-lk percben esett, amikor Kacz éles lövését a kapus kiejtette és a ráfutó László behelyezte. A győztes csapat­ban elsőrangú volt a közvetlen védelem, Wein- traub, Molnár és Kacz, mig a vendégeknél a sze- rencséskezü Tóth kapust, Mutihot (kár, hogy nagy színész) és a Resina—Kiríván—íLukavsky belső triót kell kiemelnünk. Novák biró nagy objektivi­tással és erős kézzel vezette a mérkőzést. — 1000 néző. Ruttkai FC—Pőstyéni SK 2:0 (1:0) RUTTKA. — A kiesési derby-mérkőzés a honi együttes győzelmét hozta megérdemelten. A győz­tes gólt Hradil rúgta. Pöstyén váratlanul rossz formában szerepelt. Biró: Jákob. Trencséni TS—Rapid, Nagy­szombat 3:2 (3:1) TRENCSÉN. — A honi csapat az első félidőben volt igen jó, amikor a győzelmet meg is érde­melte. A második félidőben a Rapid felnyomult, azonban kiegyenlíteni már nem tudott. Gólok: Betka (2), egyik 11-esből, és Varga a TTS, Zsi- gárdy és Meliska a Rapid részéről. — Biró: dr. Brüll Gyula. Zsolnai SK - Érsekújvárt SE 3:1 (3:0) ZSOLNA. — Aránylag kevésszámú közönség je­lenlétéiben a zsolnai csapat értékes győzelmet ara­tott az érsekujvári csapat felett. A játék két fél­ideje, mint az eredmény is mutatja, különböző volt. Szünet előtt a honi csapat kiváló formában játszott. A második félidőben a Riedl középcsatár és Sdhóitze centerfedezet kiesett a keretből. Zsolna Chloupek helyén, az ÉSE pedig Medovieh helyén játszott tartalékkal. A 10-ik percben Tóth a kapu előtt átkarolva tartotta Risdlt, amiért a biró ti­zenegyest Ítélt, melyet Derkics lőtt be. Két perc­cel később Chochola kitűnő csellel a kiszaladó Schéda kapus mellett szerezte meg a második gólt. Zsolna állandó fölényben a 40-ik percben Riedl beadásából Chochola révén a harmadik gólt lőtte be az ÉSE kapujába. Szünet után Zsolna erő­sen támadott és úgy látszott, hogy a vendégcsapat nagy vereséggel tér haza, amikor Vanák váratlan lövéséből a 15-ik percben megszerezte a becsület­gólt. Ettől kezdve a zsolnaiak visszaestek és az ÉSE nagy fölénye alakult ki. A zsolnai védelem azonban helyén volt és nem engedett változtatni az eredményen. Kiss ruttkai biró mindkét félt megkárosította hat ár o-z a. ti ans ágáv aj. Az előmérkőzésben Zsolna Ifj. csapata a kerii-