Prágai Magyar Hirlap, 1936. november (15. évfolyam, 250-274 / 4099-4123. szám)

1936-11-17 / 263. (4112.) szám

8 t>ra:gai-A\ag^ar-hirlae> 1936 november 17, kedd* A Ligeti a nyugati kerület ; őszi bajnoka Pozsony, november 16. (A PMH pozsonyi sport- szerkesztőjétől.) A nyugati kerületben véget ért a bajnokság őszi évadja, őszi bajnok a Ligeti lett, mig a második helyet a Szenei SK foglalta el Az utolsó forduló eredményei: LIGETI—TESTVÉRISÉG 9:1 (2:1). A mérkőzés baljóslatuan kezdődött a Ligetire i nézve. A Testvériség mindjárt az első pereben megszerezte a vezetést Pék révén. A Ligeti rá­kapcsolt és nagy fölényt karcolt ki. A 20-ik perc­ben sikerült a Ligetinek Griesler révén kiegyenli- j toni. A Ligeti-csatárok bombázták a kaput, de j nem volt szerencséjük s a §2-ik pereiben Michel- j berger mégis megszerezte a vezetést. Szünet után , a Ligeti szuverén ur lett a pályán és egymásután £ potyogtak a gólok a következő sorrendben: a , 10-ik percben Michelberger, a 15-ik percben Ko- j csis, a 29-ik percben Unger II., a 31-ik percben j Griesler, a 40-ik percben Griesler, a 41-ik percben j Kocsis és a 44-ik percben Callmayer II. révén. , Bíró: Jákob. < RAPID—DIÓSZEGI SE 2:1 (2:1). * A diószegi csapat igen kemény ellenfélnek bi- j zonyult és jó benyomást keltett. Üyen jól még nem i játszott a Í>SE Pozsonyban. A Rapid viszont nem < vo.lt olyan fitt, mint legutóbb. A mezőnyben egyenlő volt a két csapat, a kapu előtt azonban a Rapid csatársora határozottabbnaík bizonyult. ■ A vezetőgólt a Rapid szerezte meg Balogh II. góljával, de Uhlir nemsokára kiegyenlített. Ezután a Rapid támadott, de csak Takács ön­góljával tudta a győzelmet megszerezni. Biró: Fuihrmann. SZENCI SK—DONAUSTADT 2:1 (1:0). Egyenlő erők küzdelme. A szenei csapat na­gyobb lelkesedéssel játszott és ezzel szerezte meg a megérdemelt győzelmet. A szenciek góljait Mó­kus és Csánó lőtték, mig a Donaustadt részéről Babjár volt eredményes. Biró: Jani esek. FÖRÉVI TC—PTE 4:2 (3:1). Igen kévés küzdelmet vivott a két, csapat. A 1 PTÉ a vereséget elsősorban gyenge védelmének : köszönheti. A hátvédeik egyáltalában nem boldo­gultak a főrévi csatárokkal. A főrévi csapat nagy lelkesedéssel küzdött s enyhe fölényben volt. Á ’ győztes csapat góljait Lechner (2), Gottfried ésjsjl Schwartz lőtték. A PTE egyetlen gólját Nagy lőtte, a másik öngól volt. Biró: Koháry. NYUGATI KERÜLETI II. OSZT. BAJNOKSÁG: j MTE—Berg 3:2 (0:2), Union—Laíbor 5:2 (2:1), Vas II.—Törekvés 9:2 (3:1). BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK DSK—Admira 4:4 (2:1). — Virág völgy—BULE í 2:0 (0:0). ] Cseh* és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—Reiohenberger FK 4:3 (2:2). — DFC, Prága—DSK Gátolom 6:0 (3:0). — SV Bo- denback—Karlsbader FK 5:0 (2:0). — VflB Tép- ; litz-BSK Gablonz 3:3 (2:2). — DSB Scíhreeken- 1 stein—Warnsdorfer FK 3:3 (1:2). — DFK Ko- motau—Sporttorüder Prága 5:3 (3:1). — Vezet a DFC, Prága 18 ponttal a TFK 16 pontja előtt. A csehországi északi német megye őszi bajnok­ságát a DFC Graslitz nyerte pontveszteség nél­kül. — Az északkeleti megyében a DSB Brüx és a DFK Aussig lettek elsők. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ i Union Zsizskov—Bolkemians 1:1, Sparta Ko- ] sire—SK Liben 4:3, SK Nusle—AFK Kolin 2:3, 1 Viktorig, Nuele—Nuee.leky SK 3:0, Slavoj VIII.— Rapid 3:1, Stará Bolesíav—Sparta Kladno 2:2, ' Ceohie Kariin—Meteor VIII. 6:0. — Vezet a Öe- ' chie Kariin 18 ponttal a Sparta Kosire 15 pontja : előtt CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ I Petrin Pilsen—Jumgbunzlau 5:3, Slavia Karls- , bad—Kopisty 2:2, Köpiggrátz—Éxplosia Semtin 1:0, Dvur Králové—Polábán Nymburg 1:0, Ceské 1 Budejovice—Rakovník (utóbbi nem jelent meg) 3:0 jóváírva. — Vezet az SK Pardubice 17 pont­tal a Ceské Budejovice 16 pontja előtt. ; MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ SK Bafa Zlin—-Husovic© 2:1, Slezská Ostrava— Slovan M.-Ostrau 4:0, Zabovresky—SK Ólomonc 1:0, Hanáoká Slavia—Moravia Brünn 2:1, Póló­mra Karvin—Královo Pole 2:2. — Vezet a Slez­ská Ostrava 19 ponttal az SK Bafa 14 pontja előtt. AMATŐRBAJNOKSÁG Az ABC Bránik vasárnap első vereségét szen­vedte Prágában az SK Kralupytól 1:5 arányban, ennek dacára vezet az A. osztályban. — AB. osztályban az élen továbbra Is a CsAFC, Vino- hrady áll 18 ponttal. Kárpátaljai eredmények UNGVÁR. CsSK—UMTE 0:0. Barátságos. Bíró: Fedák (Rusj) kitűnő. 200 néző. Kemény 'és nivót- lan mérkőzik. Végig CsSK-fölény. Sarokrúgások aránya: 9:2 a CsSK javára. Jók voltak: Sichtar, Rusiineko, Svoboda, Vaz-ovics, illetve Ac kér mami kapué, Czap, Mondok hátvédek. TÉLISPORT )( Jégkorong-mérkőzéseik. Germán Cana- dians—Berlini válogatott 11:3. — EHC Davos —'EV München 2:1. — SC Riessersee—Zehlen- doiier Wespen 1:0. ÍÍ0.000 néző előtt Berlinben * Eldöntetlenül játszottak Németország és Olaszország válogatottjai Nagyszerű és változatos küzdelem után 2:2 (2:l)-es végeredmény Berlin, november 16. A zsúfolásig megtelt olim­piai stadionban, mintegy 110.000 főnyi néző előtt folyt le Németország válogatott futballistáinak találkozása a világbajnok Olaszország csapatá­val. Az eredmény eldöntetlen volt, ami azonban a németeknek jelent erkölcsi sikert. A 90 perc nagyszerű küzdelemben folyt le és több sza­kaszra oszlott. Rögtön a kezdet után az olaszok hatalmas iramba fogtak és mindjárt a második percben a szabadon engedett Colaussi bombalö­vése talált a német kapuba. Erre veszélyes olasz támadások folytak, azonban a németek csakhamar magukhoz tértek az első ijedelmükből és nem­sokára átvették a támadó fél szerepét. A 35-ik percben Siffling kiegyenlített és ugyancsak ő sze­rezte meg néhány perccel később a vezető német gólt is. A második félidőben mindkét csapat kissé ke­ményebbre fogta a küzdelmet, azonban ez nem lépte túl a megengedett határokat. Az olaszok fö­lénye jegyében folyt le ez a szakasz, aminek Fer­rari