Prágai Magyar Hirlap, 1936. szeptember (15. évfolyam, 199-223 / 4048-4072. szám)

1936-09-15 / 211. (4060.) szám

8 ^R^GAI-A\mAaR-HIRJjAI> 1936 szeptember 15, kedd* Jó formában vannak a Varsóba készülő magyar atléták Kelen országos rekordot javított 5000 méteren Budapest, ezejpitemibor 14. (Budapesti szeir- Ikeez tőségünk belet onjelentése.) A BEAC vasár­napi, kitünően rendezett atlétikai versenyén jó formáról tetteik bizonyságot a két válogatott viadalra készülő magyar atléták. Kiemelendő Kelen uj országos rekordja 5000 m.-en, (Simon is a régi reíkxxrdo.n beliül futott), Makkay és Vár­szegi gerelyvetőversenye, amelynek utóbbi kis hijján uj rekordot javított A jobb eredményeik: Távoliugirás: Dombóvári 715 cm., magasugrás: dr. Bódossy 105 cm., gienelyveités: Malklcay 63.85, 2. Várszegi 61.51 m.. Várszegi 70.52 méteres dobásánál nélháiny centi­méterre (kilépett. 800 méter: Igfliói 1:56.2 p., 200 méter: Kovács 21.9 mp., rutdugnás: Bács- almássy 400 cm., 5000 méter: Kelem 14:53 perc, uj rekord! 2. Simon 14:54.2 perc. )( Csák Ibolya még mindig remék formában van. 156 centimétert ugrott egy bötlgyve me­nyen. )( Magyar atléták Bécsben a WAC jubiláns versenyén megnyerték a 100 m-t, Gyenes 10.9 mp. allatt győzött, Horváth ia snlydobást 15.15 méterrel, az 1000 méteres fogyó stafétát a MAC nyerte 2:01.5 p. idővel. Hátonyi második lett EidhbergeT mögött 1000 méteren 2:32.8, illetve 2:33.4 p. idővel )( Magyarország ökölvívói 16:0 arányban le­győzték szombat este Budapesten Szlovemszhó válogatott csapatát. 60.000 csalódon néző előtt Az Austria 1:0-ra legyőzte a Spartát Nagy kiábrándulása nézorekor dós strahovi stadionban • A Spartát elérte a favoritok végzete ■■ ■ »■ A győztes Austria pompás teljesítménye ■■■ Barlassina jól vezette a fair mérkőzést ■■« m Ausztriába vándorolt a KSzépeurópai Kupa ■ Prága, szeptember 14. Prága tulbiztosra vette a Sparta győzelmét. Annál nagyabb volt a hatvan­ezer főnyi közönség csalódása vasárnap délután a strachovi stadionban. A bécsi döntetlen után „el= kiabálták** a Sparta győzelmét. A sportsajté elő­legezte a tömjénezést és a különben derék csapatot utolérte a favorltok végzete. Éppen a döntő pilla­natban tört le. Ezzel szemben ellenfele, az Austria meggyőző formában, tisztán és megérdemelten nyerte el a kupabajnoki címet. Minden tekintetben és ami a legmeglepőbb, még küzdőképességben is felülmúlta a Spartát. A prágai bajnokcsapatnak rossz napja volt. De ebben az Austriának is van szerepe. Minden csa­pat úgy játszik, ahogy azt ellenfele megengedi- Nos, az Austria nem engedte jobban játszani a Spartát. Az Austriában Zöhrer kapusnak nem volt annyi dolga, mint Klenoveenek. jól és elegánsan védett. A S-esta—Ondritz hátvédpár nem engedte szóhoz jutni a vörösök csatársorát. A legjobb csapatrésze az Austriának azonban a fedezetisor volt. Diktálta az iramot és uralta a mezőnyt. A lilák csatársorá­ban Sindelár ideális irányító volt, partnerei meg* értették és főleg Jerusakm volt veszélyes. A szél­sők gyorsak és erélyesek voltak, sem Radó, sem Kostátek nem tudta fogni őket. Az egész csapat pompás benyomást keltett, nyu­I