Prágai Magyar Hirlap, 1936. november (15. évfolyam, 250-274 / 4099-4123. szám)

1936-11-17 / 263. (4112.) szám

1936 november 17, kedd. ^JWGM-MaíDÍSARHIRL® 7 (*) Meghívó. A Szlovenszkói Magyar Szín- pártoló Egyesület 1936 november 29-én, vasár­nap délelőtt 11 órakor tartja évi rendes köz­gyűlését Kassán a Polgári Társaskör (Stefánik- ucca 69. sz.) nagytermében. A közgyűlésre az elnökség és elnöki tanács megbízásából meghí­vom az egyesület alapító, rendes és pártoló tag­jait, valamint helyiszervezeteit. (Amennyiben ezen határidőre határozatképes számban a ta­gok meg nem jelennének, a közgyűlést az alap­szabályok 25. §-a értelmében ugyanaznap dél­után 3 órakor tartják meg s a jelenlevő tagok számára való tekintet nélkül is fog határozat hozatni.) Napirend: 1. elnöki jelentés, 2. beszá­molók és jelentések, 3. zárószáraadások jóvá­hagyása és a felmentés megadása, 4. költségve­tés megállapítása, 5. általános tisztujitás, 6. eset­leges indítványok, amelyek csak akkor tárgyal­hatok, ha a közgyűlés előtt legkésőbb 48 órával írásban nyújtották be őket Gombos József társ­elnöknél. — Kassa, 1936 november 10-én. Gom­bos József s. k., ügyvezető társelnök. Dr. Briikk Sándor s. k., titkár. (*) A pozsonyi magyar cserkészeik nagysike­rű műkedvelődŐadása, Pozsonyból Írják: Va­sárnap délelőtt a Kiskárpátok magyar cserkész- csapatának műkedvelői nagy sikerrel adták elő a pozsonyi színházban Bónyi Adorján kedves, hangulatos zenés vígjátékét, a Vikit. A cserké­szek már több sikeres mükedvelőelőadással lép­tek a nyilvánosság elé, a Viki-nek is olyan nagy volt a sikere, hogy a jegyek elővételben elkeltek, a színház zsúfolásig megtelt lelkes kö­zönséggel és már a jövő vasárnapra is vásárol­ják a jegyeket, amikor is az előadást megismét­lik. Az előadás szereplői közül elsősorban kell említenünk a címszerepet játszó Máté-Matejka Ducit, aki ezúttal újból 'bebizonyította kivételes színjátszó készségét. Dévaj, temperamentumos volt, ahol kellett, ahol a „nadrágos" szerep kí­vánta és bájosan egyszerű, természetes, ahol újból — leányzóvá öltözött át. Partnere: ifj. Körinek Lajos (Feri) szintén rutinos műkedvelő, aki a főispán fiát életes színnel, délcegül alakí­totta. Nádszegi Lajos árvaszéki ülnöke kitűnő kabinetalakitás, úgyhogy többször nyiltszini tapsban is volt része. Ugyanilyen sikert ért el Sárai Pali csupasziv Weisz doktora. Fokozta a hatást kitűnő „egészségügyi tanácsos" maszk­ja, Hatházi Máté földbirtokost Tabán János adta sok rátermettséggel, míg Hatháziné szere­pében Rehorovszky Jenőné ügyeskedett, K. Niobus Harry Kont főispánja, Szalay Józsefeié Kontnéja, Fekete Andor nagyszerű pityókés Verzárja és Winkler József jóízű huszárőrmes­tere járultak még hozzá a sikerhez, de a töb­biek is, mint: Farkas Lajos, Szentgróthy Kál­mán, Szendrey József, Fehér László, Tollasi Károly. Czérfalvi Oszkár, Fagoly Gyula, ifj. Kuster Gyula, Mészáros Lajos, Pethő Sándor, Simon Dóra, Glaser Kurt tehetségük legjavát adták. A darabot Nádszed Lajos rendezte, di- cséretreméltö agilitással. A zenéről Bittó Sán­dor cigányzenekara gondoskodott. A megyebál- jelenetben szebbnél-szebb fiatal leányok adták a bájos keretet. A közönség nagy megelégedés­sel fogadta a sikeres előadást, — taps, virág volt bőven — és