szabadrúgásból eredő kiegyenlítő gól volt az eredménye. Az olaszok legjobb embere Andreolo középfe- dezet volt, mig a csatársorban Ferrari és Piola tűnt ki. — Ölivieri kapus hibátlanul végezte feladatát, a hátvédeiéin biztosan állott a lábán. — A német együttesben Goldbrunner középfedezet volt a legjobb, a csatársorban Szepan kissé lany­hán mozgott, itt a legjobb ember GMlesch, majd Siffling volt. Eklöff svéd bíró bemutatkozása jól sikerült. A mérkőzést a díszpáholyban Göbbels birodalmi miniszter, az olasz követség tagjai, több más or­szágbeli diplomata és a nemzetközi futballvezérek nézték végig. A Nemzeti legyőzte az Újpestet, a Fhőbus ismét előretört — a magyar Nemzeti Bajnokságban Budapest, november 16. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A Magyar Nemzeti Bajnok­ság előrehozott mérkőzésén szombaton a Nemzeti az Újpestet 3:2 (0:0) arányban váratlanul legyőzte. Páratlanul izgalmas küzde­lem után esett az eredmény. Gólok: Molnár (2) és Fenyvesy a Nemzeti, Szűcs és Tóth az Újpest részéről. Az Újpest veresége révén — a Hungária távolléte folytán is — a második helyre a ^ Phőbus jutott, amely vasárnap a Kispestet 3:2 (2:1) arányban győzte le. A győztes gól a kispesti védelem hi­tójából esett. További gólok: Szabó és Turay II. a Phőbus és Déri és Nemes a Kispest részé­ről. — A ül. kerület a Soroksárt 2:0 (1:0) arányban győzte le Tamássy és Vig V. góljai­A Losonci AFC próbacsa­pata fölényesen győzött a rimaszombati Törekvés fölött LAFC—R. TÖREKVÉS 4:1 (2:0) Losonc, november 16. A LAFC hat ifjúsági Játé­kosát próbálta ki a vasárnapi barátságos mérkőzé­sen, amelyen a Középkerület pontveszteség nélküli őszi első helyezettje, a rimaszombati Törekvés volt ellenfele. Az élénk és változatos mérkőzésen na­gyon kiütközött a divízió és- a Kerület játékszín- vonala közötti különbség. Noha a LAFC diviziós együtteséből csak 5 játékos szerepelt, ez is elég volt ahhoz, hogy a kerület első csapatát biztosan legyőzze. A losonci utánpótlás nagyon tehetséges­nek mutatkozott. A fiatal belső hármasnak határo­zottan érzéke van az intelligens csatárjátékhoz. A Törekvés nagyon keveset mutatott A játékot kü­lönben károsan befolyásolta a mély talaj, amelyet a gyönge fizikumú fiatalok még nem bírnak, LAFC támadásokkal indult a mérkőzés, de több eredménytelen sarokrúgás után csak a 36. peroben sikerül Soós—Kovács—Kroller akcióból utóbbinak gólt szerezni. Három perc múlva a kitűnő Sohlex- cíher pompás beadásából Kovács lőtte a második gólt. Szünet után a Törekvés följavul és sorozatos támadásainak egyikét Tromka góllal fejezi be. 2:1. Utána ismét a LAFC van frontban, Soós ée tómét Stíhleicher beadásából Kovács lövi a mérkőzés két utolsó gólját. A LAFC próbajátékosai közül Kröller máris érett a diviziós csapatba való beállításra. Rajta kívül Bukovszky, Sáhleicher, Koslyál, Soós és Ménese y mutatott elfogadható játékot. A Törekvésben Áron kapus, Tronka, Kerekes és Szmrekács