godtabban, intelligensebben és főleg rendszereseb­ben játszott a Spariánál. A Sparta fáradtan és ötlettelenül játszott. Védel­me volt aránylag a legjobb, abban is Klenovec ka* pus. A fedezetsor úszott, Boucek teljesen hátravo­nult és a csatársornak nem volt egy egészséges el­gondolásu akciója. Braine, akit tavaly a Ferencvá­ros elleni döntőn a győzelem szülőatyjának nevez­tek, teljesen rossz volt. Nem lőtt, nem passzolt, társai pedig formán kivül vannak. Facinek volt kü­lönben megint az egyetlen játékos a pályán, aki durváskodott. A játék első, gólnélküli felében mér nyilvánvaló volt, hogy az Austria a jobban diszponált csapat. Többet és veszélyesebben támadott. Szünet után sem változott a játék képe. Az Austria két lesgólt lőtt, végre azonban a 23. percben Riegler egy ma­gas beadását Jerusalem elcsípi és gólba fejeli. A Spartát hiába biztatja közönsége, az Austria to­vább támad és biztosiul tartja az eredményt. A nagyjából fair meccset Barlassina hibátlanul vezette. Kikapott a VAS Nagyszombatban Nyugati kerület Pozsony, szeptember 14. A nyugati kerületben vasárnap a bajnokság negyedik fordulóját ját­szották le. Az eredmények a következők: Az FTC újból pontot vesztett — A. KFC biztosan győzött ALAFC egygólos vereséget szenvedett Trencsénben. Zólyom vezet A Kassai AC tehetségkutató atlétikai versenye Az őszi szezonban most rendezte meg először a KAC első tehetségkutató atlétikai versenyét, amelyen a középiskolai diákok igen szép szám­ban vettek részt. A verseny ama célját, hogy a diákok között levő tehetséges erőket a felszínre hozza, minden tekintetben elérte, mert a nagy­számú induló között nem egy tehetséges erő mu­tatkozott be. akik megfelelő kezekben jó atléták­ká válhatnak. Vonatkozik ez különben az eper­jesi Gassra, Szrnkára. Mizsiikre, Zenovicsra és a többi győztesre és (helyezettre. — Eredmények: 100 m.: 1. Gass (Eperjesi Collegiium) 12.8 mp, 2. Szrnka (Eperjesi Collegium) 12.9 mp, 3. Bozsa- netk (Reál, Kassa) 13 mp. 18 induló. — 200 m.: Gass (Eperjesi Collegium) 26.2 mp, 2. Szrnka (Ep. Coll.) 26.6 mp, 3. Palátstlhv (Kassai magyar gimn.) 26.8 mp. 8 induló. — Sulydobás (554 kg): 1. Mizsik (Eperjesi Collegium) Í1.90, 2. Jakab (Kassai reál) 10.20, 3. Bozsenák (Kassai reál) 10.17 p. 12 induló. — Sulydobás igazoltaknak: 1. Zenovies (Kassai szlov. gim.) 12.25, 2. Sourek (Kassai reál) 11.65, 3. Onderka (Kassai ezlov. ipari) 11.40 m. 6 induló. — 400 m.: 1. Popik (Kassai szlov. ipari) 64 mp, 2. Rostár (Kassai magyar gimn.) 65 mp, 3. Ondrus (Kassai reál.) 6 induló. — Távolugrás: 1. Gass (Eperjesi Col­legium) 528 cm, 2. Szrnka (Ep. Coll.) 505 cm 3. Mizsik (Ep. Coll.) és Popik (Kassai szlov. ipari) 500 cm. 12 induló. — Távolugrás igazoltaknak: 1. Sourek (Kassai reál) 568 cm, 2. Komjáthy (Kassai magyar gimn.) 542 cm, 3. Zenovies (Kas­sai szlov. gimn.) 533 cm. 6 induló. — Magasug­rás: 1. Szöbota (Kassai reál) 148 cm, 2. Palástby, Bozsánek, Szigetty 145 cm. 10 induló. — Magas­ugrás igazoltaknak: 1. Zenovies (Kassai szlov. gimn.) 153 cm, 2. Sourek (Kassai reál) 150 cm. — A zsűri tagjai voltak: Sikora Emil alelnök, Török tanár, Roth, Roseniberg. ) A kassai AC vasárnap tartotta meg első mezei versenyét az őszi szezonban 4 km-es távon. Az eredmények: 1. Maihely I. KAC 13 p 20 mp, 2. Mahely II. KAC 13 p 32 mp, 3. Lipovszky KAC 14 p 52 mp, 4. Pribula (K. Törekvés.) Cseh- és morvaországi eredmények KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ Slavoj Vm.