igazán kellemes emlékkel, jó­kedvűen távozott, (Dr.) (*) Anny Ondra visszavonul a filmezéstől. Ber­liniből jelentik: Anny Ondra, a népszerű film­szinésznő, Sobmeling ökölvivóvilágbajnok felesé­ge elhatározta, hegy befejezi films-zinésznői pá­lyafutását. Legutolsó szerződésének, amely két szerepre szól, még eleget tesz. de azután vég­érvényesen visszavonul a magánéletibe. A „Tele- graf“ a berlini jelentésihez hozzáfűzi, hogy Annv Ondra prágai rokonsága mit sem tud a művésznő visszavonulási terveiről. (*) A budapesti színházak e heti műsora. OPE- RAHAZ: Kedd: A tenor. Szerda: Tannhauser. Csütörtök: Don Juan. Péntek: Troübadur. Szom­bat: Hegyek alján. Vasárnap délután: Sylvia, Baba- tündér; este: Traviata. — NEMZETI SZÍNHÁZ: Kedd: Pokoli színjáték. Szerda: Feltételes megálló­hely. Csütörtök: Pokoli színjáték. Péntek: Feltéte­les megállóhely. Szombat délután: Reminek kincse; este: Feltételes megállóhely. Vasárnap délután: Liliomfi; este: Feltételes megállóhely. — VÍG­SZÍNHÁZ: Kedd: Erzsébet, az elérhetetlen asszony. Szerda: Társasjáték. Csütörtök: Erzsébet, az elér­hetetlen asszony. Péntek: Társasjáték. Szombat: Társasjáték. Vasárnap délután: Erzsébet, az elér­hetetlen asszony; este: Társasjáték. — .MAGVAK SZÍNHÁZ: Kedd este, csütörtök este és vasárnap délután: Disraell. Hétfő: Bikfic tanár ur. Szerda: Bikfic tanár ur. Péntek: Bikfic tanár ur. Szombat este: Bikfic tanár ur. Vasárnap este: Bikfio tanár ur. — BELVÁROSI SZÍNHÁZ: Kedd, szerda, pén­tek, szombat és vasárnap este: Megvédtem egy asz- eaonyt. Vasárnap délután, hétfő és csürtörtök: Udvari páholy. — PESTI SZÍNHÁZ: Minden este és vasárnap délután: 'A virágzó asszony. — MŰ­VÉSZ SZÍNHÁZ: Csütörtök, szombat és vasárnap este: Az ördög cimborája. Péntek és vasárnap dél után: Aranyhal. Kedd és szerda: Reinhardt-vendég­játék: Kísértetek. — ROYAL SZÍNHÁZ: Egész hé­ten minden este és vasárnap délután: Január 16-án éjjel. — VÁROSI SZÍNHÁZ: Kedd: Aida (Lauri Vo’pi). Péntek: Molinary zenekari hangverseny. Szombat: Boxmérkőzée. Vasárnap délelőtt: Gyer­mekelőadás; délután: A sevillai borbély; este: Bir­kózó mérkőzés. — ANDRÁSSY-UTI SZÍNHÁZ: Minden este és vasárnap délután: Eső után köpö­nyeg. — KAMARASZÍNHÁZ: Minden este és va­sárnap délután: Sok hűhó Emmáért. — BEfHLEN- TÉRI SZÍNHÁZ: Minden este és vasárnap délután: A doktor ur. — FŐVÁROSI ORFEUM: Minden este, csütörtök, szombat és vasárnap délután: Bubi, Va­rieté. — PÓDIUM KABARÉ: Minden este és vasár­nap délután: írók kabaréja. Konferál: Békeifi László. — TERÉZKÖRUTI SZÍNPAD: Minden este és vasárnap délután: Bulla Elma vendégjátéka: „Dr. Kerekes Mária“ című darabban. Ezt megelőzi á nagy kabaré műsor. SPORT Prága után Páris ... Kikapott Budapest válogatott csapata a franciáktól Csődöt mondott a dr, Sárosi által vezetett magyar csatársor ■■ Turay, a középfedezet lőtte a becsületgólt ■■ ■ ■■ 30,000 néző PÁMS-BUDAPEST 2sí (ÍsO) Páris, november 16. A Parc de Princes-sta- dtonban 30.000 főnyi néző előtt folyt le Budapest és Páris válogatott csapatainak találkozása. Prága után négy héttel és az angol mérkőzés előtt 18 nappal a magyarok újból nemzetközi ku­darcot váliottak, aminek főoka ezúttal is a teljés gólképtelenség volt. Annak dacára, hogy a ma­gyar csatársort most a