elégített ki. Drenkó (Fülek) erélyesebben tó vezethette volna a mérkőzést val. Az utóbbi most érkezett Besztercebányáról. Debrecenben a Bocskai a Budafokot 6:0 (4:0) arányban fölényesen verte meg, mig a Szeged FC otthon a Budai XI. ellen 2:1 (1:0) arányú győzelmet aratott. — Szombathelyen a Haladás a budapesti Elektromossal eldöntetlenre játszott, A csonka forduló után a NB-ban a hely zet igy alakult: 1. Ferencváros 17, 2. Phő­bus 16, 3. Újpest 15, 4, Szeged FC 15, 5. Hun­gária 14, 6. Nemzeti 13, 7. Bocskai 12, 8. Buda­fok 11, 9; Kispest 10, 10. Elektromos 9, 12. Ha­ladás 9, 12. Budai XI. 6, 13. Hl. kerület 3 és 14. Soroksár 2 pont. PROFI LIGA. Csepel—Salgótarjáni BTC 2:2, — VÁC—Vasas 3:1. — Erzsébet—Zugló 7:0. — Szürketaxi—Váci Remény 5:1. — Ló­dén FC—Drogisták 4:2. — Álba Régia, Szé­kesfehérvár—Nagytétény 4:1. Szlovenszkói eredmények NYUGATI ZSUPA Galgóci SK—Makkaibea 2:0 (1:0). — Városi Mü­vek— Osekléezi AC 2:0 (1:0). — Vágujhelyi AC— SK Trnava 4:1 (1:1). VÁGBESZTERCE. Sparta—Trencséni TS 5:3 (0:2). Barátságos. A honi csapat meglepő győ­zelme a nyugati divízióban vezető TTS ellen. Külföldi eredmények )( AZ ANGOL LIGÁBAN megkendődött a harc az elsőségért. Az I. osztályban a Sunderland a Ohelseát 3:1 arányban legyőzte és ezzel a Ports- mouth mögé a második helyre került. A Brent- ferd visszaesett. Győzött az Arsenal is a Bir­mingham ellen 3:1 arányban. — A II. osztályban a helyzet nem változott. Továbbra is a Buiry áll az élen. — Skóciában a vezető Aberdeen a Heartstől 0:2 arányban kikapott és igy a Ran­géi amely három mérkőzéssel van hátrányban, áll tulajdonképpen az élen, annál is inkább, mert a Celtics a Partink Thistleve.1 1:1 arányban el­döntetlenre. játszott. )( BÉCSBEN 7000 néző előtt a vezető Admira a Wackerrel 3:3 (3:1) arányban eldöntetlenre ját­szott. Ugyanakkor a Rapid a Libertást 5:3 (4:2) arányban legyőzte'. — 4000 néző előtt az Austria a Favoritner AC-ot 7:1 (3:1) és az FC Wien a Hakoaht 1:0 (0:0) arányban verte meg. — Florids- dorfban a Vienna az ottani AC-bal 2:2 (2:1) arány­ban eldöntetlenre játszott. — A Sportclub a Pos­tásokat 3:1 (1:1) arányban verte meg. — A baj­nokságban az Admira és a Vienna 13—43 ponttal állanak az élen, mig az Austria 12 ponttal bir, de egy játékkal hátrányban van, 4-ik FC Wien 11, 5-iik Rapid 10 ponttal. )( NÉMETORSZÁG. Stuttgartban Württemberg Elszász válogatott csapatát 6:2 (1:1) arányban győzte le 6000 néző előtt. )( FRANCIAORSZÁG. Lilié: Északfranciaor­szág a Sunderlandot 5:1 arányban győzte le. A bécsi Hiltl hárem gólt rúgott. — Marseilleban egy belgrádi vegyescsapat Délfranciaországot 5:4 (3:8) arányban győzte le. — Olaszország B. válo­gatott csapata Lyoniban 3:1 (2:0) arányban ért el sikert. )( SVÁJC Bajnokság: FC Biel—Luzern 0:1, Nords'tern—FC Bern 6:2, Loigano—Grasslhoppers 1:1, St. Gálién—Lausanne 0:5, Youmg Felíowe— Basel 1:0, Youmg Boys—Oh au x de Fonds 3:0. VÍVÁS )( Magyarország kardcsapatbajnokságát