—SK Nusle 1:0. Liben—Meteor VIII. 4:1, Sparta Kosire—Stará Boleslav 6:3, Kolin— Sparta Kladno 3:1. — Szombati eredmények: Vik­tória Nusle—Bobemians 4:3, Nuse’sky—Rapid 1:0, Csedbie Karlin—Union Zsizekov 3:2. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Ceské Budejovice—Hradec Králové 2:1, Dvur Králové—Pardubice 5:1. Mladoboleslavsky—Horo- vice 6:2, Kopisty—Po,lábán 1:0, Rakovnik—Petrin 1:1, Explosia Semtin—(Slavia Karlovy Vary 1:1. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Polonia Karvinná—Moravia Bnno 3:2, Slovan Mór. Ostrava—Ostravská Slavie 1:1, Slezská Ost- rava—SK Olomouc 5:2, Královo Pole—Prerov 2:4, Husovice—Zsabovresky 3:1, Bafa Zlin—Hanácká Slavie 5:1. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ SVN Oderberg—DE0 Iglau 7:1, DSK Gablonz— SV Bodenbacb 2:2, Karisbader—DSV Saaz 2:4, Reidhenberger—DFK Komotau 3:0, SV Máhrisch Sdhönberg—DSK Tetsdhen 6:1, DSV Troppau—DSV Jágerndorf 1:1, DSV Sohreokenstein—'Sparta Karlsbad 7:0, DSV Witkowitz-DS V Bríinn 2:2, Warn$dorfer—BSK Gablonzer 2:1, DFC Prága— Spoitbrüdcr Prága 7:0, Teplitzer—VFB Tep- litz 9:0. Pozsony, szeptember 14. A nyugati divízió ne­gyedik fordulójának legfontosabb mérkőzését Zó­lyomban vívták. A nagy formában lévő zólyomi csapat pontot tudott szerezni a bajnok FTCdől és igy vezet a tabellán. Annál is inkább, mert az ed­dig veretlenül élen álló VAS kikapott az alaposan megerősített nagyszombati Rapidtói. A KFC szép győzelme a gyönge PFK fölött már nem meglepe­tés. A LAFC-ot viszont az a bizonyos egygólos vereség fosztotta meg idegenben a pontszerzéstől. Az egyes mérkőzésekről az alábbiakban számolunk be: SK Rapid - Vas 2: 0 (i:0) Nagyszombat, szeptember 14. Tudósítónk jelenti: A divi2ó élcsapata vereséget szenvedett Nagyszom­batban az újonc Rapidtől. Az eredmény reális é6 a Rapid győzelme megérdemelt. A játék legelején máris a Rapid támad és sok gólhelyzetet teremt. Később feljön a VAS is, de csatársora eredméuy* telenül támad. A 25. percben Risavy szép kombiná­cióból szerzi meg az első gólt. Szünet előtt a VAS kapufát lő. Újrakezdés után a Rapid nagy lendület­tel támad és Risavy védihetetlen lövéssel beállítja a végeredményt. Fürst (VAS) egy tizenegyest 5 méterrel mellélőtt. A játék végén a Rapid védeke­zett. A mérkőzés birája: Jeszenszky nagyon roez- szul bíráskodott. Komáromi FC - Pöstyéni FK 4:i (4:0) Komárom, szeptember 14. Tudósítónk jelenti: A KFC biztosan nyerte második hazai mérkőzését, bár az egész mérkőzésen mindössze 20 percig ját* szott komolyan. A PFK különben még gyengébb volt és a lelkesedése sem használt. A KFC góljait Kacz (3) és Tótih rúgta. A vendégek becsületgólját Dradhovszky lőtte. Laboda biró hibájából a meccs vége eldurvult. A KFC-ből Vitálos, a PFK-bői Lehota játéka tet­szett legjobban. Füleki