látszólag már kitűnő for­mában lévő dr. Sárosi vezette, annak egyetlen tagja sem tudott gólt szerezni. A becsületgólt is a középfedezet Turay lőtte. A magyarok ezúttal először szenvedtek vereséget a francia főváros­ban, amely azonban megérdemelt volt. A francia csapat a magyarok játékbeli fölényét lelkesedés-1 sel és elánnal pótolta és azt a tipikus stílust pro­dukálta, amellyel már számos középeurópai csa­patot vereségbe sodort a francia fővárosban. A mérkőzés francia támadásokkal indult és rögtön a 10-ik percben Mátbé megszerezte a franciák első gólját. Az eredményt Páris csapata továbbra is tartani tudta, mert a magyar támadások a francia kapu előtt állandóan megfeneklettek. Hiába küzdött a magyar halfsor és küldte előre a csatárokat. A második félidő 7-lk percében Turay 25 méte­res bombalövéssel kiegyenlített. Nemsokára rá Hiden a francia kapuban megsérült, helyébe Gonzales állott be. A magyarok ezt az előnyt sem tudták kihasználni, ezzel szemben a 29-ik percben Couards jól helyezett lövése talált Szabó hálójába. A mérkőzés végén kisebb durvaságok estek, de Leclerq biró, aki pártatlanul működött, a durva­ságokat erélyesen elfojtotta. — A magyar csa­patból egyedül Turay és a Biró—Polgár hátvéd- pár játéka érdemel elismerést. Eldöntetlenül végződött a komáromi magyar diviziós derby Komáromi FC- Érsekújvári SE 1:1 (0:0) ■■ Fülek fölényes győ­zelmet aratott a pozsonyi Vas ellen, amely kapus nélkül játszott Komárom, november 16. (Saját tudósítónktól.) Az ÉSE—KFC hagyományos de-r-byre nemcsak a két város, hanem egész Délszlovenszkó sporttár­sadalma megmozdult. Mintegy 2000 főnyi közön­ség előtt folyt le az a nagy érdeklődéssel várt mérkőzés, amelyre a csapatok igy álltak fel: KFC: S-zigethy — Hadarni eh, Czirók — Molnár, Vitálos, Simon IH. — Kacz, Malár, László, Tóth, Kovács. ÉSE: Medovich — Tóth, Szklenár — Miklós, Rei- ner, Verseghy — Silbenstein, Klemanovits, Bröetl, Kovács, Laczkó. A KFC tehát nélkülözte Simon H.-őt, Csivrét és Drózdyt, mig az ÉSE-ben Eerdiczky helyén volt tartalék. A mérkőzés maga igen nagy csalódást okozott. Mindkét csapat mélyen formáján alul játszott, különösen a csatársorok gyenge teljesítménye volt szembeötlő. Nemcsak mint egész nem ütöt­ték meg a mértéket, hanem még egyéni játékot sem lehetett látni az egész mérkőzés alatt. A tiz csatár között nem volt egy épkézláb, gólratörő játékos. Az ilyen támadóláncok mögött természetesen nagyon éltek a fedezetsorok és a közvetlen vé­delmek. Az egész mérkőzés általános kritikájában könnyen leszögezhetjük, hogy inkább a fedezet­sorok harcoltak egymás ellen, mint a fedezet­sorok a támadósorok ellen. A játék ennek megfelelően alacsony színvonalú és helyenként egészen unalmas volt. Az első félidőben az ÉSE, a másodikban viszont a KFC mutatott némi fölényt. Technikailag határozot­tan az ÉSE keltett nagyobb elismerést, lelkese­désben azonban a KFC felülmúlta. Egyénileg a KFC-ből a teljes fedezetkor: Mol­nár—'Vitálos—'Simon Hl. és a Ozirók—Hadanich hátyédpár tűnt ki. Érdekes, hogy csatársorában az egy év óta pihenő és az utolsó pillanatban be­ugró Kovács volt a legjobb. Ez jellemző a csatár­sor tudására. Az ÉSE legjobbjai: Reiner, Miklós, Tóth, Medo- vieh és Kovách. Gabcsó biró mindkét fél kárára sok hibát