a bu­dapesti MAC nyerte, amely Győrött a vidéki baj­nok győri csapat ellen 10:6 arányban győzött. TENISZ )( Svájc fedettpálya férfiegyes teniszbajnok­ságát Zürichben Ellmer nyerte meg, aki a dön­tőben Maneffet 4:6, 6:1, 2:6, 6:0, 6:2 arányban legyőzte. A női egyest Stuckné-Reznicsek (né­met) nyerte a svájci Rollett ellen 6:0, 6:4 arány­ban. — A férfipárosban a francia Gentien-Ma- neff kettős győzött az Ellmer-Vriess pár ellen. ATLÉTIKA )( Szabó Miklós Berlinben szombaton a 3000 méteres síkfutásban 8:04.2 p. kitűnő idő alatt győ­zött a lengyel Noji, a német Schaumburg és a finn Iso-HoÍ!o előtt. Később kitűnt, hogy a táv nem volt teljesen 3000 méter, ami azonban nem von le semmit Szabó sikeréből. )( A bécsi WAF versenyén Wöber (Cricketer) az egyórás futásban 17.610 kilométerrel és 20 cen­timéterrel uj osztrák rekordot állított fel. A 15 kilométert 50:53.6 p. rekordidő alatt futotta meg. BOX )( Nagyszombatban az AC Jánosik a brünni Olympia BC-bal 8:8 arányban vasárnap délelőtt eldöntetlenre mérkőzött. — Vasárnap este a brfin- niek Érsekujvárott az ÉSE együttesétől 7:9 arányban kikaptak. )( A német Heuser Frankfurtban a Párisban élő amerikai Gene Stanleyt technikai kiütéssel az ötödik menetben legyőzte. — Bajnoki mérkőzésen Brucih Doímgörgemt győzte le. BIRKÓZÁS ) ( Klubközi birkózó verseny Kassán. Tudó si­lónk jelenti: A KAC és a KSC birkózói szép érdeklődés mellett klubközi birkózóversenyt tar­tottak, amelyen már több számban a verseny­zők ügyes birkózást mutattak be. — Mindaddig, amig az egyesületek nagyobb versenyt fognak rendezni, a klubközi versenyeket rövid időkö­zökben meg fogják ismételni, hogy a birkózók rutint, állóképességet szerezzenek. A klubközi verseny eredményei: Légsulyban Darok, KSC. 2. Fleischer, KSC. — Pehelysúlyban: Nagy, KSC. 2. Szinoveczky, KSC. 3. Müller, KSC. — Könnyiisulyban: 1. Mihali'k, KAC. 2. Novajkay, KAC. — Kisközéipsulyiban: Csajka, KAC. 2. Hornyák, KAC. 3. Kravenda, KAC. — Nagy- középsulyban: Hornyák, KAC. 2. Klestioszky, KAC. — Nehézsúlyban: Gedeon, KAC. 2. Kle- ma K., KSC. — A zsűri tagjai voltak: Klema Gyula, Winter, Wald. )( Magyarország I. osztályú birkózó-bajnokságát a B. Vasutas nyerte 16 ponttal az UTE 11 és a Törekvés 8 pontja előtt. A Vasutas az UTE-t 4:3, a Törekvést pedig 6:1 arányban győzte le, mig az UTE a Törekvés ellen 4:3 arányban győzött. )( Palusalu, a berlini olimpiai kétszeres győztes I Niirnbergben a német Horníischer ellen állott ki. Az észt nehézsúlyú bajnok vesesérülóee miatt a 12-ik percben a küzdelmei feladta. ÚSZÁS )( Az aussigi Schicht-uszodában a 3X50 méta- rés vegyes-stafétában a Hellas csapata 1:34.1 perccel uj országos rekordot állított fel. Az eddigi legjobb teljesítményt a pozsonyi Bar Koobba tar­totta 1:35.8 perccel. )( A németországi Paderbornban Fieciher a 190 méteren 1:00.5 p.. Freese a 400 méteren 4:56,8 p. alatt győzött. A 200 méteres mellúszásban Balke 2:40.9 perces időt ért el. )( A