TC-Zólyomi TK l:í (1:0) Zólyom, szeptember 14. A bajnokcsapat félidőig NÉMETORSZÁG—LENGYELORSZÁG 1:1 (1:0) Varsóból jelentik: Negyveinhaitezeír főnyi ■kö­zönség előtt za.jCiqitit íie a íkét válogatott csaipait 'mérkőzése. Szünet élőt a németek, később pe­dig a tengyieJek voltak jobbak. Az eredmény igazságos. A németek vezetőgóiliját Hoohmamin lőtte, a kiegyenlítést Wodairz fejese szereznie meg. Ohlson (svéd) bíráskodott. )( Rosemeyer nyerte a monzai olasz nagy­dijat. Az autóé vad legjobb versenyzője, a német Rosemeyieir, ezt a klasszikus versenyt is bizto­san nyerte Autó-Union gépén. Ideije 502 km.-en 3:43:25 óira (135.352 /km.-es óraiáitlkg). Második Nuvolari lett (Alfa-Romeo), 3. Deiliius (Auto- IJniion). A verseny 80.000 néző előlit folyt le. )( A csehszlovákiai magyar uszészövetség pöstyéni versenyén a PTE úszói szerqpeltok legjobban. Moravefc elnök személyesen nyújtot­ta át az esti díszvacsorán az érmeket. Az ered­ményeket holnapi számunkban részletesem is­merhetjük. )( A magyar profiliga eredményei: Vác FC—Drogisták 3:2, Szürketaxi —Erzsébet 14:0, Csepel—Álba Regia 2:0, SBTC — Zugló 4:2, Váci Remény—Vasas 2:2. biztos győztesnek látszott. Szünet után a ZTK-nak sikerült megszerezni a kiegyenlítő gólt és tartani az eredményt. A ZTK újabb pontjával elérte a ve* zető VAS-t és jobb gólarányával meg is előzte. Az FTC egy meccsel kevesebbet játszott és Zólyom­mal együtt veretlen csapat a nyugati divízióban. Trencséni TS-Losonci AFC 1:0 (0:0) Trencsén, szeptember 14. Az Idei magyar baj­nokot ismét balszerencse üldözte. Ezévben már harmadik mérkőzését veszti idegenben egyetlen n kapott góllal. Félidőig egyenlő erők 'küzdelme és változatos játék. Szünet után sikerült a TTS-nek Strba révén megszerezni a győztes gólt, az egyen* lit/és nem sikerült az LAFC nak. A meccset Gabcsó Károly vezette. SK 2i&ina - FCVssttky 2:1 (0:í) Ruttka, szeptember 14. A két szomszédos város csapatainak 'küzdelméből a jobb kondíciójú Zsolna került ki győztesként, bar Ruttka félidőig veze­tett. Szünet után sikerült azután Bsnyácsnak, a zsolnai csatárnak két góllal bebiztosítani a győzel­met. Biró: Spóner. A nyugati divizió toása a negyedik forduló után: 1. ZTK 4 2 2 0 10:4 6 2. VAS 4 3 0 1 16:8 6 3. FTC 3 1 2 0 5:1 4 4. TTS 3 2 0 1 6:2 4 5. SK Zsilina 4 2 0 2 10:8 4 6. KFC - 4 2 0 2 8:10 4 7. LAFC 3 1 1,1 .5:5 3 8. Rapid 2 10 1 2:4 2 9. FC Vrutiky 4 0 1 3 6:11 1 10. PFK 3 0 0 3 2:14 0 IKiiifö di eredmények ANGOL I. LIGA: Arsenal—Sunderland 4:1. Bir­mingham—Stoke 2:4, Bolton Wanderers—Ever- ton 1:2, Brentford—Huddersfield Town 1:1, Leeds United—Charlton Atihletic 2:0, Liverpool—Grimsby Town 7:1, Manchester United—Manchester City 3:2, Middlesbrougih—Chelsea 2:0, Preston Nortih- end—Wolwerhampton 1:3, Sheffield Wednesday— Dtrby Couuty 2:3, Westbromwidh Aibion—Ports­ai out h 3:1. SKÓT I. LIGA: Aberdeen—Third Lannarck 2:2, A bion Rowers—Arbroath 2:0, Clyde—Dumfermline 2:1, Hamilton Acadernicals—Celtic 1:2, Hearts ef Midlotlhians—Falkirk 3:1, Kilmarnock—'Hibernians 3:2 Queen of South—Dundee 2:3, Queens Park— St. Mirren 2:2, Rangers—Motherwell 3:2, St. John- stone—Partick