köve­tett el, azonban igyekezett objektív maradni Góllövők: Reiner (öngól) és Klemanovits. Füleki TC— Vas, Pozsony 5:0 (4:0) ralévő ideje, melyben a Vas volt veszélyesebb. Az utolsó percekben Vymlátil kitört, testtel a hálóba vitte a labdát, de a meglehetősen távol- á ló biró nem Ítélte meg a gólt, mivel a Vas já­tékosai szerint Vymlátil kézzel érintette a labdát. A győztes csapat nem játszotta ki multheti formáját, bár a Vas nem mutatkozott a PFK-nál nagyobb ellenfélnek. Az utóbbi mérkőzéseken oly fölényesen játszó fedezetsor fáradtan mozgott és hiányzott belőle Zupkó lendületes játéka, 'bál' az őt helyettesitő Szabó megfelelt. A csatár-' sor nem volt rossz, de nagy hibája a tiulkombiná- lás s nem játszottak kellően szélsőkre. A védelem nem volt itulnagy feladat elé állítva. A Vas csapata, dacára hogy tiz emberrel ját­szott, veszélyes e'lenfél volt, bár nagy szeren­cséje, hogy a szükségkapus teljesen feledtetni tudta Lukács kapus hiányát és sok nehéz helyze­tet tisztázott. Igaz, hogy ha a füleki csatárok erő­sebben lőnek kapura, úgy sokkal több góllal ter­helték volna hálóját. A két hátvéd volt a csapat legjobbja. A fedezetsorban Hudek emelkedett ki. A csatársorban a jél játszó Fürstre nagyon vi­gyáztak, rajta kívül még Motheil volt igen ve­szélyes. Mohler biró jó volt. Fülek, november 16. (Saját tudósitónktól.) A Vas megérkezését már szerencsétlen körülmény befolyásolta, amennyiben Lukács kapus Pozsony­ban elkéste a vonatot és igy a pozsonyiak 10 emberrel voltak kénytelenek felvenni a küzdel­met, mert Smistik állott a kapuba. A füleki csa­pat Mihókkal megerősödve, de a sérült Zupkó he­lyett a tartalék Szabóval ál’ott ki. Az FTC nagyarányú győzelme ellenére sem elé­gített ki, miután számbeli fölénye folytán le­nézte a sziwel-lélekkel küzdő ellenfelét, amely a második félidőben nyilttá tudta tenni a hely­zetet. Az első félidőben az FTC Gleissza, Vy- mlatil, Mihók és imsét Vymlátil révén ért el eredményt. Szünet után, amikor Pilát a 11-ik I percben megszerezte az ötödik gólt, mindenki a Vas katasztrofális vereségét várta. Ennek el­lenére az ötödik gól után a Vas erélyes já­tékba kezdett, viszont az FTC csapata mintha kifáradt volna. Egymásután következtek a Vas lefutásai, de az FTC jól védekezett. Az FTC is sokat, támadott, •de támadásai erőtlenek voltak és csatársora isrné- j telten tulkombinált. A 18-ik percben Miihók bom­báját a kapus kiütötte, Mihók újra lőtt, de a tö­mörült védelmen fennakadt a lövés. Nagy kava­rodás támadt a Vas kapuja előtt, mignem Gleissza 1 a kapu mellé küldte a labdát. Pár percig nagyi fölénybe került az FTC, de újabb gólt nem voíts képes elérni. Mezőnyjátékkal telt el a félidő hát-| A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: 1. TTS 10 7 2 1 25:40 16 2. FTC 10 5 4 1 27:8 14 3. ÉSE 8 -ő 2 1 16:6 12 4. KFC 10 5 2 3 17:2-1 12 5. Rapid 9 5—4 19:12 10 6. LÁFC 10 4 2 4 17:11 10 7. Zsolnai SK 10 4 1 5 17:20 9 8. ZTK 10 3 3 4 16:26 9 9. VAiS 10 3 1 6 21:28 7 10. PFK 9 2 — 7 14:32 4 111 Ruttkai FC 10 1 1 8 14:27 3 Benke-serleg mérkőzések Kassán Prága, november 16. Az állami liga 10-ik for­dulójában a vezető Sparta saját pályáján egy pontot leadott a pilseni SK-nak és igy átmenetileg újból a Slavia került a bajnokság élére a másik pilseni csapat ellen aratott fölényes győzelmével. A Bratislava Pozsonyban legyőzte a tabella utolsó- előtti helyén álló bríinnl Moravská Slaviát, amely anyagi csőd előtt Is áll. — Az ungvári SK Rusj újból súlyos vereséget szenvedett, ezúttal Kladnó- ban. Az SK Náchod szép győzelmet aratott a prágai Viktória Zsizskov ellen. Az eredmények voltak : SPARTA—SK PILSEN 2 2 (1:2). 