Komjádi-serlegért folyó vizipóló-mérkőzé- seken Budapesten vasárnap a MAC a BtBTE-t 5:2, az MTK a FTC-ot 4:1 és az UTE az NSC-ot 7:1 arányban győzte le. Aktív Magyarország októberi külkereskedelmi mérlege Budapest, november 16. Most tették közzé Ma­gyarország októberi külkereskedelmi forgalmának adatait. Ezekből megállapítható, hogy a múlt hó­napban a 'behozatal értéke 36.6 millió pengő volt (az előző év október hónapjában 38.9 millió pengő), a kivitel értéke pedig 46.5 (52.8) millió pengőt tett, az októberi külkereskedelmi mérleg tehát 9.9 (13.9; millió pengő kiviteli többlettel zárult. Az 1933. év első tíz hónapjában a behozatal értéke 358.4 (306.3) millió pengőt, a kivitel értéke pedig 406.6 (361.9) millió pengőt tett. A külkereskedelmi mérleg az 1935. év január—október hónapjainak 45.6 millió pengős aktívumával szemben a folyó év megfelelő időszakában 48.2 millió pengős kiviteli többletet mutat. Több tétel alakulása azt mutatja, hogy az agrárcikkek ismét nagyobb szerepet játszanak a magyar kivitelben. (—) Tanácskozások a szlovenszkói fürdő- | árakról. Az idegenforgalmi szövetség által Po­zsonyba összehívott tanácskozásokon szomba­ton és vasárnap megtárgyalták a szlovenszkói fürdők és idegenforgalmi központok ámivókér- dését. A tanácskozásokat a szövetség elnöke, dr. Safarik vezette. Szombaton dr. Éenisek, a Hypotecná Banka igazgatója a szállodai és für­dőhitelek kérdését ismertette. A vasárnapi tár­gyalásokon Novy, a szlovenszkói idegenforgal­mi szövetség titkára jelentést tett a szlovenszkói fürdőik ellátására rendezett ankét eredményéről. Ezután Franko igazgató tett jelentést az árkér­désről. Dr. Nosál hangsúlyozta, hogy a tátrai fürdők ellátása a javulás ellenére sem elégséges. A tátrai fürdők és nyaralók évente 20 millió koronát költenek élelmiszerre, amely összegnél a szállítás megszervezésével bizonyos százalék megtakarítható lenne. A tanácskozásokat több jelentés után dr. Safarik zárta be. Beszédében utalt az idegenforgalmi ankétra, amelyet egy hét múlva Zsolnán tartanak meg. (—) 20 ezer uj gyümölcsfa. A köztársaság te­rületén az állami erdők és nagybirtokok igazga­tóságainak fásítási programja keretein belül még az idén 20 ezer gyümölcsfát fognak kiültetni. (—) Nyugatszlovenszkón drágult a cement. Tudósitówk jelenti: Nyugatszlovenezkón a ce­ment ára 7—9 százalékkal megdrágult. (—) Mezőgazdasági kényszoregyesságeik. A hivatalos lap jelentőse szerint Szlovénszkón 6 uj ímezőgazdasági kényszeregyességi eljlát- rás indult. Ezek közül 3 a pozsonyi, 3 pedig a kassai kerületi bíróság körzetébe esők. (—) Létrejött az olasz—angol kereskedelmi egyezmény. Rómából jelentik: A hétfőn életbelépett olasz—angol kereskedelmi egyezmény szerint ag angol áruknak Olaszországba való 'behozatala áru­csoportonként változó korlátozások közt bonyolódik le, miig -Anglia nem korlátozza az olasz áruk bevi­telét. Az uj egyezmény rendezi a köLoeonöa fizetési forgalmai tó.