Thistle 0:2. AUSZTRIA: FC Wien—Rapid 3:1, Admira— Hakoaih 6:0, Favoritner AC—Wacker 2:1, Post- sport—Flori'dsdonfer 2:1. FRANCIAORSZÁG: Olymipique Marseille—FC Rouen 3:0, Exceísior Roubaix—OJympiq.ue Lilié 0:1, RC Strasbourg—RC Roubaix 5:1, FC Fivois Lilié—FC Sete 3:2, FC Antibes-Racing Club Pa­ris 1:3, FC Mulhouse—OS Metz 2:4, Red Star Oiympique Par'e—FC Sodhaux 2:2, Stade Rennais —AS Cannes 0:2. )( Magyarország teniszcsapata Egyiptomot Budapesten 6:0 arányiban legyőzte. LIGETI—RAPID 6:1 (1:0). A Ligeti nehezen melegedett bele a játékba, a vezetést is az első félidő 35-ik percében Ábrahám öngóljából szerezte meg. Kapucsere után azonban már jóformán állandóan a Rapid térfelében folyt a játék s a Ligeti fölénye gólokban is kifeje­zésre jutott. Haber (3) és Unger (2) lőtték a gólo­kat. Biró: Farkas. LIBERTÁS—TESTVÉRISÉG 4:1 (2:0). Az elmúlt hetekhez viszonyítva, a Libertás ja­vuló formát mutatott és biztosan győzött. Külö­nösen a csatársor mutatott jó játékot A gólokon Schmidt I. (2), Scbmidt II. és Ujváry osztoztak, mig a Testvériség gólját Sidó lőtte. Biró: Jákob. DONAUSTADT—DIÓSZEG 4:1 (1:1). A diószegi csapat az első félidőben szívósan vé­dekezett és meg tudta akadályozni, hogy a Donau- stadt megszerezze a vezetést. A második félidő­ben a Donaustadt döntő fölénybe került és meg­érdemelten győzött. Gól’övök: Rulitz, Pfeifer, Babjár és Sztrakele, illetőleg Honthy 11-esből. Biró: Lebovios. VIRAGVÖLGY—ADMIRA 4:2 (1:1). Kezdés után a Virágvölgy támadott, de a ve- zctőgó’.t az Admira szerezte meg Hebrtitzl révén a 27-ik percben. A 34-ik percben Fehér I. egyen­lített. Kapucser után a 3-ik percben Fehér II. a büntető termeten belül fellökik, a megítélt 11-est Beranek értékesítette. Ezután visszaesett az Ad­udra és Griger IV. újabb gólt ért el. A 28-ik perc­ben 11-es a Virágvöígy ellen, ezt Csukás értéke­sítette. A 41-'k percben Griger IV. beállította a j végeredményt. Sz?ovenszkói eredmények LÉVA: LTE—Farkasd-Negyed 2:0 (1:0). Bajnoki mérkőzés. A tartalékos LTE szeren­csés győzelme. Német és Matulányi a gél- lővők. Játék alacsony színvonalon. KOMÁROM: KFC 11—ÉSE 11 2:2 (1:1). II. oszt. bajnoki. Mindkét csapat szépen ját­szott. ÉSE a kitűnő Schéda kapusnak köszön­heti a döntetlen eredményt. Weintraub és Drózdy, illetve Koritz és Drágán a góllövők. VÁGUJHELY: AC-Mestské rávody Po­zsony 3:1 (1:1). Zsupabajnoki. KASSA: K. Törekvés—KAC 11 6:1 (3:1). Bajnoki. — Gólokat lőtték: Blincer 2, Bodnár 2, Banbarics és Hovan, illetve Groszmann. BSC—KMSE 3:1 (2:1). Kárpátaljai eredmények UNGVÁR: UAC—UTKSC 4:0 (2:0). Gól­lövők Placzer 2, Darcsi és Zádor, Nagyobb győzelem is lehetett volna. Jóik: Varjassy, Himley, illetve Jakloivszky. UMTE—Kaposi TK 1:0 (0:0). Meg nem érdemelt győzelem. Gól 11-esből. UKMSC—Csapi SE 0:0. Rusj b.—Vasutas Ungvár 5:0 (4:0). )( A Tisnovszky-serleg döntőjében LTC Kassa 5:4 arányban győzött az ungvári LTK fölött. )( Perry nyerte Amerika teniszbajnokságát* A világbajnok Forest Hillsben a döntőben Bndget nehéz ötszettes küzdelemben tudta csak legyőzni. A női bajnokságot a kaliforniai Miss Markble nyerte Heten Jacobssal szem­ben.