7000 néző. A Sparta lenézte lelkes ellenfelét. Gólok: Zéman (2). illetve Nejedly (2). Biró: Túrna. SLAVIA—VIKTÓRIA PILSEN 5:1 (1:1). A Sla­via Pilyenben nagyszerű csatárjátékkal győzött dr. Brüll Gyula hibátlan bíráskodása mellett. A nap hőse Kopedky és Vytiacil volt. BRUNN. SK Prostejov—SK Zsidenice 5:0 (3:0). Nagyarányú vereség a saját pályán. 10.000 csaló­dott néző. KLADNÓ. SK—SK Rusj, Ungvár 5:0 (4:0). A kladnói csapat gyönge formája ellenére is bizto­san győzött. 2000 néző. NÁCHOD. SK—Viktória Zsizskov 3:0 (1:0). 2000 néző. Megérdemelt győzelem. POZSONY. SK Bratislava—Moravská Slavia, Brünn 3:1 (1:0). A játék az első félidőben teljesen nyílt volt, mindkét csatársor csődöt mondott. A ■második félidőben Jávcr centerbe ment és a Bra­tislava. csatársora egy klasszissal feljavult. Az eredmény nem is maradt el. A 12-ik percben Maszarovics beadását Chodák belőtte. Az öröm nem tartott sokáig, mert Kriz kiegyenlített. A 31-ik percben Jávor Daucsikhoz passzolt, akinek lövése védh-etetlen volt. A 39-ik percben Jávor gólja megpecsételte a győzelmet. Biró: Krist. 4000 néző. A bajnokság állása: Slavia 10 7 2 1 36:12 16 Sparta 9 7 1 1 32:6 15 SK Prostejov 10 7 0 3 29:17 14 Zsidenice 10 6 0 4 16:24 12 SK Bratislava 10 4 3 3 25:17 11 SK Pilsen 10 5 1 4 23:17 11 SK Náchod 9 3 4 2 18:14 10 SK Kladno 10 4 1 5 25:23 9 Viktória Zsizskov 10 3 1 6 22:23 7 Viktória Pilsen 10 2 3 5 11:20 7 Moravská Slavia 10 1 1 8 9:30 3 SK Rusj, Ungvár 10 1 1 8 10:43 8 A KSC LEGYŐZTE A K. TÖREKVÉST, A KAC A BSG-t. Kassa, november 16. (Saját tudósit-ónktól.) A Kassai Sportclub néhai kiváló elnökének, Benke Istvánnak az emlékére vándorserleget alapított, amelyért ezidén a KSC, KAC, K. Törekvés, BSC csapatai küzdenek. Az első két mérkőzést most vasárnap tartották meg a következő eredmé­nyekkel j KAC-BARAKI SC 1:0 (1:0). Biró: Haidecker Lajos. Változatos küzdelmü mérkőzés. A BSC nagyon jól tartotta magát a formán alul játszó KAC -ellen. A győzelmet jelentő gólt az első félidőiben Keszi átadásából Holu- beczky rúgta. Az eredmény a BSC-re nézve hí­zelgő. KSC-K. TÖREKVÉS 3:2 (2:2). Biró: Dolyák. Az előzőnél sokkal lendületesebb, változatosabb mérkőzés. A vezetőgólt az 5-ik percben a KSC szerezte Ivankó révén. Majd a 8-ik percben a Törekvés Blinoer révén kiegyenlí­tett. XJgyanő rúgta a 16-ik percben a vezetőgólt. is. A KSC a kiegyenlítést a 24-ik percben Ignácz révén érte el. — Szünet után újból a KSC volt frontban és már a 3-ik percben Foist rúgta a 3-ik gólt, mely a győzelmet is jelentette, -mert a Törekvés azt már nem tudta kiegyenlíteni. A jövő héten a KAC a KSC-vel, a K. Törekvé# a BSC-vel fog játs-zani KSC ifj.—KAC ifj. 1:0 (0:0). K. Törekvés gyermek—KSC gyermek 8;0 Ismét a Slavia került az állami liga élére A Sparta eldöntetlenre játszóit • Győzött a Bratislava, súlyos vereséget szenvedett az SK Rusj ■ A vidéki csapatok sikerei